Reklama

Siły zbrojne

Przetarg na wsparcie eksploatacji sprzętu do obsługi F-16

Fot. 32BLT
Fot. 32BLT

3. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła rozpoczęcie postępowania przetargowego na usługi serwisowe sprzętu naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) do samolotu F-16.

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie w latach 2017-2018 na rzecz jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP usług serwisowych sprzętu do naziemnej obsługi statków powietrznych do samolotu F-16 poprzez wykonanie napraw, prac obsługowych, modyfikacji, realizacji biuletynów technicznych oraz udzielanie pomocy technicznej (wsparcie inżynierskie), w tym dostawy oraz wymiany technicznych środków materiałowych niezbędnych do usprawnienia sprzętu w ramach wykonywanych usług.

Czytaj także: 10 lat F-16 w Polsce

Zgodnie z załącznikiem do oferty dotyczy ona serwisowania m.in.: samojezdnych, wielofunkcyjnych podnośników uzbrojenia; urządzeń do sprawdzania systemów hydraulicznych samolotów F-16; kompresorów lotniskowych; zespołów zasilająco-klimatyzujących; holownikiów do samolotów, a także urządeń do sprawdzania ciśnienia w kabinie samolotu F-16.

Postępowanie prowadzone jest w trybie przyśpieszonym i ograniczonym (od 3 do 20 podmiotów) ponieważ termin składania dokumentacji został wyznaczony na 23 listopada br. Jak informuje 3. Regionalna Baza Logistyczna - Wydział Techniki Lotniczej Kutno, powodem takiej decyzji było unieważnienie poprzednio prowadzonego postępowania i w związku z tym narastające utrudnienia w eksploatacji sprzętu lotniczego w jednostkach wojskowych Sił Zbrojnych RP. W postępowaniu podkreślono, że "prowadzenie postępowania przy zastosowaniu pełnych terminów określonych dla ww. trybu stanowiłoby zagrożenie dla funkcjonowania Sił Zbrojnych i realizacji ich podstawowego zadania, tj. obrony kraju".

Czytaj także: Kontrakt na JASSM-ER dla Polski jeszcze w tym roku? MON oficjalnie potwierdza negocjacje

Termin realizacji został wyznaczony na okres od 24 listopada 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku.

Obecnie Siły Powietrzne RP posiadają 48 wielozadaniowych myśliwców F-16, które pełnią służbę w Krzesinach i Łasku, w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Od lipca br. cztery polskie "Jastrzębie" pełnią obecnie służbę poza granicami kraju, prowadząc działania rozpoznawcze na Bliskim Wschodzie w ramach koalicji walczącej z Daesh.

Czytaj także: Polskie F-16 nad Syrią. Konsekwencje i zagrożenia [7 PUNKTÓW]

Reklama

Komentarze (8)

 1. Olo

  Wychodzi 8 lat rządów PO , armia rozwalona , teoretyczna jak i Polska w rozmowie Sienkiewicza. Teraz z 16 lat będziemy odbudowywać 8 letnie niszczenie kraju.

  1. marcin

   Nie pisz bredni.Nie PO wybierała offset i F16-te..

 2. marcin

  Jak widać same duperele. Żadna polska firma nie może samodzielnie robić napraw F 16. Taki to offset.

 3. Uuuaaaa....

  ...uuuu nie ma mechaników, techników, inżynierów i zaplecz logistycznego do samodzielnego funkcjonowania jednostek... Ale menegerów pola walki po kursach oficerskich, nie brakuje... W czasie pokoju się kupi, się zleci, się zapłaci... a w czasie wojny.... Można odnieść wrażenie, że dla niektórych pilotów - decydentów (Szefów, Dyrektorów, Inspektorów, Dowódców.. ) nie ma znaczenia, kto i za ile zrobi im sprzęt najważniejszy jest dodatek za nalot, a nie możliwości obronne kraju w czasie W.. To Panowie decydenci -piloci -efekt degradacji struktur, procesu naboru i szkolenia "personelu obsługi, zabezpieczenia"... Acha w zachodnich armiach pożądani są wykwalifikowani, mechanicy, technicy i inżynierowie (F16, F18, F22, F35, C17, AH, UH, HaHa.. ;), a u nas stawiacie na managerów, którzy kupią wam usługi -ryzykowna i nieodwracalna tendencja... uuu będą sprzęty stały za grube miliardy... oj będą... sama kasa nie wystarczy, ile byście nie chcieli zapłacić, to pewnych rzeczy i tak nikt nie zrobi ... Przypominam... jeden agregat może kosztować 1 mln zł, a małe złącze 1 zł i bez jednego i bez drugiego sprzęt nie pojedzie, nie poleci.... Dlatego tak ważne są służby techniczne, zwłaszcza na czas niedostaku, braków ... Czas więc na dobrą zmianę.. ;)

  1. BUBA

   "sama kasa nie wystarczy, ile byście nie chcieli zapłacić, to pewnych rzeczy i tak nikt nie zrobi ..." Masz rację i dodatkowo zrobi taka firma tylko tyle za ile zapłacą, i nic więcej. A mechanik z jednostki stanie na uszach by sprzęt działał...taka drobna różnica.

