US Army wzmacnia artylerię w Europie

7 marca 2021, 15:55
PIM-TEST-TRACK-PRETTY-7453
Zdjęcie poglądowe. Fot. U.S. Army Acquisition Support Center
Reklama

Jak poinformowała 405. Polowa Brygada Wsparcia Armii, wchodzący w jej skład polowy batalion wsparcia armii otrzymał dostawę zmodernizowanego do najnowszych standardów ciężkiego sprzętu wojskowego. Liczba tych wozów odpowiada ekwiwalentowi batalionu artylerii polowej.

Mowa o łącznie około 36 egzemplarzach gąsienicowych armatohaubic samobieżnych M109A7 Paladin oraz artyleryjskich wozów amunicyjnych M992A3 (bazujących na podwoziu Paladina). Wozy zostały dostarczone drogą morską z USA do Niemiec, a następnie transportem kolejowym do koszar Coleman w Mannheim. Wozy te zostaną najprawdopodobniej zmagazynowane w składach Army Prepositioned Stock (APS), gdzie będą przechowywane jako rezerwa sprzętowa, która może stanowić uzbrojenie pełnego batalionu artylerii polowej (dywizjonu artylerii samobieżnej). Taka jednostka może wchodzić w skład Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (brygady pancerno-zmechanizowanej) lub też brygady artylerii (Field Artillery Brigade).

Wspomniany batalion wsparcia polowego armii, z siedzibą w Mannheim w Niemczech, jest jednym z czterech wchodzących w skład 405. Polowej Brygady Wsparcia Armii. Jest odpowiedzialny między innymi za zapewnienie i koordynację odbioru, transferu, przechowywania i konserwacji części sprzętu wojskowego, który przechodzi przez magazyny Army Prepositioned Stock. 

W Europie magazyny Army Prepositioned Stock, przeznaczone do utrzymywania w gotowości sprzętu dla żołnierzy US Army z przeznaczeniem do ewentualnych działań na kontynencie są rozlokowane m.in. na terenie Niemiec, Belgii i Holandii, a w niedalekiej przyszłości także Polski. W ich ramach przechowywane jest uzbrojenie oraz wyposażenie dla pełnego dowództwa dywizji, brygady pancerno-zmechanizowanej (w zasadzie niemal dwóch brygad) oraz jednostek artylerii i wsparcia. Co ciekawe, sprzęt dla brygady pancernej (pancerno-zmechanizowanej) przechowywany w bazie Coleman może zostać przetransportowany do Powidza w Polsce, gdy budowa bazy sprzętowej zostanie ukończona. 

Z kolei 405. Polowa Brygada Wsparcia Armii jest jednym z dziewięciu związków taktycznych tego typu podporządkowanych United States Army Sustainment Command (ASC) i zapewnia szeroki zakres wsparcia wszystkim pododdziałom podporządkowanym dowództwu US Army Europe and Africa Command.

image
Reklama

M109A7 i M992A3 to najnowsze, zmodernizowane wersje armatohaubicy samobieżnej i artyleryjskiego wozu amunicyjnego lufowego systemu artyleryjskiego Paladin. Wozy te powstały w wyniku modernizacji używanych wariantów M109A6 oraz M992A2 i mają w założeniu pozwolić na przedłużenie służby liniowej Paladinów w U.S. Army do 2050 roku. Dodatkowo wspomniany zestaw ma zapewnić lepszą unifikację sprzętową i posiada znaczny potencjał rozwojowy za sprawą wydajniejszego systemu generowania energii elektrycznej i większej ładowności.

Modernizacja objęła zastosowanie nowego podwozia opartego o rodzinę Bradley wraz z silnikiem, skrzynią biegów, układem kierowniczym, a także nową architekturę instalacji wysokiego napięcia i lepszą ochronę balistyczną. Elementy haubic M109A7, w tym podwozia, będą wykorzystywane w perspektywicznym programie ERCA, zakładającym wprowadzenie haubic z lufami o długości 58 kalibrów, co wraz z nową amunicją pozwoli wydłużyć donośność do 70 km.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 64
Reklama
KrzysiekS
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:57

Ciekawe kiedy dotrze do naszych polityków że ani USA (teraz Chiny są dla nich najważniejsze) ani Niemcy nie są w stanie (przede wszystkim nie chcą) nas bronić. Coraz bardziej przypomina to czas sprzed II wojny światowej kiedy Polsce obiecywano wszystko żeby tylko robiła to co che zachód niestety kosztem naszej krwi i utraty niepodległości.

