Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Włochy chcą sprzedawać dane satelitarne

Włochy chcą zaoferować innym krajom połączony obraz optyczny i radarowy z wykorzystywanych przez ten kraj satelitów.

Włochy planują połączenie optycznego obrazu uzyskanego z satelity Optsat 3000 z obrazem radarowym uzyskanym z satelity Cosmo-Skymed i zaoferować je jako pakiet informacyjny innym krajom. Wcześniej jednak konieczne jest pełne uruchomienie satelity Optsat 3000 zbudowanego przez izraelski koncern IAI (Israel Aerospace Industries) i odkupionego w lipcu 2012 r. Ma on być wystrzelony pomiędzy listopadem 2015 a grudniem 2016 r.

Równolegle, w latach 2016-2017 Włochy planują uruchomić dwie satelity Cosmo-Skymed drugiej generacji, wyposażone w radar z syntetyczną aperturą SAR obserwacji powierzchni ziemi. W odróżnieniu do wcześniej wystrzelonych satelitów tego typu (pierwszej generacji) nowy Cosmo-Skymed ma mieć zmienione oprogramowanie pozwalające na wykorzystanie informacji z wielu sensorów.

Obraz optyczny i radiolokacyjny ma być łączony w satelitarnej stacji odbiorczej zbudowanej w bazie włoskich sił powietrznych w Pratica di Mare. Dzięki temu będzie można wykorzystać zalety obu typów sensorów (np. radary SAR są lepsze do prowadzenia obserwacji nocą i przy dużym zachmurzeniu).

Swoje zainteresowanie włoską ofertą już wyraziło Peru, ale Włosi liczą, że krajów gotowych na taką współpracę będzie więcej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    A my już zarzuciliśmy pomysł własnego satelity? Pytam się, bo pamiętam, że takowy był.

Reklama