Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

W budżecie i na czas. Rusza produkcja B-21 Raider

B-21 Raider
B-21 Raider
Autor. Northrop Grumman

William LaPlante, amerykański Podsekretarz Obrony ds. Zakupów i Utrzymania, podjął decyzję o rozpoczęciu produkcji seryjnej bombowców 6. generacji Northrop Grumman B-21 Raider. Decyzja ta wpisuje się w plany U.S. Air Force dotyczące wdrożenia tych maszyn do służby.

Reklama

Pierwszym etapem tego procesu będzie produkcja małoseryjna. Już wcześniej zapowiadano, że B-21 Raider zostanie zakupiony i pojawi się „zielone światło” do wdrożenia po oblataniu prototypu i wykonaniu niezbędnych badań w locie. Maszyna wzbiła się w powietrze w listopadzie 2023 roku. Co ciekawe, w 2022 r. Bloomberg poinformował, że wówczas program B-21 kosztował mniej, niż przewidywał Pentagon. To umożliwiło producentowi, firmie Northrop Grumman, przeniesienie części środków przeznaczonych na badania i rozwój na redukcję technicznego ryzyka (czytaj: prewencyjne podejście do tzw. chorób wieku dziecięcego) w kolejnych etapach programu.

Reklama

Decyzja o rozpoczęciu produkcji wpisuje się także w plany wprowadzenia pierwszych Raiderów do służby w połowie bieżącej dekady, ponieważ za dwa lata nawet kilka maszyn z produkcji niskoseryjnej (ang. Low-Rate Initial Production, LRIP) może już być gotowych. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych planują zakup co najmniej 100 egzemplarzy B-21 Raider, które mają zastąpić w służbie bombowce B-1B Lancer i B-2 Spirit.

Czytaj też

Jak dotąd nie podano, ile samolotów zamówiono w ramach w ramach pierwszej, małoseryjnej partii ani jaki jest termin ich dostawy. Nie znana jest też cena kontraktów. Jednak wiadomo, że cena jednostkowa bombowca została sztywno ustalona. Z punktu widzenia producenta każdy rok zwłoki w zamówieniu oznacza straty z uwagi na wysoką inflację. Zakup maszyn już w styczniu 2024 r. jest więc bardzo dobrą wiadomością dla koncernu z siedzibą w Falls Church w stanie Virginia. Nie ulega wątpliwości, że zarówno Pentagon, Siły Powietrzne, jak i producent wyciągnęli lekcje z programów F-35 i B-2, redukując biurokrację do minimum. Postawiono na cyfrową, modułową architekturę nowego bombowca, by zagwarantować mu znaczny potencjał rozwojowy.

Reklama

B-21 Raider to maszyna trudnowykrywalna, zdolna do przenoszenia konwencjonalnej broni klasy powietrze-ziemia, jak również całej rodziny innych typów uzbrojenia, w tym pocisków klasy powietrze-powietrze oraz zaawansowanych systemów bezzałogowych. W dobie rozwoju tych ostatnich, a także broni precyzyjnej, elektromagnetycznej i laserowej, wydaje się, że konstrukcja ta, dysponująca dużym zasięgiem i ładunkiem użytecznym, będzie mogła wpasować się w wiele ról na polu bitwy. Zgodnie z amerykańskimi planami maszyna ta ma być jednym z systemów, które zapewnią przewagę jakością Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych nad wszystkimi potencjalnymi przeciwnikami.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. Franek Dolas

    Widać że Bajden przyjął taktykę Putina. Ani ich Rider ani tym bardziej Ochotnik nie są pewnie gotowe do seryjnej produkcji.

    1. Wania

      Mylisz się częściowo. Rosja rzeczywiście kłamie z rozpoczęciem produkcji seryjnej ochotnika tak jak kłamała z budową miga-41. USA dzięki nowatorskim metodom projektowania uruchamia produkcję seryjną b-21. Już wyprodukowali parę sztuk. Tak, to jest przełom w dziedzinie projektowania samolotów, który Rosję jakby znowu ominął. Rosja jest już dwie generacje samolotów w tyle za USA i jedną generację za Chinami. Putin prowadzi ten kraj do upadku.

