Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zakończono testy rakiety przeciwlotniczej Umkhonto

Z sukcesem zakończono testy lądowej wersji rakietowego systemu przeciwlotniczego Umkhonto – fot. Denel Dynamics
Z sukcesem zakończono testy lądowej wersji rakietowego systemu przeciwlotniczego Umkhonto – fot. Denel Dynamics

Południowoafrykański koncern Denel Dynamics z sukcesem zakończył testy ogniowe wersji lądowej rakiet przeciwlotniczych Umkhonto.

Próby systemu Umkhonto przeprowadzono na poligonie zakładowym Overberg (w najbardziej wysuniętej na południe części Afryki), gdzie rakiety zniszczyły trzy cele LOCAST (low-cost aerial target systems): dwa w odległości 15 km i jeden w odległości 20 km. W ten sposób udowodniono, że zasięg rakiet został zwiększony bez zmiany jej wielkości.

Były to pierwsze strzelania z wykorzystaniem lądowej wersji tego wcześniej jedynie morskiego system rakietowego. Dla koncernu Denel Dynamics próby były tyle ważne, że uczestniczyli w nich obserwatorzy z 9 państw zainteresowanych wynikami prac i ewentualnym zakupem tego systemu rakietowego dla swoich sił zbrojnych.

Cele LOCAST był odpalane w kierunki morze i następnie zawracały w kierunku lądu lecąc po elipsie. Rakiety w czasie testów działały w modzie „wystrzel i zapomnij”. Śledzenie celu realizowano za pomocą dwuczęstotliwościowego radaru trójwspółrzędnego RSR-320, który sygnalizował, gdy cel znalazł się w zasięgu działających w podczerwieni głowic rakiet Umkhonto.

Rakietowy system przeciwlotniczy Umkhonto był opracowany przez Denel Dynamics dla południowokoreańskich fregat typu MEKO A200 i wprowadzony do służby w dwóch wersjach: Block 1 (o zasięgu 12 km) i Block 2 (o zasięgu 15 km). Wersja Block 2 była również wykorzystywana na fińskich korwetach typu Hamina i stawiaczach min Hämeenmaa oraz została ostatnio wybrana przez Algierię dla ich fregat MEKO.

Radar RSR-320 wchodzący w skład systemu Umkhonto został opracowany na bazie obecnie wykorzystywanej przez południowoafrykańskie siły zbrojne dwuwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej kierowania uzbrojeniem Thutlwa ESR 220.

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    Była wykorzystywana przez Finów-fakt. To znaczy, że już nie jest? Jeżeli mnie pamięć nie myli rozpatrywaliśmy ją w kontekście rakietowej wersji Loary?

Reklama