Murf fanem Polski
wtorek, 9 marca 2021, 00:29

Zobaczmy; Stała Brygada Pancerna. Pułk lekkiej zbroi 2-go CAV. Fabrycznie przygotowana Brygada Pancerna osadzona w Polsce, którą można obsadzić żołnierzami w 48 godzin. Brygada lotnicza z eskadrą Apache. W siedzibie oddziału. Siedziba firmy. Wyrzutnia pocisków balistycznych. Trzecia brygada manewrowa i brygada artylerii w przygotowaniu w Niemczech. I wreszcie we Włoszech brygada Air Borne, która może być w Polsce za dwa dni A to tylko siły lądowe USA w Europie o 25 Dać pełną Dywizję Pancerną, brzmiąc jakbyśmy byli gotowi do ucieczki? Jest NATO. W teatrze możemy mieć ponad 100 ciężkich bombowców w ciągu 24 godzin, z których każdy może przewozić do 30 Tomahawków. W operacji Desert Shield Zachód miał 200 myśliwców w Arabii Saudyjskiej w ciągu 48 godzin. Polska jest dużo bliżej. Bezmyślny defetyzm nie przynosi nic dobrego poza Putinem.

poniedziałek, 8 marca 2021, 16:39

And yet you see the US positioning more equipment in Europe.

GB
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:06

Ale skąd to wiesz? To ja przypomnę że wojnę z Rosją Radziecką 1920 roku wygraliśmy m.in dzięki wsparciu materiałowym z Zachodu. A nawet nie byliśmy w sojuszu (formalnym) z taką Francją. USA zaś wygrało Zimną Wojnę z ZSRR gdyż zorganizowało sojusz militarny jakim było NATO. Okazało się tak skuteczne że ZSRR przegrał. To jest dalej kontynuowane, a USA po prosty zależy na tym żeby mieć jak najwięcej sojuszników w Europie, gdyż każdy sojusznik wzmacnia siły USA i przesuwa granicę wpływów na wschód. USA i Niemcy nie potrzebują rosyjskich czołgów nad Odrą lub Łabą. Proste?

viper
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:56

Jeżeli ktoś nie dostrzega różnicy w położeniu współczesnej Polski a tej sprzed II WŚ, to chyba w najlepszym razie powinien wrócić do szkoły. Z naciskiem w niej na naukę historii i geografii politycznej Europy.

dropik
poniedziałek, 8 marca 2021, 10:51

wobec tego nie pozostało nam nic innego jak przyłączyć się do potencjalnego przeciwnika ? no chyba ,że znowu zaczniesz się mamić , że sami w pojedynkę damy radę tylko trzeba sie wziąć do roboty :D

Monkey
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:58

@Dropik: Nie wiadomo, czy damy sobie radę w pojedynkę. Zależy, kto i jakimi siłami zaatakuje. Ale do roboty wziąć się trzeba. Do Rosji raczej bym się nie przyłączał, a do Niemiec juz w ostateczności.

Dropik
wtorek, 9 marca 2021, 07:56

ja tylko wyciągnąłem wnioski z wpisu KrzysiekS. Bez Niemiec obrona Polski jest nie możliwa. To wynika z prostego faktu , że flota transportowa przewożąca siły USA musi korzystając z ich portów morskich i lotniczych. Jeśli USA nas odpuszczą to już tylko Niemcy nam pozostaną. Oczywiście można się mamić tym, że sami damy radę lub ,że z innymi ex-demoludami coś stworzymy

Monkey
wtorek, 9 marca 2021, 10:48

@Dropik: Grupa Wyszehradzka i Trójmorze to zwykłe propagandowe ściemy. Tak, w gronie tych państw jesteśmy potęgą, ale historia uczy, żeby na nie nie liczyć (vide Rumunia w 1939 roku, chociaż oficjalnie nasi "politycy" sami zwolnili ją z wypełnienia obowiązków traktatowych). Problem w tym, że Niemcy mają długą historię dogadywania się z Rosją. Zgadzam się, patrząc trzeźwo jeśli USA nas opuszczą (a tak zapewne będzie), to zostają nam tylko Niemcy. Kiepska to jednak alternatywa.

