Przemysł Zbrojeniowy
"Zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej". Nowy kierunek studiów Akademii Sztuki Wojennej
Akademia Sztuki Wojennej rozpoczęła zajęcia na nowym kierunku studiów podyplomowych o nazwie „Zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej”. W uroczystości rozpoczęcia pierwszego cyklu tych studiów uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.
W czasie swojego przemówienia podczas inauguracji nowego kierunku studiów, wiceszef MON wyraził nadzieję, że uruchomienie studiów z zarządzania w branży zbrojeniowej pomoże zmienić sytuację z ostatnich lat, gdy zarządzanie przemysłem zbrojeniowym nie było priorytetem władz, a wskutek tego pozycja naszego przemysłu międzynarodowego na arenie międzynarodowej dzisiaj nie istnieje. Jest to pozycja daleka od oczekiwań.
W ostatnich latach zarządzanie przemysłem zbrojeniowym w Polsce pozostawiało wiele do życzenia; zabrakło przemyślanej polityki państwa w tej kwestii.
W ocenie ministra Kownackiego przyczyną tej sytuacji był m.in. brak przemyślanej polityki państwa w tej kwestii.
Minister Kownacki wyraził też nadzieję, że studia z zarządzania przedsiębiorstwami branży zbrojeniowej pozwolą inaczej spojrzeć na tę branżę i zmienić obecną sytuację. Będą krokiem, który pozwoli, żebyśmy odbudowali potencjał tego przemysłu (...) a osoby, które ukończą w tym roku te studia, będą uzyskiwały taki poziom, który pozwoli zakłady podnieść na wyżyny, bo jako Polska na to zasługujemy.
Przypomniał ponadto, że Sejm uchwalił ustawę zwiększającą wydatki na obronność, która w najbliższych dniach będzie podpisana przez prezydenta. - To kolejne setki miliardów na polską obronność i to jest czas, który trzeba wykorzystać - podkreślił wiceszef MON.
Czytaj też: Sejm uchwalił plan podnoszenia wydatków obronnych
Studia podyplomowe „Zarządzanie przedsiębiorstwem w branży zbrojeniowej” są zorganizowane i prowadzone przez akademicki Instytut Zarządzania (Wydział Zarządzania i Dowodzenia ASzWoj) przy dużym zaangażowaniu podmiotów i ekspertów specjalizujących się w obszarze studiów, m.in. z: Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji MON, Centrum Certyfikacji Jakości WAT oraz modelowego przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego: Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A. należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Synergia różnych środowisk: naukowych, wojskowych i biznesowych, to najmocniejszy element studiów, których inicjatorem i pomysłodawcą jest minister Kownacki. W programie znajdą się zarówno zajęcia teoretyczne (m.in. Zarządzanie strategiczne przedsiębiorstwem zbrojeniowym, Polityka zbrojeniowa RP, Analiza ekonomiczno-finansowa), jak praktyczne, w formie wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach zbrojeniowych (w ich ramach omówione zostaną zagadnienia związane z zarządzania procesami oraz zarządzania jakością).
Absolwent Podyplomowych Studiów pt. Zarządzanie przedsiębiorstwem z branży zbrojeniowej otrzyma świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w Akademii Sztuki Wojennej, oraz certyfikat „Menadżera jakości – przedstawiciela ds. GQA (Government Quality Assurance)”,wydany przez Centrum Certyfikacji Jakości WAT.
Studia będą prowadzone w roku akademickim 2017/2018 od października do czerwca. Treści programowe obejmują 200 godzin dydaktycznych, realizowanych na 10 zjazdach, rozłożonych na dwa semestry.