Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Byli mundurowi to ogromna wiedza i doświadczenie [WYWIAD]

Fot. Robert Suchy/Defence24
Fot. Robert Suchy/Defence24

O rekonwersji i projekcie Rekrut24 rozmawiamy z Mariuszem „Mańkiem” Urbaniakiem, dyrektorem generalnym Rekrut24, byłym operatorem JW Grom (21 lat czynnej służby w wojsku, w tym 13 w Gromie), odznaczonym w 2013 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego. W 2019 roku otrzymał, jako pierwszy Polak, tytuł Międzynarodowego Medyka Roku przyznany przez SOMA, czyli Stowarzyszenie Medyków Operacji Specjalnych.

Mateusz Multarzyński: Jest Pan pomysłodawcą projektu Rekonwersja SOF, zrzeszającego byłych żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek oraz służb specjalnych. Dlaczego zdecydował się Pan zaangażować w Rekruta24?

Mariusz "Maniek" Urbaniak: Te dwa projekty mają wiele wspólnego. Z tym że Rekrut24 ukierunkowany jest na wszystkich mundurowych. Jak Pan widzi projekt obejmuje całość służb mundurowych. Uważam, iż w byłych mundurowych drzemie ogromna wiedza i doświadczenie, z których korzystają już firmy cywilne. Od jakiegoś czasu można zauważyć coraz większe zainteresowanie firm i korporacji właśnie byłymi „mundurowymi”. Pamiętam jak w styczniu 2020 roku prezes ogromnej firmy z Wielkopolski skontaktował się ze mną z prośbą o pomoc w znalezieniu byłych żołnierzy na stanowiska kierownicze w swojej firmie. Zależało mu właśnie na byłych mundurowych.  Wtedy byłem jeszcze w służbie w GROMie, ale po rozmowie z nim zauważyłem, że największym problemem jest skojarzenie przyszłego pracodawcy z pracownikiem, w tym przypadku z byłym mundurowym. A poza tym wszyscy „mundurowi” mają unikatowe doświadczenia. Nie mówię, że lepsze, ale na pewno inne, poszukiwane na rynku pracy, więc szkoda byłoby to zmarnować.

D24: Czyli nie tylko byli żołnierze, ale również funkcjonariusze służb mundurowych mogą skorzystać z pomocy Rekrut 24?

MU: Tak, oczywiście wszyscy mundurowi. Mam tu na myśli byłych wojskowych, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy straży pożarnej, granicznej, straży więziennej itd. Długo by wymieniać. Generalnie wszystkich mundurowych. Ze współpracy z Rekrut24 mogą skorzystać wszyscy. Co roku ze służby odchodzi kilka tysięcy mundurowych i jest to ogromna liczba przyszłych już wykwalifikowanych pracowników. Bardzo często z bardzo wysokimi i unikatowymi kompetencjami. I z myślą właśnie o nich powstał program Rekrut24.

D24: Co w takim razie wyróżnia byłych mundurowych na rynku pracy?

MU: Ich unikatowe umiejętności i wiedza, którą zdobyli podczas wielu lat swojej służby są nieocenione. Pamiętajmy, że przez lata pracy w specyficznych warunkach, wykształcili takie cechy i umiejętności, które bez problemu pomogą im się odnaleźć w nowej dla nich rzeczywistości. Do tego wielu z mundurowych to byli weterani wojskowi, którzy sprawdzili swoją wiedzę i umiejętności w najcięższych warunkach. 

D24: Czy po latach służby, często nawet kilkudziesięciu, są oni gotowi zacząć karierę na cywilnym rynku pracy, czy jednak przydałaby im się fachowa pomoc, doradztwo zawodowe?