Realnie
niedziela, 7 marca 2021, 21:35

Wygląda na to że gdy Rosja skończy budowę Nord Stream II może bez przeszkód wprowadzić działania zaczepne z Polską i Litwą oraz Ukrainą i mieć potyczkę z USA bez obawy o dostawy gazu na Zachód Europy

Ivan Onucow
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:36

Na Nord stream wystarczy jeden drom podwodny, I/lub ekipa nurkow. Bo Lodz podwodna to bylby juz overkill

viper
niedziela, 7 marca 2021, 21:55

Ten Nord Stream jest jakiś niezniszczalny?

kkk
sobota, 5 czerwca 2021, 14:15

Nord Stream jest banalnie latwy do zniszczenia

de0ovihn
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:03

część międzynarodową będzie chronić Rosja, część niemiecką Niemcy....choć i tak pozostanie "zniszczalny", ale może tępogłowi myślą inaczej, zwłaszcza w Rosji i na to trzeba mieć baczenie. Natomiast jak się spojrzy na mapy to rzeczywiście nieco niepokojące są przynajmniej 2 rzeczy: po pierwsze NS2 omijający Polskę i zapewniający dostawy gazu do Europy nawet w przypadku całkowitego zniszczenia Polski, po drugie brak elektrowni atomowej na terytorium Polski (wokół wszędzie są, a Polska jest "autostradą" dla wojsk pancernych jadących ze wschodu na zachód i odwrotnie), której ewentualna awaria lub zniszczenie powoduje skażenie terytorium całej Europy co z kolei powoduje większą chęć....pomocy Polsce w razie W.....bo ewentualny opad radioaktywny zasyfi cały kontynent.

asd
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:29

Aktualnie Rosja może przesyłać cały potrzebny Niemcom gaz z pominięciem Rosji. Robiąc to przez Ukrainę i Słowację oraz NS1. Cały myk polega na tym, że oni chcą ominąć Ukrainę. Polska nie jest problemem.

viper
poniedziałek, 8 marca 2021, 12:08

Rosja ochroni Nord Stream w części międzynarodowej w razie "potyczki" z Amerykanami ? Przecięcie źródła finansowania przeciwnika nigdy nie byłoby dla nich łatwiejsze.

Pamiętliwy
niedziela, 7 marca 2021, 22:18

"Celna" uwaga ;)

Jastrzębiec
niedziela, 7 marca 2021, 19:38

W wielu armiach stosowane są sprzęty odpowiadające parametrami naszym Krabom, ale jednak nikt dotąd nie zamówił dla siebie Krabów z Polski. Czemu?

dropik
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:19

ciężko powiedzieć czy tylko chodzi o cenę. Generalnie mon nie pozwala na nic. Choć sam krab w niczym nie przewyższa K9 . moze jakieś drobne szczegóły.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:58

Jakoś nie słyszałem, żebyśmy oferowali. Poza tym zauważ, że ostatnio w modzie są używki, które mniej kosztują.

Tropiciel
poniedziałek, 8 marca 2021, 07:36

Główna przyczyna to PGZ. Do każdego kontraktu Huta Stalowa Wola musi zwiększyć cenę o 5%, bo tyle musi odprowadzić na rzecz PGZ. Cały ten pomysł z PGZ to zaorał Nasz państwowy przemysł, a nadmienię że z roku na rok coraz więcej darmozjadów w tym tworze pracuje.

Autor
poniedziałek, 8 marca 2021, 02:18

Bo krab jest zrobiony pod nas, oni mogą zakupić k9 thunder który jest podobny

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 9 marca 2021, 10:09

Jeśli masz na myśli ten sam kontrakt, co ja zwróć uwagę, że zamówiono używany sprzęt, który kosztuje mniej od nowego.

Kiks
niedziela, 7 marca 2021, 23:17

Bo tak długo montowali tego składaka, że zdążył zestarzeć się.

