Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmodernizowana amunicja dla polskich Leopardów

Fot. Mesko.
Fot. Mesko.

Spółka Mesko, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarczyła pierwszą partię zmodernizowanej amunicji 120 mm do czołgów Leopard 2A4/2A5.

Mesko poinformowało o dostarczeniu pierwszych pięciuset zmodernizowanych pocisków kalibru 120 mm, przeznaczonych dla czołgów Leopard 2A4/2A5. Chodzi o amunicję odłamkowo-burzącą (HE), bojową. W sumie jeszcze w tym roku do Sił Zbrojnych RP ma trafić kilkanaście tysięcy sztuk amunicji 120 mm. Spółka w opublikowanym komunikacie nie przekazuje szczegółowych informacji dot. kontraktu na dostawy.

Celem prac związanych z przekonstruowaniem ładunku miotającego do amunicji czołgowej 120 mm było zwiększenie efektywności i poprawa bezpieczeństwa eksploatacji. W modernizację i wprowadzanie nowej amunicji, jak i opracowanie będącego jej częścią ładunku miotającego był zaangażowany Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Spółka podkreśla, że nowa amunicja spełnia zmodyfikowane wymogi Sił Zbrojnych RP.

Pociski odłamkowo-burzące do czołgów Leopard 2A4, 2A5 i przyszłych Leopard 2PL używane w Siłach Zbrojnych RP zostały opracowane przez Mesko i od kilku lat znajdują się na uzbrojeniu jednostek. Weszły do służby w grudniu 2012 roku, a więc dekadę po rozpoczęciu dostaw pierwszych Leopardów. Amunicja klasy HE nie była bowiem częścią zestawu amunicji, jaki trafił do Polski z pierwszą partią czołgów, ale zdecydowano się na jej opracowanie i wdrożenie.

Obecnie natomiast zmodernizowano konstrukcję ładunku miotającego poprzez wprowadzenie zmodyfikowanego układu zapłonowego, całkowicie zmieniono geometrię i układ prochów oraz wprowadzono w miejsce prochu czarnego nowy typ prochu zapłonnikowego będący przedmiotem zgłoszenia patentowego technologów z Pionek. To pozwoliło na całkowite wyeliminowanie w procesie spalania siarkowodoru (na jego występowanie skarżyli się żołnierze). 

Nowy typ ładunku miotającego jest wprowadzany do całej rodziny amunicji czołgowej 120 mm. Już wcześniej Mesko dostarczało również pociski podkalibrowe (bojowe i ćwiczebne) tego kalibru. Spółka planuje też zmiany w konstrukcji amunicji do czołgów T-72 i PT-91 kalibru 125 mm, także w kontekście planów modernizacji ich przez Wojsko Polskie.

Przedstawiciele firmy podkreślają, że spełnienie zapotrzebowania na amunicję czołgową sygnalizowanego przez MON oznacza dobre perspektywy nie tylko dla Oddziału w Pionkach, ale też kooperujących oddziałów w Kraśniku i Bolechowie oraz spółki Nitro-Chem odpowiedzialnej za elaborację amunicji.

image
Fot. Mesko

 

Reklama

Komentarze (11)

 1. evo

  Poprawiono amunicję czołgową która doprowadziła do spalenia czołgu, teraz kolej na poprawienie Pioruna. Kiedy Mesko wprowadzi kontrolę jakości. Za to powinien ktoś odpowiedzieć.

 2. Maciek

  Przestańcie marudzić. Ważne, że nasza zacofana zbrojeniówka produkuje cokolwiek nadającego się do walki.

 3. C.I.A.

  Mam dziwne podejrzenie ze uzycie pociskow odlamkowo-burzacej na zawodach czolgowych w niemczech zamiast amonicji cwiczebnej nie bylo przypadkowe . Wydaje mi sie ze miala byc to darmowa /\'\'reklama\'\'/ nowych pociskow , kosztem niemieckiego poligonu . Wszyscy nasi sojusznicy wiedzieli ze mamy problemy z amonicja , a tu prosze , patrzcie mamy nowe pociski , przyjmujemy zamowienia , kontakt MESKO...To glupie i nieodpowiedzialne zachowanie .

 4. Andrzej

  No to PGZ może odtrąbić sukces. Udało się wyprodukować amunicję do leopardów , tę najprostszą z technologicznego punktu widzenia ale za to bezpieczną dla załogi - mam nadzieję .Licencję na kumulacyjną i pod kalibrową niestety trzeba kupić bo to za trudne .

 5. qwe

  A co z pociskami kumulacyjnymi?

 6. anakonda

  no i znawcy sie znależli jest wiele amunicji czasowo eliminujacej pojazd ( bitwa pod kurskiem ) zabijajac przytym załoge która nie tak łatwo zastąpić to norma ,czy zaś pierwszeństwo ma amunicja odłamkowo burzaca od tej kinetycznej ? to zapytam czego jest wiecej czołgów czy piechoty i umocnień ? Troszkę rozsądku w opiniach owszem trzeba naciskac ale też trzeba dac im czas na projekty i ich wdrażanie.

 7. Willgraf

  Taka amunicja w naszej sytuacji, to chyba tylko w celach planowanej wojny domowej w Polsce

 8. gosc222

  A GDZIE NOWA AMUNICJA PRZECIW PANCERNA I PROGRAMOWALNA??

 9. Harry 2

  Czy my innych nowoczesnych pocisków niż odłamkowo - burzące, oświetlające, zadymiające, do różnych \"luf\", nie potrafimy produkować?

 10. DKA

  Oglądałem raz wywiad z prezesem Mesko i na wielokrotne pytania dziennikarzy czy ich amunicja zdoła zniszczyć ruskie czołgi prezes odpowiadał że wyeliminuje go z walki.Nie zniszczy tylko czasowo wyeliminuje z walki,to tyle jeśli chodzi o ten badziew z Mesko

 11. Racjonalista

  Potrzebujemy nowoczesnej amunicji typu APFSDS-T i HEAT czyli kinetycznej i kumulacyjnej, która pozwala na skuteczne eliminowanie czołgów wroga, a nie HE do niszczenia budynków i walki z piechotą. Taka też jest potrzebna, ale w drugiej kolejności.

Reklama