Przemysł Zbrojeniowy

Zmodernizowana amunicja dla polskich Leopardów

Fot. Mesko.
Fot. Mesko.

Spółka Mesko, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarczyła pierwszą partię zmodernizowanej amunicji 120 mm do czołgów Leopard 2A4/2A5.

Mesko poinformowało o dostarczeniu pierwszych pięciuset zmodernizowanych pocisków kalibru 120 mm, przeznaczonych dla czołgów Leopard 2A4/2A5. Chodzi o amunicję odłamkowo-burzącą (HE), bojową. W sumie jeszcze w tym roku do Sił Zbrojnych RP ma trafić kilkanaście tysięcy sztuk amunicji 120 mm. Spółka w opublikowanym komunikacie nie przekazuje szczegółowych informacji dot. kontraktu na dostawy.

Celem prac związanych z przekonstruowaniem ładunku miotającego do amunicji czołgowej 120 mm było zwiększenie efektywności i poprawa bezpieczeństwa eksploatacji. W modernizację i wprowadzanie nowej amunicji, jak i opracowanie będącego jej częścią ładunku miotającego był zaangażowany Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Spółka podkreśla, że nowa amunicja spełnia zmodyfikowane wymogi Sił Zbrojnych RP.

Pociski odłamkowo-burzące do czołgów Leopard 2A4, 2A5 i przyszłych Leopard 2PL używane w Siłach Zbrojnych RP zostały opracowane przez Mesko i od kilku lat znajdują się na uzbrojeniu jednostek. Weszły do służby w grudniu 2012 roku, a więc dekadę po rozpoczęciu dostaw pierwszych Leopardów. Amunicja klasy HE nie była bowiem częścią zestawu amunicji, jaki trafił do Polski z pierwszą partią czołgów, ale zdecydowano się na jej opracowanie i wdrożenie.

Obecnie natomiast zmodernizowano konstrukcję ładunku miotającego poprzez wprowadzenie zmodyfikowanego układu zapłonowego, całkowicie zmieniono geometrię i układ prochów oraz wprowadzono w miejsce prochu czarnego nowy typ prochu zapłonnikowego będący przedmiotem zgłoszenia patentowego technologów z Pionek. To pozwoliło na całkowite wyeliminowanie w procesie spalania siarkowodoru (na jego występowanie skarżyli się żołnierze). 

Nowy typ ładunku miotającego jest wprowadzany do całej rodziny amunicji czołgowej 120 mm. Już wcześniej Mesko dostarczało również pociski podkalibrowe (bojowe i ćwiczebne) tego kalibru. Spółka planuje też zmiany w konstrukcji amunicji do czołgów T-72 i PT-91 kalibru 125 mm, także w kontekście planów modernizacji ich przez Wojsko Polskie.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że spełnienie zapotrzebowania na amunicję czołgową sygnalizowanego przez MON oznacza dobre perspektywy nie tylko dla Oddziału w Pionkach, ale też kooperujących oddziałów w Kraśniku i Bolechowie oraz spółki Nitro-Chem odpowiedzialnej za elaborację amunicji.

image
Fot. Mesko

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.