Chyżwar dawnej Marek
wtorek, 9 marca 2021, 10:12

Sugeruję poszukać na anglojęzycznych stronach skąd Koreańczycy wzięli podwozie. Krab nie jest składakiem, tylko połączeniem wieży z podwoziem, które od początku było do niej przeznaczone. Niestety nie każdemu chce się szukać, dlatego co chwila pojawiają się jakieś bzdury o składakach.

niedziela, 7 marca 2021, 21:03

odpowiedziałeś sobie w pierwszej części postu (do przecinka)

Wojciech
niedziela, 7 marca 2021, 20:37

Cena?

....vbb
niedziela, 7 marca 2021, 20:31

Bo to składak i drogo wychodzi. Są lepsze jak np nowe niemieckie czy brytyjskie.

...
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:57

Nowe brytyjskie ??? Oni już dawno ich nie robią a przywrócenie produkcji kosztowałoby krocie. Wersja brytyjska jest zresztą dużo słabsza. Mniejszy zasięg strzału, słabszy silnik...

sam jesteś składak
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:51

Polska kupiła od Anglików wieżę. Koreańczycy kupili od Anglików podwozie do tej wieży i sprzedali Polsce. Polacy posadzili wieżę na podwoziu, które od początku było do niej przeznaczone.

edek
niedziela, 7 marca 2021, 21:15

Jakie brytyjskie? lol

rED
niedziela, 7 marca 2021, 20:16

A kto miałby zamówić? USA?

Monkey
niedziela, 7 marca 2021, 19:05

HSW też powinna pracować nad wydłużeniem lufy Kraba. Ale przede wszystkim wraz z należącym do niej Jelczem dopracować Kryla. Bo Dany wieczne nie są.

Dropik
poniedziałek, 8 marca 2021, 11:26

ty byś co 5 minut coś zmieniał ;) Modernizacja to kwestia minimum 10-15 lat po zakończeniu dostaw.

Monkey
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:47

@Dropik: Zupełnie, ale to zupełnie się z twoją opinią nie zgadzam. Do poziomu właściciela klubu z piłkarskiej tzw. Ekstraklasy jeszcze mi daleko:-))) Dany nie są wieczne, ale przecież nie napisałem, że już teraz, naraz, zaraz trzeba się ich pozbyć. Uważam, żę warto zacząć studia nad takim rozwiązaniem. Chyżwar proponuje coś innego, ale ze względu na moje luki w wiedzy nie wiem co:-)

dropik
wtorek, 9 marca 2021, 07:58

Nie wiesz jak działa mon. Modernizacja za 20 lat i to jest fakt, a to co powinno się robić to insza inszość ;) Naturalną jest współpraca z Koreą.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:54

Wydłużeniem lufy? Hmmm. Może raczej nad czymś podobnym do tego, co zrobili Afrykanerzy?

Monkey
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:48

@Chyżwar: Jakbyś mógł mi objaśnić, co takiego Afrykanerzy zrobili? Czy dotyczy to ładunków miotających? A może pocisku? Pytam się, bo akurat nie mam wiedzy na ten temat. Dzięki z góry za odpowiedź.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 9 marca 2021, 07:56

Przekonstruowali działo tak, że wchodzi do niego większy ładunek prochowy i wyszło im mniej więcej to: https://www.defence24.pl/artyleryjskie-strzelanie-na-76-km https://www.defence24.pl/niemcy-zwiekszaja-donosnosc-artylerii-nowe-haubice-dla-bundeswehry

Monkey
wtorek, 9 marca 2021, 10:59

@Chyżwar: Dzięki za podpowiedź:-) Czytałem te artykuły, są z 2019 roku i dlatego o nich zapomniałem. A co do JBMOU (odnoszę się do poniższego wpisu Daviena) to testowano także PzH2000, która jaknajbardziej spełnia te kryteria.

Davien
sobota, 13 marca 2021, 10:41

Monkey, tstowano ale tam było na standardowym ładunku, do tego sam pocisk jest inaczej skonstruowany niz zwykłe 155mm W RPA miałeś i to co na PzH2000 ( G6-52) i były testy na G6-52ER

Davien
poniedziałek, 8 marca 2021, 15:09

RPA to powiększyła komorę na ładunki miotajace, ale automatycznie działo nie spełnia norm JBMOU

Dropik
wtorek, 9 marca 2021, 08:21

A m109 ERCA spełni te normy ? :P

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 9 marca 2021, 07:57

No nie spełnia. Ale JBMOU to jakiś fetysz jest?

