Przemysł Zbrojeniowy

Włochy chcą sprzedawać dane satelitarne

Satelity z radarem SAR lepiej się sprawdzają w obserwacji powierzchni ziemi nocą i w czasie zachmurzenia – fot. www.telespazio.it
Satelity z radarem SAR lepiej się sprawdzają w obserwacji powierzchni ziemi nocą i w czasie zachmurzenia – fot. www.telespazio.it

Włochy chcą zaoferować innym krajom połączony obraz optyczny i radarowy z wykorzystywanych przez ten kraj satelitów.

Włochy planują połączenie optycznego obrazu uzyskanego z satelity Optsat 3000 z obrazem radarowym uzyskanym z satelity Cosmo-Skymed i zaoferować je jako pakiet informacyjny innym krajom. Wcześniej jednak konieczne jest pełne uruchomienie satelity Optsat 3000 zbudowanego przez izraelski koncern IAI (Israel Aerospace Industries) i odkupionego w lipcu 2012 r. Ma on być wystrzelony pomiędzy listopadem 2015 a grudniem 2016 r.

Równolegle, w latach 2016-2017 Włochy planują uruchomić dwie satelity Cosmo-Skymed drugiej generacji, wyposażone w radar z syntetyczną aperturą SAR obserwacji powierzchni ziemi. W odróżnieniu do wcześniej wystrzelonych satelitów tego typu (pierwszej generacji) nowy Cosmo-Skymed ma mieć zmienione oprogramowanie pozwalające na wykorzystanie informacji z wielu sensorów.

Obraz optyczny i radiolokacyjny ma być łączony w satelitarnej stacji odbiorczej zbudowanej w bazie włoskich sił powietrznych w Pratica di Mare. Dzięki temu będzie można wykorzystać zalety obu typów sensorów (np. radary SAR są lepsze do prowadzenia obserwacji nocą i przy dużym zachmurzeniu).

Swoje zainteresowanie włoską ofertą już wyraziło Peru, ale Włosi liczą, że krajów gotowych na taką współpracę będzie więcej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.