Reklama

Informacja przekazana przez branżowe pismo „International DefenceReview” zawierała dodatkowo niektóre szczegóły odnośnie rozwiązań zastosowanych na wieży HITFACT II (Highly Integrated TechnologyFireAgainst Combat Tank).

Uzbrojenie

Nowa wieża ma być uzbrojona w gładkolufową armatę OTO Melara 120 mm/45 lub opcjonalnie w gwintowaną armatę OTO Melara 105 mm/52 (obie z hamulcami wylotowymi, systemem tłumienia odrzutu oraz miernikami prędkości wylotowej pocisku).

Dla armaty kalibru 120 mm opracowano specjalny pocisk podkalibrowy, który z odległości 3000 m jest w stanie przebić pancerz stalowy o grubości 600 mm. Pocisk dla armaty 105 mm może przebić płytę stalowa o grubości 480 mm z odległości 2000 m.

Dodatkowym uzbrojeniem wieży HITFACT IIma być sprzężony z armatą karabin maszynowy 7,62 mm, dwa zewnętrzne karabiny maszynowe 7,62 mm i 12,7 mm (prawdopodobnie unowocześniana wersja zdalnie sterowanego karabinu maszynowego12,7 mm Hitrole)oraz 8 wyrzutni granatów dymnych.

Wyposażenie

Wieża jest zbudowana ze stopu aluminium pokrytego kompozytowymi osłonami balistycznymi. Jej obsługę mają zapewnić znajdujące się w środku trzy osoby załogi (dowódca – mający miejsce po lewej stronie armaty, celowniczy – z fotelem po prawej strony armaty i ładowniczy – w tylnej części wieży). Dowódca oraz celowniczy mają oddzielny dostęp do cyfrowego systemu kierowania ogniem oraz własny monitor zobrazowania informacji taktycznej. Wieża jest wyposażona w modułowy, zdublowany system kierowania ogniem o otwartej architekturze (który posiada m.in. komputerpokładowy,system automatycznegośledzenia celówi sensorypogodowe) oraz system dowodzenia, kontroli i nawigacji Oto Melara SICCONA (SIstema di Comando, COntrollio e Navigazione).

Dowódca ma 9 peryskopów, które zapewniają mu dookólną obserwację. Posiada on również nowy stabilizowany celownik SelexESAttila, zawierającyaparat cyfrowyz10-krotnym powiększeniem, kamerę termowizyjnąErica-FF idalmierzlaserowy.

Celowniczy ma nowy stabilizowany celownik Selex ES Attila, zawierający cyfrową kamerę telewizyjna, kamerę termowizyjnej trzeciej generacji Tilde-A, dalmierz laserowy oraz rezerwowy celownik optyczny.

OTO Melara poinformowała również o pracach nad wieżą HITFACT II z automatycznym systemem ładowania armaty 120 mm/45. Sam automat ma zapas sześciu gotowych do strzałów pocisków 120 mm. Sześć dalszych nabojów znajdzie się w tylnej części wieży. Obecnie zapas pocisków znajduje się w części tylnej wieży za zasłoną przeciwpożarową z dostępem do magazynku przez specjalne drzwi.

Pojazd równie nowoczesny jak wieża

Ośmiokołowy pojazd Centauro 2 powstaje w konsorcjum COI (Consorzio Iveco Oto) założonym przez firmy OTO Melara i Iveco na zlecenie złożone w 2010 r. przez włoskie ministerstwo obrony.

System jezdny został opracowany na bazie podwozia transportera opancerzonego Freccia (8x8) – również opracowanego przez konsorcjum firm Iveco i OTO Melara. W Centauro 2 nowy ma być jednak zarówno sam kadłub jak i silnik diesla. Pierwszy prototyp tego „kołowegoczołgu” ma być gotowy już pod koniec 2014 r. Jak na razie przewiduje się kupno stu takich pojazdów, które mają zastąpić „kołowe czołgi” Centauro.

Dodatkowo przewiduje się, że wieże HITFACT II, będzie można również wykorzystać do modernizacji starych Centauro. Włosi posiadają już w tym pewne doświadczenie, ponieważ wieże starszego typu HITFACT I już otrzymało 9 czołgów Centauro (w wersji 120 mm/45) dostarczonych w latach 2010-2011 dla królewskiej gwardii Omanu.

Licencja na tą wieżę została również sprzedana dla południowokoreańskiego koncernu Doosan DST, z tym że tam jest ona proponowana z armatą 105 mm dla lekkiego czołgu zbudowanego na bazie transportera K21 i dla kołowych transporterów opancerzonych 8x8 Black Fox.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. 123

    Brakuje najważniejszej informacji - siły odrzutu armaty 120mm L/45 To jest kluczowy parametr dla kołowych WWO 600mm na 3 km - baaardzo dziwne... (Że niby z L/45 o obniżonym odrzucie przestrzeli T-72M1 z 3 km?) Z reguły podają na 2 km...