    2. Tani2

      Wania może tak może nie zaczęli trenera i zaczeła się gòrka. Spokojnie bo ta szybka droga wyjdzie lub nie wyjdzie.

  2. Tani2

    Wszystko wyjdzie w praniu. Serbowie spuścili B-2 ktòry co prawda rozbił się na Diego Garcia ale tak zmielonego wraku nie widziałem po prostu nie wierzę że to był B-2. Piszę widziałem bo we wiadomościach był urywek o tej katastrofie. Ja w niewidzialnoßć samolotu nie wierzę.

  3. Wania

    Su-57: oblot 2010 rok, produkcja seryjna z docelowymi silnikami i wyposażeniem ok 2030 roku, ochotnik: oblot 2019, produkcja seryjna być może w co nikt nie wierzy 2024, b-21: oblot listopad 2023, produkcja seryjna początek 2024. Stopień skomplikowania tych maszyn jest nieporównywalny. Rosja nie jest w stanie zaprojektować odpowiednika b-2. Wygrzebała ze starych części oblatany w 1981 roku tu-160 i parę sztuk udało im się złożyć. Samolot który ma ponad 40 lat. To tak jakby w latach 80 składali bombowce z II wojny światowej.

    1. kopacz033

      Amerykanie od 2014 lataja tego typu prototypem, a ujawnione zostalo w 2021 i kolego maja lepsze wynalazki niz ten b21 raider a Rosja czy Chiny nie wiedza w co sie pakuja tak naprawde. USA i tak wygraja przy pomocy te wojny bo technologicznie przewyzszaja Rosje i Chiny a co pisza w mediach to wielka bujda. Tak posiadaja progrmay do tworzenia dlatego kupili Formule 1 za pomoca Liberty by zapoznac sie z technologia wyzsza projektowania na szybko. Trzeba umiec kombinowac. Wiadome kazdy ma slabe strony .

  4. Buczacza

    Przepaść technologiczna tylko się pogłębia. Całkowicie się zgadzam z opinią @Wania 2 generacje z tyłu... I jeszcze raz napiszę, że po 1991 . onuce niczego nowego nie wprowadziły do produkcji wielkoseryjnej. Niczego... To wszystko czym tak epatują to kotlety z lat 70 i 80 tych ubiegłego wieku... Przy czym przez ostatnie 20 lat. Mieli na to środki. A teraz Ukraińcy wyssą ich jak Nosferatu...

  5. Klozapol

    Kupmy 250 takich

  6. DanielZakupowy

    No dobra, to pierwsza armia świata, a co na to druga armia na Ukrainie? XD

    1. Tani2

      To samo co pierwsza w Jemenie i druga bis w Gazie.

    2. Wania

      Do taniego. A mógłbyś podać, ile żołnierzy straciła pierwsza w Jemenie? Bo druga na Ukrainie mająca tytuł pierwszej trzeciego świata straciła już 380 tysięcy żołnierzy, 6200 czołgów, 11600 transporterów, 9000 systemów artyleryjskich i 331 samolotów. A piszących na tym forum czeka mobilizacja po wygranych przez Putina wyborach.

    3. Tani2

      Druga bis oficjalnie 200 zabitych i 4500 rannych nieoficjalnie 1000 zabitych. Pierwsza oficjalnie chyba 2 plus kilkudziesięciu zestresowanych w Syrii i Iraku. Ile na DDG 64 dowiemy się jak wròci do domu.

  7. xiomy

    I już wiadomo, czemu w tym samym czasie Rosjanie nagle poczuli potrzebę poinformowania świata o losach programu Ochotnik. Oczywiście cały świat im wierzy - słowo rosyjskich oficerów.😏

  8. Weneda 1977

    Naszych maga tajnych Łosi 6+ Gen nie pobiją.

Reklama