 4. mity i fakty

  Jak odebrać tą wiadomość - za KOMUNY : była pełna obsługa sprzętu przez wojsko ( i tu należy dodać to była służba ) POBOROWA . Druga ARMIA w UKŁADZIE WARSZAWSKIM - po CCCP - tam grało i pykało jak ta lala . Korupcje ewentualnie w zarodku likwidowano , poligony non stop tętniły wybuchami a strzelnice okupowane były nami żołnierzami oblegane strzelającymi do tarcz ! Zamiast pisać o tym rosyjskim wojsku - ( bo przecież fanboye takie dyrdymały na temat Rosji i Rosyjskiej armii czy uzbrojenia wypisują >>>> czy nie lepiej pisać jak najwięcej o naszym POLSKIM WOJSKU - by piętnować tą POLSKĄ PATOLOGIĘ ? I w WOJSKU jak i w gospodarce , bo przecież to idzie w parze ! JAKA silna GOSPODARKA , takie i finansowanie ARMII ale i nasze wymagania . To z podatków naszego POLSKIEGO społeczeństwa są ściągane lichwiarskie podatki . OBCY kapitał ( sklepy , fabryki , zakładziki ) - nie płacą podatków , jeszcze są wielokrotnie zwalniane z nich ? Tu traktory , tu stocznia i wiele różnych chybionych zakupów dla wojska - armia praktycznie rozłożona na łopatki . BEZWŁAD oraz IGNORANCJA a może i KORUPCJA . Bez podstawne wysyłanie POLSKICH ŻOŁNIERZY na różne wojny ( tak zwane misje aż 60 tysięcy już było po za granicami naszego państwa ) - a przecież to kosztuje nie małe pieniądze , znikomy znak szkolenia takie " misje " . Politycy - forowicze oraz rusofoby czekają aż jakaś cudza armia nasz kraj ochroni - lub nawet OBRONI ! W razie akcji " W " jesteśmy jako społeczeństwo zdani na naszą intuicje orz prowizorkę ? W naszym kraju nie przeprowadza się ( zaniechano ) szkoleń z samoobrony ludności cywilnej - obecnie nawet nie wiadomo gdzie ewentualnie jest najbliższy SCHRON - KTO nim zawiaduje i pod jaką opiekę mamy się zgłosić lub zebrać w razie nalotu a już nie mówię o bombie Atomowej - którą notabene forowicze niektórzy by zapragnęli mieć ???? A nawet nie potrafili by się przed nią ukryć ! Diagnozę można prostą postawić - i tak dziś z pytał bym się WAŁĘSĘ >>>>>>>> CZY O TAKĄ POLSKĘ >>>> STRAJKOWALIŚMY w roku 80 a w 81 po anarchii SOLIDARNOŚCI ( kierownictwa ) STAN WOJENNY - a w 89 - 90 r nie było zbawieniem dla POLSKIEGO narodu aby nie parcelować nasz kraj tylko pomóc go modernizować . By gospodarka mimo wszystko się rozwijała ???? ALE TO JUZ TYLKO POBOZNE -----życzenia . Powtarzam się w samym wątku - ale krew człowieka zalewa : jaki tu burdel zrobiono z tej POLSKI , wojska itd. ? I to nazywają WOLNOŚĆ i DEMOKRACJA - bo kapitalizm tego nawet nazwać nie można ?

 5. lii

  To kto obsługiwał do tej pory ten polski szmelc ? W razie akcji "W " - czy aby wystartuje ten amerykański złom . Chyba że to zrobią te amerykańskie super traktory ?

 6. Kóma

  Czy to ta sama baza logistyczna, co zakupiła super drogie traktory made in USA zamiast Ursusów ?

  1. tak się zastanawiam

   Ciekawe, czemu nasi rolnicy wolą J.D. zamiast Ursusa? Może dlatego, że z Ursusa została tylko nazwa?

 7. xyz

  Boże, to wojsko już samo nie jest w stanie serwisować: kompresorów lotniskowych, holowników do samolotów czy tez prostych wózków na uzbrojenie... I to coś ma nas bronić? Dawniej byłoby to nie do pomyślenia....

 8. wee

  wygrały amerykanskie traktory?

Reklama