Reklama

Siły zbrojne

Izrael odkrył w irańskich górach tajną podziemną bazę dronów

Shahed-136
Irańska amunicja krążąca Shahed-136. To prosta ale skuteczna konstrukcja.
Autor. ANA

Izraelskie pozarządowe centrum badawcze Alma zlokalizowało tajną bazę dronów, ukrytą w górach Zagros w pobliżu miasta Sziraz na południowym zachodzie Iranu - o czym samo poinformowało w ogólnodostępnym materiale filmowym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Alma, izraelski think tank koncentrujący się na geopolityce i bezpieczeństwie twierdzi, że podziemna baza znajduje się około 10 kilometrów od lotniska wojskowego.

Baza ma około 3 kilometrów długości i zdaniem ekspertów Almy wjazd do niej znajduje się w pobliżu miasta Sziraz, gdzie produkowane są części do dronów kamikadze Shahed, takich samych, jakich Rosja używa obecnie w Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

Zdjęcia satelitarne pokazują 5 silosów służących do wypuszczania dronów, a także dokładną lokalizację tuneli wiodących do bazy. Eksperci Almy uważają, że baza może być miejscem startu rojów dronów - grupy zdolnej do skoordynowanego ataku - a jej bliskość do cieśniny Ormuz w Zatoce Perskiej oznacza bezpośrednie zagrożenie dla całego Bliskiego Wschodu. Drony startujące z wykrytej przez Izraelczyków bazy mogą pokonać 2000 kilometrów, co oznacza, że mają w zasięgu nie tylko Izrael, ale obszary aż po Egipt, Gruzję, Pakistan.

Czytaj też

Irański portal Iran International przypomina w środę, że styczniowe wspólne ćwiczenia wojskowe Izraela i Stanów Zjednoczonych mogły być elementem przygotowań do ewentualnego ataku na m.in. na podziemną bazę dronów.

Czytaj też

Eksperci wojskowi są zdania, że zaawansowana technika rojów dronów (drone swarm) pozwalająca maszynom na podejmowanie autonomicznych decyzji w oparciu o wspólne informacje może zrewolucjonizować dynamikę konfliktów militarnych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. ostatni

  Izrel to panstwo ktore niewoli innych i okupuje (W Odrozneniu od Iranu ktpre niko nie okupuje) Lamie zasady miedznarodwe majac bomby atamwe nielegenie ale krzyczac ze to Iran ma (choc nie ma) cos jak zlodzie ktrzy krzczy lapac zlodzieja.

  1. ostatni

   Wogle jest CoS w tym prawdy ze to naród wybrany. Najpoteznijsza cywilzacja straztnosci EGIPT - mial z nimi klopot. Potem tzw Babilon (czyli ówczesne Centrum) W Cesarstwie Rzymskim przejeli Handel po Fenicjanach. Hitrel nie dal sobie rady z nimi, a w ZSRR - prawda jest taka ze opalowali organy bezpieki dosc szybko. Jako ludzie sa Mili - ale z doswdcznia jakby dystans. Obecnie raczej rzadza Ameryka - napewno duzy wplyw maja. Jak na 2000 lat i wielkosc to niesawite.

  2. kukurydza

   Generalnie zgoda, ale kto do jasnej ciasnej decyduje o "legalności" atomówek? Izrael jest uznawanym, niepodległym państwem, i ma PRAWO (swoje, własne, SUWERENNE prawo) mieć atomówki jeśli tylko sobie zażyczy, więc pitolenie o "nielegalnie" zwyczajnie ośmiesza każdego kto coś takiego pisze.

  3. ostatni

   Kukurydza- w takim razie Zachod I Izael - osmieszaja sami siebie - bo Iran nie ma atamwek - a Izeal ma- wiec jelsi juz pitola o sancjach za atamowki to brzmi poprsu smiesznie. (Dla kogos kto uzwa mozgu oczywiscie)

Reklama