Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

US Army inwestuje w radary artyleryjskie

System radarowy AN/TPQ-53. Fot. Lockheed Martin
System radarowy AN/TPQ-53. Fot. Lockheed Martin

Lockheed Martin poinformował o otrzymaniu kontraktu od US Army na dostawy kolejnych kontrbateryjnych systemów radarowych AN/TPQ-53 Quick Reaction Capability Radar oraz wprowadzenie w nich dodatkowych modyfikacji.

Umowa zakłada dostarczenie przez Lockheed Martin trzeciej partii zamówienia produkcji seryjnej, opiewającej na 15 systemów radarowych Q-53 oraz wprowadzenie dodatkowych modyfikacji takich jak zwiększenie skutecznego zasięgu i możliwość prowadzenie dozoru przestrzeni powietrznej pod kątem wykrywania i neutralizacji za pomocą fal radarowych bezzałogowych statków powietrznych nieprzyjaciela.

Wszystkie te modyfikacje są możliwe dzięki modułowej i otwartej architekturze tego radaru, który pozwala na bieżąco wprowadzać dodatkowe aktualizacje, które pozwalają na jego przystosowanie do zmieniających się warunków pola walki. Dotyczy to nawet tak dalece pozornie odbiegających od jego pierwotnych zadań celów, jak bezzałogowe lub załogowe statki powietrzne.

"Zdajemy sobie sprawę, że żołnierze potrzebują nowych i ulepszonych zdolności. Q-53 stanowi szybką ścieżkę reagowania na obecne i pojawiające się zagrożenia"  - powiedział dyrektor programu Q-53 w Lockheed Martin Ric Herodes.

Po otrzymaniu tego zamówienia US Army będzie dysponować już 189 egzemplarzami systemów radarowych Q-53. W bieżącej partii przy produkcji modułów nadawczo-odbiorczych radaru zostanie wykorzystana najnowsza technologia azotku galu (GaN), która zapewni radarowi dodatkową moc, niezawodność i większy zasięg i wiele innych, nowych możliwości.

Q-53 jest mobilnym, kontrbateryjnym systemem radarowym z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym. System bazuje na ciężarówce z rodziny wojskowych samochodów ciężarowych Family of Medium Tactical Vehicles (FMTV). Jego głównym zadaniem jest wykrywanie nadlatujących pocisków artyleryjskich i rakietowych różnego, określenia ich kierunku i miejsca wystrzelenia w celu przekazania informacji o lokalizacji środków ogniowych nieprzyjaciela własnej artylerii lufowej lub rakietowej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Pentagram

    AN TPQ 53 to jak tajemny Liwiec ale w 3 generacji

Reklama