Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wyborowe Groty dla wojska. Umowa wkrótce

Grot 762N i samodzielny 40 mm granatnik modułowy Fot. J.Sabak
Grot 762N i samodzielny 40 mm granatnik modułowy Fot. J.Sabak

Już 24 lutego w siedzibie Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdzi umowę na dostawę pierwszych 250 7,62x51 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych Grot 762N. Zostanie również aneksowana umowa dotycząca dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot kalibru 5,56 mm dla Sił Zbrojnych RP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Do Sił Zbrojnych RP trafią więc nie tylko kolejne karabinki Grot C16 FB-A2 kal. 5,56×45 mm, których dzięki aneksowi ma być kolejnych 88 tys za sumę około 1 mld zł. W efekcie, zamówienie będzie obejmować łącznie blisko 184 tys. karabinków, a całkowita wartość umowy wyniesie ok. 2,1 mld zł brutto.

Czytaj też

Znacznie ważniejszą jest decyzja o zakupie karabinów wyborowych zasilanym amunicją 762x51 mm NATO bazujących na konstrukcji Grot 762N. Jest to kolejny w siłach zbrojnych element modułowego systemu broni MSBS Grot a jednocześnie od dawna oczekiwany następca wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych RP karabiny wyborowe SWD i SWD-M zasilanych rosyjską amunicją 7,62x54R z wystającą kryzą. Są to archaiczne naboje będące w służbie ponad 100 lat a opracowywane niemal półtora wieku temu, w latach 80-tych XIX wieku.

Reklama

Wprowadzenie nowej broni, szczególnie w tak kluczowym obszarze jak precyzyjne rażenie celów na odległościach przekraczających 800 m, było potrzebne od wielu lat. Nie chodziło jedynie o zastąpienie karabinów SWD ale również unifikację w zakresie amunicji zgodnej ze standardami NATO.

Czytaj też

Umowa która zostanie zatwierdzona 24 lutego dotyczy pierwszych 250 kompletów 7,62x51 mm samopowtarzalnych karabinów wyborowych (7,62 mm SKBW). Wartość zamówienia wynosi ok. 11 mln złotych brutto, a dostawy mają zostać zrealizowane w 2024 roku.

Reklama

Komentarze (8)

 1. RK

  Skoro już rozdzielono tort to może Radom udzieliłby Tarnowowi licencji na produkcję Grotów, tak, żeby w Tarnowie też mieli co robić? Przecież my i tak będziemy potrzebować więcej Grotów.

  1. wert

   Tarnów ma wieże do Borsuka. Dużo wieży. Tym niech się zajmie

 2. z00rro

  A co z podwieszanymi granatnikami do Grotów!? Powinny być przynajmniej 2 na drużynę!

 3. El Ninio

  Kiedy armia wpadnie na pomysl wyposazenia grotow w kolimator? Czy żołnierz ma jak u ruskich sam kuowac potrzebny sprzęt? Wstyd!!!

 4. Lech6

  Ciekawe czy pracują nad Grotem kaliber 6.8? Nową bronią, która wygrała konkurs w USA są karabiny XM5 i XM240 na amunicję 6,8 mm x 51 (6.8 Common Cartridge) gdyż 5,56 została uznana za zbyt słabą. Prawdopodobnie w ciągu kilku lat amunicja ta stanie się wzorem dla całego NATO. Warto więc chyba pracować już nad tym i w Polsce.

 5. Virtus

  44000 zł za karabin - to nie za drogo?

  1. Lech6

   Jak ci wyszło 44 tys.? 1 miliard na 88 tysięcy sztuk to 11 600zł.

 6. Facetoface

  No i 👍 Czekamy na .338LM

 7. Kalrin

  Przyznaję że bardziej liczyłem ns SKW z ZM Tarnów ale to tylko dlatego że bardziej mi się podobają estetycznie.

  1. rED

   Może i tak ale przyjęło się by strzelec wyborowy jak najmniej odstawał wyglądem od reszty poddziału.

 8. Krzysztof33

  A są informacje o jakichś badaniach tego karabinu?

  1. Szogun

   Jedyne prawilne tylko w der onet

  2. Ali baba,

   Wojna na Ukrainie jest najlepszym testem

  3. Bednar

   Tak,Tusk na SPOTKANIU z Bidenem je omawiał

Reklama