MU: Oczywiście, jak już wcześniej wspomniałem po latach służby mają ogromne doświadczenie, ale przecież nie funkcjonowali na rynku cywilnym. Nie wszyscy potrafią w sposób płynny przejść ze świata mundurowego do cywilnego. Dlatego tutaj przydałaby się fachowa pomoc, doradztwo zawodowe. Zwłaszcza teraz obserwuję wiele sytuacji związanych z emerytami mundurowymi, w których takie doradztwo jest czymś co otworzy im drzwi do nowej kariery.  Choćby przykład sprzed kilku dni, skontaktował się z nami były mundurowy z pytaniem czy Rekrut24 może mu pomóc w przekwalifikowaniu się oraz w znalezieniu nowej pracy. Mówił, że po odejściu ze służby chciałby robić również coś co będzie sprawiało mu wiele satysfakcji. No i już we wrześniu będzie się spełniał w międzynarodowej firmie w rejonie Karaibów. To taki międzynarodowy przykład, ale mamy też wiele przykładów z rynku krajowego. Tak więc Rekrut24 pomoże w przekwalifikowaniu się, ale także i w nauce języka obcego jeśli będzie taka potrzeba.

D24: Skoro na rynek pracy trafia co roku tak wielu emerytów mundurowych, to czy pracodawcy mają świadomość, że mogą pozyskać takich pracowników?

MU: Powoli się to zmienia. Pracodawcy zauważyli, że to są naprawdę wartościowi pracownicy, na których można liczyć w każdej sytuacji. Są punktualni, odpowiedzialni oraz podchodzą do wykonywanej pracy zadaniowo. A poza tym to co ważne w dzisiejszym świecie potrafią pracować w deficycie czasowym. Coraz więcej pracodawców szuka właśnie byłych mundurowych, bo jak twierdzą dostają pracownika „sprawdzonego i wykwalifikowanego”.

D24: Czy jedną z barier są pewne stereotypy i obawy dotyczące byłych mundurowych?

MU: Jeśli chodzi o stereotypy to myślę, iż tak było kiedyś, kilkanaście lat temu. Obecnie obraz zmienia się i coraz częściej mundurowi postrzegani są naprawdę bardzo pozytywnie. Jak już wspomniałem wiele firm zobaczyło w byłych mundurowych szansę na pozyskanie pracownika o wspaniałych kompetencjach. A poza tym byli mundurowi swoim podejściem do pracy, zaangażowaniem i dyscypliną w pracy sami zmieniają ten obraz.

D24: Czy możemy korzystać z jakiś przykładów, wzorców, choćby zagranicznych?

MU: Oczywiście że tak. Za granicą pozyskiwanie byłych mundurowych przez cywilne firmy funkcjonuje od wielu lat i jest to dość powszechne. Już dawno zauważono tam, że szkoda nie wykorzystać takiej szansy na obopólną korzyść, dla byłych mundurowych oraz przedsiębiorców. My jako Rekrut24 współpracujemy z Amerykańską firmą Fusion Cell. Wymieniamy się doświadczeniami i pomysłami. Poza tym oni pomogli już ogromnej liczbie byłych mundurowych w Stanach więc warto skorzystać z takiego doświadczenia. Nie ma sensu wyważać drzwi, skoro one są już otwarte.

D24: Był Pan wiele razy za granicą, uczestniczył w wielu szkoleniach także jako instruktor, czy te kontakty zagraniczne mogą się przydać Panu również w ramach Rekruta24?

MU: Tak, myślę że będą one pomocne, choćby w otwieraniu pewnych drzwi, czy wykorzystywaniu doświadczeń zagranicznych podmiotów zajmujących się rekrutacją byłych mundurowych. W zasadzie to się już dzieje, choćby wspomniana współpraca z firmą Fusion Cell jest takim namacalnym efektem.

D24: Czy już dziś Rekrut24 posiada w swoim portfolio jakieś oferty pracy dla byłych mundurowych?

MU: Mamy już dzisiaj oferty do pracy, czy to do ochrony na terenie Polski oraz za granicą (na lądzie i na morzu), jak również dla kierowców w transporcie międzynarodowym, analityków, logistyków czy menedżerów ds. eksportu. Oczywiście sukcesywnie będziemy powiększać nasze portfolio ofert pracy.

