Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Współpraca Korei Południowej i Arabii Suadyjskiej w produkcji i sprzedaży amunicji

Fot. mod.gov.sa
Fot. mod.gov.sa

Saudi Arabian Military Industires (Sami) podpisało porozumienie wstępne z oddziałami Hanwha Group: Hanwha Corporation, Hanwha Defense i Hanwha System.

Zakłada ono utworzenie nowej, wspólnej spółki Sami-Hanwha Munitions Systems z siedzibą w Rijadzie, która ma zająć się produkcją i sprzedażą amunicji w Arabii Saudyjskiej.

Jak powiedział prezes Sami - Andreas Schwer to wspólne przedsięwzięcie "pomoże rozwinąć krajowy przemysł lotniczy i obronny w Królestwie [Arabii Saudyjskiej]".

„Hanwha będzie również ściśle współpracować z rządami Korei Południowej i Arabii Saudyjskiej oraz lokalnymi firmami w zakresie transferu technologii i wspólnie rozwijanych projektów, ilekroć pojawi się taka możliwość” powiedział dyrektor generalny Hanwha Defense - Sungsoo Lee.

image
Fot. sami.com.sa

Przedsiębiorstwo Sami zostało założone przez saudyjski państwowy funduz Public Investment Fund (PIF) w 2017 roku. Docelowo rząd Arabii Saudyjskiej chce ulokować w tej spółce ponad połowę swoich wydatków na obronność do 2030 roku.

Ma to związek z planem budowy własnego potencjału przemysłowo-obronnego w celu uniezależnienia się od obcych podmiotów przemysłowych, a także budowy solidnych podstaw lokalnej gospodarki, która obecnie opiera się przede wszystkim na ropie naftowej, która nie jest już perspektywicznym, pożądanym i niewyczerpanym źródłem energii.

Arabia Saudyjska stara się rozwijać swój rodzący się przemysł obronny w oparciu o wspólne projekty i partnerstwo z globalnymi podmiotami światowego przemysłu zbrojeniowego. Pozwoli jej to na uzyskanie niezbędnego doświadczenia oraz zdobycia technologii i tzw. "know-how" do prężnego rozwijania własnych badań i produkcji zbrojeniowej.

Bliska współpraca z Hanwha Group, obecnie w sektorze produkcji i sprzedaży amunicji, może być wkrótce rozszerzona o szeroką ofertę produktów i technologii południowokoreańskiego koncernu takich jak czołg podstawowy K2 Black Panther czy armatohaubica samobieżna K9 Thunder oraz wiele innych.

W najbliższych latach plany Sami zakładają wielomiliardowe inwestycje w 25-30 wspólnych przedsięwzięć w sektorze lotniczym i morskim. Według założeń spółki pozwoli to na osiągnięcie całkowitej sprzedaży do poziomu 10 mld USD do 2025 roku.

W czerwcu ubiegłego roku Sami ogłosiła utworzenie spóki joint venture w celu produkowania komercyjnych i wojskowych części metalowych samolotów w Arabii Saudyjskiej.

Sami dzieli się na cztery główne działy biznesowe: aeronautykę, systemy lądowe, uzbrojenie i amunicję oraz elektronikę obronną. Według planów do 2030 roku spółka ma utworzyć bezpośrednio 40 tysięcy, a pośrednio 150 tysięcy miejsc pracy w Arabii Saudyjskiej. Wpisuje się to we wspominany wyżej program rozwoju gospodarki tego państwa. Analogiczne kroki podjęły także sąsiednie Zjednoczone Emiraty Arabskie w celu rozwinięcia swojego przemysłu obronnego i zaspokojenia potrzeb własnych oraz sojuszników i potencjalnych klientów eksportowych, a także rozwinięcia własnej gospodarki i zapewnienia nowych miejsc pracy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama