Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

USA: irańskie drony będą powstawać w Rosji

Irański bezzałogowiec Mohajer-2
Irański bezzałogowiec Mohajer-2
Autor. Tasnim News Agency (CC BY 4.0)

Mamy informacje, że Rosja otrzymuje materiały z Iranu, by zbudować fabrykę bezzałogowców - oznajmił w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Administracja USA opublikowała też zdjęcia powstającej fabryki oraz wysłała ostrzeżenie sektorowi prywatnemu na temat podmiotów zaangażowanych w produkcję irańskich dronów.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

"Mamy informacje, że Rosja otrzymuje z Iranu materiały potrzebne do zbudowania zakładów produkcyjnych UAV (bezzałogowych statków powietrznych) wewnątrz Rosji. Ta fabryka może w pełni zacząć pracę na początku przyszłego roku" - powiedział Kirby w oświadczeniu przesłanym redakcjom, w tym PAP. Biały Dom przesłał też zdjęcia satelitarne obiektu w Jełabudze w rosyjskim Tatarstanie, gdzie prawdopodobnie ma rozpocząć się produkcja.

Kirby dodał, że obecnie drony są budowane w Iranie i transportowane przez Morze Kaspijskie z irańskiego portu w Amirabardzie do Machaczkały w Dagestanie. Z przesłanej przez Biały Dom grafiki wynika, że z Machaczkały trafiają do baz lotniczych w Seszczy (obwód briański) i Primorsko-Achtarsku (obwód krasnodarski).

Reklama

Czytaj też

Podkreślił też, że rosyjsko-irańska współpraca pogłębia się i działa w obie strony, a Rosja oferuje Iranowi "bezprecedensową współpracę obronną", w tym dotyczącą rakiet, elektroniki i obrony powietrznej wartą miliardy dolarów. Wskazał, że Iran już ogłosił finalizację zakupu myśliwców SU-35 i stara się pozyskać śmigłowce szturmowe, radary i samoloty Jak-130.

"To jest pełnowymiarowe partnerstwo obronne, które jest szkodliwe dla Ukrainy, sąsiadów Iranu i dla społeczności międzynarodowej. Nadal używamy wszystkich narzędzi w naszej dyspozycji, by ujawniać i zakłócać te działania, w tym poprzez dzielenie się tym z opinią publiczną - i jesteśmy gotowi, by robić więcej" - oznajmił rzecznik.

Czytaj też

W piątek resorty sprawiedliwości, handlu, finansów i dyplomacji opublikowały ostrzeżenie skierowane do społeczności międzynarodowej i sektora prywatnego informujące o szczegółach irańskiego programu dronów i podmiotach zaangażowanych w pozyskiwanie materiałów i komponentów do niego. Zawiera ono też rekomendacje dotyczące wdrażania procedur kontroli, by zapewnić, że firmy nie wspierały nieświadomie produkcji irańskich dronów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sorien

    Czytajcie czytajcie i wybijcie sobie z głowy że Rosja niezależnie od wyniku kontrofensywy będzie chciała siadać do stołu negocjacyjnego - siada minimum jak będą stać na długości całego Dniepru ale to będzie tylko po to by chwilę odpocząć. Ruskie przestaną dążyć do zajęcia całej UA jak staną na Bugu . Chcemy tego czy nie ich egzystencjonalnym zadaniem jest by UA zdobyć - naszym by do tego nie dopuścić i by Rosja się posypała / osłabiła . W Rosji na każdym możliwym polu systematycznie zwiększane są zdolność do produkcji broni każdego rodzaju . Mówi się że Putin gdyby wiedział że tak się to potoczy nie zaatakował by - to bzdura zaatakował by ape przygotowany. Powtarzam zdobycie UA dla nich to egzystencjalny cel stąd tak uparcie posyłają na śmierć tysiące nie by wyjść z twarzą ale by przetrwać w gronie mocarstw

    1. ostatni

      Celem Rosjan - maks - jest Ukraina Pro Rosjka. MINIMUM - neutralna. Gdzies pomiedzy tymi opcami sa rozmowy. Napewno proaganda jest ze Rosja che zabic Ukraincow. :) Raczej opcja Janukwycza- demokarcznei wybraneo i obalnego w puczu - to byla idealna sytacja dla Rosji. OBWE - potrdzilo ze byl wybrany demokartcznie. Szkoda ze demkracja pasuje zachdowi tylko wtedy gdy jest pro USA

Reklama