D24: Dziękuję za rozmowę.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (15)

  1. Gosciu

    Dziękuję za ten syf. 20lat w mundurze wystarczy. Teraz mam własną działalność gospodarczą i w końcu żyje normalnie

    1. Jarek

      Napisał ten co wziął odprawę i za hajs z monu sobie życie poukładał. Trzeba było od razu iść na własne a nie blokować etat.

    2. Tarantula

      Przepraszam że dopiero w grudniu pisze. 20 lat blokował etat? Co za bzdury piszesz. 20 lat służył a nie blokował etat. to po pierwsze po drugie nikt nikomu nie zabraniał iść do armii 15-20 lat temu. Chłop pewnie mając 25 lat poszedł służyć i poświęcił betonowej armii młode lata. A reszta gdzie była wtedy za granicą. Znam takich co w wieku 42 lat idą do armii bo nagle duch patriotyzmu się obudził w nich? Hahahhaha nie bo nagle obudzili się ludzie ze w armii nie jest źle finansowo. Każdy kto gada że nie powinno być wcześniej emerytur mundurowych itp idźcie do armii. Zostańcie się do niej i dajcie się gnoic za kasę i ku chwale ojczyzny hahahhahaah

  2. Vvv

    Do 60-65 roku powinni być szkoleni jako rezerwiści. Raz czy dwa w roku. Najmłodsi emeryci mają ok 45 lat.

  3. Asp. Sztab.

    A ja powtarzam zawsze. Jesteś sprawny/sprawna fizycznie i psychicznie, a przynajmniej tak Ci sie wydaje. Wstąp, spróbuj, miej te wszystkie "przywileje" i zostań młodym emerytem. Wtedy komentuj, wymądrzaj się pisz co chcesz. Zostań mundurowym emerytem. Albo chociaż 6 lat służby miej za sobą!

    1. Ha

      Jak się ma znajomości....

  4. Polok

    Byli mundurowi biorą emeryturę i siedzą na ciepłych posadkach i biorą pensję. Wysilać się nie muszą bo jak wylecą to mają za co żyć. Tak wygląda odpowiedzialność za pełnione funkcje byłych trepów. Znam wielu takich.

    1. Observer

      Nikt nikomu nie bronił i nie broni wstępować do armii. Skoro jest tam taki miód to na co czekasz?

    2. Hmmm

      Nie miał znajomości. Gdzie pójdziesz w wieku 45 lat na pełną emeryturę? Kto Ci kupi mieszanie?

  5. Tadziu

    Widzą o L4 Napewno bo największy wskaźnik ma 18 zmechu

  6. Jan

    nie powinno być młodych emerytów po służbach, emerytura w wieku 65 dla mężczyzn i 60 kobiet - tak jak każdy obywatel tego kraju. I nie piszcie o emerytach patrolujących miasto itd bo jest wiele stanowisk gdzie starsi funkcjonariusze mogli by pełnić służbę do emerytury - magazyny, wku itp.

  7. Gregor

    Chory system a co z ludźmi co żyją z jednej wypłaty powinno się zakazać dorabiania dla nich

    1. UNOMIG

      A kto ci zabrania życia z dwóch wypłat?

    2. vil

      to drugie to nie wypłata ale emerytura z podatków podatnika

    3. xma

      A Ty kolego myślisz, że emerytury w cywilu płacone są ze zgromadzonego kapitału? Na dzisiaj 99,99% płacone jest ze składek (inaczej podatków) pracujących. Jaka tu różnica?

  8. Auslander

    A teraz napisze jak to jest szeregowy na misji w Iraku gdzie przebywał w rejonie działa wojennych i w nich uczestniczył dostawał ze wszystkimi dodatkami 3500 do 4000 tys dolarów . W Polsce nikt po odbyciu tury wojskowej nie będzie w cywilu pracował za 3000 zł brutto miesięcznie .

  9. Daro

    Tak,tak wszyscy są wybitnymi specjalistami. Zwłaszcza ci, którzy przez całą swoją służbę nie wystawiali swojego nosa poza drzwi w swojej sztabowej kancelarii. Przez długie lata swojej owocnej niebezpiecznej służby nabyli jedynie umiejętność lawirowania pomiędzy kolejnymi roszadami i restrukturyzacjami. Prawdziwie doświadczeni sami doskonale radzą sobiena rynku pracy. Sam jestem tego przykładem!!!