Syrena bosto
niedziela, 7 marca 2021, 21:05

zwłaszcza, że maja taką pięęęękną nową lufownię ;))) - z której pewnie nic innowacyjnego nie wyjedzie

Monkey
niedziela, 7 marca 2021, 21:26

@Syrena bosto: Może wyjdzie, a może nie. Ale trzeba próbować, a nie załamywać ręce.

nxs;jkk
poniedziałek, 8 marca 2021, 08:55

Tacy jak on nie załamują rąk, tylko chcą, żeby nic nie wyszło.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 20:03

Dany panie Monkey to ten sam poziom co Krab i własnei Kraby mają je zastępować w armii.

Monkey
niedziela, 7 marca 2021, 21:28

@Davien: Żartujesz. Kraby maja wiekszy zasięg, natowski kaliber i miejmy nadzieję będą miały APR wreszcie. Dlatego Kraby to wyższy poziom niż Dany.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 22:27

Panei Monkey, proszę sobie sprawdzić w jakich jednostkach służą Dany i kraby zanim znowu pan rozsmieszy ludzi.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 9 marca 2021, 07:59

I co z tego? To nie jest ten sam poziom, ponieważ Krab jest lepszy.

Davien
sobota, 13 marca 2021, 10:43

Chyzwar, Kraby słuza dokładnei w tych samych jednostkach co Dany i je zastepują. Może lepiej zrozumie pan cos takiego: Kraby i Dany spełniaja dokłądnie ta sama rolę w WP.

Monkey
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:25

@Davien: Fakt, Kraby będą zastępować Dany. Ale dalej uważam, że to wyższy poziom o generację niż poczciwa Dana.

Davien
sobota, 13 marca 2021, 10:46

O wiele wyzszy, ale do czasów Kraba , Dany były naszymi najlepszymi działąmi. Teraz ich przydatność jako podstawowych dział w jednostkach artylerii się kończy, albo je wycofaja, albo zajma miejsce części Gozdzików do pojawienia się Kryla.

KrzysiekS
niedziela, 7 marca 2021, 18:59

USArmy ok ale najważniejsze są własne zdolności!

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 20:04

A co nie mamy Krabów które sa ciagle wprowadzane na stan WP?

Monkey
niedziela, 7 marca 2021, 21:29

@Davien: Mamy. A za Dany przydałoby się rozwinąć program Kryl.

Monkey
poniedziałek, 8 marca 2021, 13:27

@Fsaa @Comet @Davien: Tak, Kryl to odpowiednik systemu CAESAR czy ATMOS 2000, z którego zresztą zapożyczył lufę. Prostuję moje błędy.

Davien
niedziela, 14 marca 2021, 15:59

No nie do końca z tym Ceasarem tak jest bo np we Francji będzie robił w ilości chyba 72 sztuk jako główne działo w armii francuskiej, spełniając tą samą rolę co w Polsce Krab:)

Fsaa
poniedziałek, 8 marca 2021, 00:01

Kryl nie na pancerza nie ma automatu ładowania. To zabawka na wojny kolonialne a nie na konflikt z przeciwnikiem posiadającym radary artyleryjskie i masę dronów.

comet
niedziela, 7 marca 2021, 23:12

Kryl za Dany? Przecież to zupełnie inne klasy sprzętu. Kryl to lekki system zaprojektowany z myślą o wojnach ekspedycyjnych. Miał się zmieścić do Herkulesa i strzelać do partyzantów. Dana to platforma przygotowywana z myślą o pełnoskalowej wojnie.

Davien
niedziela, 7 marca 2021, 22:28

Monkey, Dany służą w tych samych jednostkach artylerii co Kraby i sa przez Kraby zastepowane, wiec proszę bez powtarzania mitów, ok.

hermanaryk
wtorek, 9 marca 2021, 07:04

To nie znaczy jednak, że "Dany to ten sam poziom co Krab", jak napisałeś. Naprawdę jesteś Davien czy się pod niego podszywasz?

Davien
sobota, 13 marca 2021, 10:49

Tak, Dany i Kraby to ten sam poziom jednostek w WP. I tak, to ten sam poziom jako podstawowa artyleria WP. Ale nie ten sam poziom jak patrzeć na zaawansowanie samych dział, tak ciezko to zrozumieć???

Tweets Defence24