Przemysł Zbrojeniowy
USA: Miniaturowe bomby kierowane SDB II gotowe do produkcji
Amerykańskie siły powietrzne oraz koncern Raytheon zakończyły testy oraz przeprowadziły sprawdzenie gotowości do produkcji miniaturowych bomb szybujących SDB II (Small Diameter Bomb II)/GBU-53/B.
Oznacza to, że w połowie maja br. może już zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu seryjnej produkcji partii próbnej LRIP (low rate initial production) i wprowadzania bomb SDB-II na uzbrojenie amerykańskiej armii (operacyjne testy mają zostać przeprowadzone w 2016 r.). Wcześniej dokonano m.in. audyt konfiguracji systemu i jego przegląd wersyfikacyjny.
Swoją gotowość potwierdza przede wszystkim Raytheon wiedząc jak przydatne jest tej klasy uzbrojenie w amerykańskim lotnictwie i z jak dużymi zamówieniami może być to związane. Podobnego zdania jest również Departament Obrony, który ocenił SDB II pozytywnie i jak dotąd zainwestował w ten program ponad 700 milionów dolarów.
Pomimo swoich małych rozmiarów nowa bomba jest bowiem w pełni skutecznym i bardzo celnym systemem uzbrojenia. SDB II wykorzystuje między innymi głowicę pracującą w trzech modach naprowadzania. Bomba może więc być kierowana radiolokacyjnie (aktywnie), laserowo (półaktywnie z wykorzystaniem wskaźnika laserowego na statku powietrznym lub będącego na wyposażeniu naziemnych grup wskazania celu) i na podczerwień (pasywnie - ze światłoczułą matrycą niechłodzoną). Dodatkowo w czasie lotu wykorzystuje się odbiornik GPS oraz bezpieczny kanał łączności. Pozwala on na korygowanie toru lotu, a nawet na zmianę atakowanego obiektu (np. gdy cel wcześniej wyznaczony został już zniszczony).
Dzięki temu SDB II może być wykorzystywana do eliminowania celów stacjonarnych i mobilnych bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne. Jest to bomba szybująca i dzięki rozkładanym skrzydłom może atakować obiekty z odległości bezpiecznej dla nosiciela (ponad 72 km). Niewielki ładunek bojowy (o wadze około 48 kg) jest w zupełności wystarczający do niszczenia celów „miękkich” i opancerzonych przy zagwarantowaniu jak najmniejszych szkód ubocznych (niewielki wybuch).
Ogromną zaletą bomb SDB II jest ich kompaktowość (skrzydła w położeniu transportowym są składane do tyłu). Dzięki temu mogą być one zabierane w większej ilości niż standardowe bomby (F-15 może ich zabrać aż 28). Samoloty mają więc możliwość atakowania większej liczby celów podczas jednego lotu - mogąc przy tym zabrać więcej paliwa (a więc dłużej przebywać w powietrzu).
Jak na razie Amerykanie przygotowali pakiet integracyjny bomb SDB II dla samolotów F-35, F/A-18E/F, F-15E i F-16. Testy prowadzono również z wykorzystaniem śmigłowców UH-1, a Raytheon zaproponował nowe uzbrojenie dla brytyjskich myśliwców Eurofighter Typhoon.
Później do przenoszenia tych bomb będą prawdopodobnie przystosowywane również bezzałogowe statki powietrzne. W pierwszej kolejności będą to na pewno drony: MQ-1 Predator i MQ-9 Reaper, które już obecnie przenoszą bomby kierowane laserowo - GBU-12 Paveway II (o wadze 362 kg, długości 2,21 m i średnicy 0,373 m), kierowane przez GPS bomby GBU-38 JDAM (o wadze 226 kg) oraz bomby o podwójnym systemie naprowadzania (GPS/laser) GBU-49 (o wadze 227 kg.).
Tymczasem SDB-II waży ponad dwukrotnie mniej (93 kg), jest krótsza (1,76 m) i ma mniejszą średnicę (0,15-0,18 m).
hp87
Szybujące bomby to jest to w co powinno inwestować WP. Byłby to o niebo tańszy środek od Homara albo JASSMów. Moglibyśmy takie bomby podwiesić pod niemal każdy statek sił powietrznych [oczywiście przystosowanie ich do tego to inna bajka].
Kilo
Skąd wiadomo, że tańszy? Cena rynkowa jest przecież jeszcze nieznana. "Pomimo swoich małych rozmiarów nowa bomba jest bowiem w pełni skutecznym i bardzo celnym systemem uzbrojenia." Jak to się ma do: "(operacyjne testy mają zostać przeprowadzone w 2016 r.)." Jak coś może być w pełni skuteczne, skoro nie przeszło testów operacyjnych?
pp
Tego nam trzeba. W duzych ilosciach.
KrzysztofOleksij
"Dzięki temu mogą być one zabierane w większej ilości niż standardowe bomby (F-15 może ich zabrać aż 28)" Sila ognia nie jest zbyt wielka , ale za to ilosc przenoszonych rakiet robi wrazenie.