  10. Bekay

    Zaraz będzie płacz cywili że mundurowi nie dość że dostają już emeryturę to jeszcze zabierają miejsca pracy.

    1. Mirek

      Emeryci mundurowi zabierają pracę i zaniżają wynagrodzenia ponieważ mogą sobie na to pozwolić ze względu na emeryturę. Absolwenci kierunków związanych z bezpieczeństwem trudno znaleźć pracę w strukturach samorządowych lub spółkach skarbu państwa. Bo blokowane są etaty przez układy. Sam obecnie jestem cywilem pracującym w państwowym przedsiębiorstwie i niestety z emerytowanymi policjantami i wojskowymi. Duża większość z nich nie potrafi nawet obsługiwać dobrze komputera, a ich wkład w rozwoju firmy jest bez znaczenia. Z punktu widzenia społeczno-ekonomicznego tacy emeryci tylko szkodzą. Więc przyszły studencie kierunków takich jak między innymi bezpieczeństwo narodowe lub wewnętrzne zastanów się czy warto podjąć studia na tych kierunków no chyba że masz wąsatego wujka emeryta, który Ci załatwi pracę.

    2. Borsuk

      Mireczku, jak się ma to twoje bogate doświadczenie i wiedza do tych których tak piętnujesz? Może trochę zdrowej refleksji i szacunku...

    3. Anka

      Zgadzam się. Chcesz pracować zawieś emeryturę jak osiągniesz wiek emerytalny pobieraj emeryturę i dorabiaj

  11. icet

    No. Ale. Prawda jest jedna. Beton nie kruszeje. Bo jest zbrojony. Polska to nie Stany. Wojsko w CV robi odwrotną robotę. I niestety są ku temu powody. Jak to w dowcipie było... Kowalski znowu spóźniacie się do roboty! W wojsku byliście? - Tak. A co wam kapral mówił jak się spóźnialiście? - Dzień dobry Panie majorze.

  12. Vvv

    To powinni być czynni rezerwiści. Za przywileje i wcześniejsze emerytury to mała cena. Są qyszkoleni i znają się na sprzęcie.

    1. Piotrek

      Do 60 roku życia, to są rezerwiści!

  13. Railman

    Pewnie się narażę...ale co tam ...lubię się narażać. Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić mundurowego na kierowniczym stanowisku.Z mojego doświadczenia wynika ,że jeszcze długo upłynie zanim w naszych służbach zaczną awansować Ci, którzy naprawdę na to zasluguja (pojedyncze przypadki pomijam),z reguły awans dostają ludzie których najwiaksA zaletą jest rzadka zdolność zgadzania się we wszystkim z przełożonymi lub znajomości po rodzinie...zażyłość itd.Niestety stan taki podcina skrzydełka tym wybitnym "którym się chce "i wszystko idzie po staremu. Ze znajomych mi osób taki mundurowy emeryt mógł liczyć na posadę ochroniarza,lub kierowcy ciężarówki.No chyba że znał się na wykończeniówce.

  14. Obserwator

    Jeden wywiad nie zmieni całego systemu braku wykorzystania doświadczenia żołnierzy!

  15. Darek

    Nie zgodzę się z tym! Wiedza i doświadczenie oki, ale jeżeli ktoś cały czasz kształci się i szkoli, ilu takich jest, promil, świat idzie do przodu zmienia się otoczenie, technika, i to bardzo dynamicznie. Nawet żołnierzy sił specjalnych, z całym szacunkiem dla nich, jeżeli nie są w obiegu, to mogą z całą pewnością szkolić żołnierzy WOT. I tyle w temacie

    1. Mirek

      Zgadzam się z Tobą

    2. Magnus Ragnarok

      Mylisz się i to bardzo ale jeśli nie jesteś.mundurowym.to i tak nie zrozumiesz

    3. Mirek

      Wytłumacz

Reklama