Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zamówienie na rakiety SM-3

Start rakiety SM-3 Block IB z krążownika typu Ticonderoga USS „Lake Erie” we wrześniu 2013 r. Fot. U.S. Department of Defense
Start rakiety SM-3 Block IB z krążownika typu Ticonderoga USS „Lake Erie” we wrześniu 2013 r. Fot. U.S. Department of Defense

Koncern Raytheon otrzymał 466 milionów dolarów na wyprodukowanie, przetestowanie i dostarczenie 44 rakiet Standard Missile-3 Block IB. Oznacza to, że jeden pocisk SM-3 przystosowany do zwalczania rakiet balistycznych kosztuje ponad 10 milionów dolarów.

Zamówienie na nowe rakiety złożyła amerykańska agencja obrony antyrakietowej (US Missile Defense Agency). Umowa o wartości 466,9 miliona dolarów ma być realizowana w roku finansowym 2018. Jest ona jednak fragmentem większego kontraktu o wartości 2,3 miliarda dolarów, jaki zawarto z koncernem Raytheon w 2015 roku, na produkcję antyrakiet SM-3 w latach 2015-2018.

Odbiorcą będzie przede wszystkim amerykańska marynarka wojenna, która zwiększy w ten sposób swoje możliwości w zwalczaniu rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Nowe pociski SM-3 Block IB będą prawdopodobnie przekazywane głównie na niszczyciele i krążowniki wyposażone w okrętowy system dowodzenia i kierowania AEGIS. To właśnie te jednostki pływające są zdolne do wykrywania zbliżających się rakiet i naprowadzania na nie antyrakiet (również w przestrzeni kosmicznej) dzięki zmodernizowanej wersji stacji radiolokacyjnej AN/SPY-1.

W ostatnie fazie ataku pociski SM-3 kierują się już na cel samodzielnie wykorzystując działającą w dwóch pasmach podczerwieni własną głowicę naprowadzającą. Samo zniszczenie zbliżającego się obiektu następuje poprzez bezpośrednie trafienie (według zasady „Hit to Kill”). Pociski SM-3 w wersji IB są również w wykorzystaniu operacyjnym w lądowej części amerykańskiego i europejskiego systemu antyrakietowego, którą uruchomiono w Rumunii.

Obecne zamówienie będzie realizowane głównie w zakładach kosmicznych koncernu Raytheon w Tucson w Arizonie (gdzie będzie realizowana produkcja) oraz w zakładach Raytheona w Huntsville w Alabama (gdzie odbędzie się integracja i testowanie).

Reklama

Komentarze (2)

  1. Davien

    Sternik, w Redzikowie maja być umieszczone pociski SM-3 Block IIA a zamówiono SM-3 Block I które do Redzikowa nie ida.

  2. Sternik

    A co z tym Redzikowem?

Reklama