Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zbudowano pierwszą wyrzutnię wielozadaniową VPM dla okrętów podwodnych typu Virginia

  • Fot. Energetyka24.com
    Fot. Energetyka24.com

Centrum wojny podwodnej amerykańskiej marynarki NUWC (Naval Undersea Warfare Center) poinformowało o zakończeniu prac nad pierwszą wyrzutnią ładunkową VPM (Virginia Payload Module) dla atomowych, uderzeniowych okrętów podwodnych typu Virginia. 

Prace zostały wykonane w nowych zakładach NUWC, które pozwalają na lądzie prowadzić testy z wyrzutniami opracowanymi na bazie tych, które są obecnie wykorzystywane na okrętach podwodnych typu Ohio. Nowe wyrzutnie pionowego startu mają być zamontowane na pierwszym okręcie podwodnym Virginia Blok III – USS „North Dakota” (SSN 784), który będzie wprowadzony do służby w 2014 r.

Od tego okrętu wszystkie jednostki typu Virginia (do wersji Block V) mają być wyposażone w zamontowane w części dziobowej dwie wyrzutnie pionowego startu nr 5 i 6 (numery od 1 do 4 przydzielone są dla czterech wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm), z których każda będzie zawierała sześć rakiet manewrujących Tomahawk. Wcześniej okręty tego typu miały 12 oddzielnych wyrzutni pionowego startu, z których każda była przeznaczona tylko dla jednej rakiety. Nowe VPM są wielozadaniowe, tak że można je będzie wykorzystać np. do załadunku pojazdów podwodnych lub wystrzeliwanych spod wody dronów powietrznych.

Okręty w wersji Virginia Block V mają mieć już sześć takich wielorakietowych wyrzutni (cztery dodatkowe ponumerowane od 7 do 10 będą zamontowane na rufie i będą mogły pomieścić już po 7 rakiet). W ten sposób Virginie będą mogły przenosić 40 rakiet manewrujących.

Zakłada się, że wyrzutnie VPM zwiększą obecną cenę okrętów podwodnych typu Virginia z 2,6 miliarda dolarów do 3,1 – 3,2 miliarda dolarów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. bmc3i

    Koszt każdej jednostki seryjnej typu Virginia, to 1,8 mld, a nie 2,6. Ponad 2 mld kosztował okręt wiodący, czyli USS Virginia SSN-774. Skutkiem ulepszenia technologii budowy kolejnych jednostek, w tym przede wszystkim zmniejszenia liczby sekcji okrętu, skrócono czas budowy jednostek seryjnych, oraz zmniejszono cenę jednostkową, do $18,0 mld właśnie.

Reklama