Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zgoda na HIMARS dla Łotwy

HIMARS
HIMARS
Autor. U.S. Naval Institute/Twitter

Amerykańska agencja DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała dokument, w którym informuje o wydaniu zgody rządu USA na sprzedaż Łotwie wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet M142 HIMARS.

Reklama

W ramach zgody Łotwa może zakupić 6 wyrzutni M142 HIMARS (ang. High Mobility Artillery Rocket System). W dokumencie wymieniono również 12 kontenerów transportowo-startowych wraz z kierowanymi pociskami rakietowymi M30A2 GMLRS-AW (ang. Guided Multiple Launch Rocket System – Alternative Warhead) kalibru 227 mm. Każdy taki pakiet, ładowany w całości do wyrzutni, zawiera 6 pocisków.

Reklama

Transakcja obejmuje również 12 kontenerów transportowo-startowych wraz z amunicją M31A2 GMLRS-U (Guided Multiple Launch Rocket System – Unitary) oraz 10 pakietów kontenerów i pocisków M57 ATACMS (Army Tactical Missile System) kalibru 610 mm. Jeden kontener transportowo-startowy mieści jeden pocisk M57 ATACMS.

Czytaj też

Zakup zakłada również nabycie kontenerów transportowo-startowych dla pocisków ćwiczebnych RRPR (Reduced Range Practice Rocket), środków łączności, a także pakietu szkoleniowego oraz logistycznego. Cała umowa opiewa na kwotę 220 mln dolarów.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Michu

    @SAS 30-50% tych wyrzutni to rezerwa sprzętowa. Trzeba się liczyć, że tyle sprzętu stracimy w ciągu pierwszych 30 dni wojny. Tyle czasu zajmie sojusznikom wysłanie wsparcia. Nie chcesz płacić na swoją armię, będziesz płacił na obcą i to zdecydowanie więcej, jeßli wojna będzie toczyć się między Odrą i Bugiem a nie między Bugiem i Mińskiem. Po to nam ten sprzęt jest potrzebny.

    1. Rupert

      Jak kupią takie ilości, to nie będzie żadnej wojny.(odstraszanie zadziała) A z USA bym negocjował dwustronną umowę, żeby Polska w razie czego, mogła się bronić "aktywnie", czyli teoretycznie przed Polską granicą, żeby nie było jak w Ukrainie, kiedy Rosja zbierała wojska przy granicy właśnie.

    2. Rupert

      * bo NATO to sojusz obronny.

    3. Odyseus

      @Michu zakładając optymistyczną wersję wydarzeń że wyślą to wsparcie w postaci własnych wojsk a nie np. amunicji i poklepania po ramieniu ...

  2. Odyseus

    Tak między prawdą a bogiem ciekawe jakby wyszło takie zestawienie - ile pieniędzy USA przekazało UA na wojnę a ile USA zarobi na tych wszystkich kontraktach zbrojeniowych które są przez tą wojnę przez różne Państwa w tym i Nas realizowane ...

  3. Prezes Polski

    Jeżeli komuś się wydaje, że 6szt. to mało, informuje, że w ciągu doby mogą wystrzelić 1500-2500 rakiet. Wliczając czas niezbędny ja zmiany stanowisk, przeładunek kontenerów startowych, odpoczynek załóg, tankowanie itp. To jest 1500 celów zniszczonych precyzyjnym ogniem. Dla każdej armii będzie to poważny problem. A teraz zastanówcie się, czy naprawdę potrzebujemy 700 szt. mlrs.

  4. SAS

    700 US i Koreańskich Himmarsów zakładając zapas 100 pocisków na wyrzutnię, zaokrąglając do 100.000 rakiet, koszt 1 sztuki M31ER GMLRS 400.000 dolarów, to daje łącznie 40.000.000.000, czyli 40 miliardów dolarów na sam podstawowy zapas amunicji, nie licząc kosztu zakupu wyrzutni, utrzymania, szkoleń, kosztów osobowych, materiałowych, infrastruktury, etc, itp.

    1. Wuc Naczelny

      No i co z tego. to jest tydiąc dolców na Polaka, który typowo mieszka w neiruchomości średnio wartej 340.000 PLN na mieszkańca (27m2 na głowę, średnia cena metra 11725PLN), nie wliczając wartości ziemii na której to stoi. Czyli marne grosze, jak na koszty obrony..

    2. Kajko

      Pomieszanie z poplątaniem, plus dane z IDzD, czyli kolejny ekspert made in wikipedia.

Reklama