Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

US Army dokupuje TOW-y

Pocisk TOW odpalony z wyrzutni zamontowanej na samochodzie Humvee. Fot. Cpl. Samantha A. Barajas, 2nd Marine Division, Combat Camera/ Public Domain
Pocisk TOW odpalony z wyrzutni zamontowanej na samochodzie Humvee. Fot. Cpl. Samantha A. Barajas, 2nd Marine Division, Combat Camera/ Public Domain

Koncern Raytheon otrzymał zlecenie na dostarczenie siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych kierowanych przeciwpancernych pocisków rakietowych TOW. Wartość zadania, będącego modyfikacją kontraktu podpisanego w roku fiskalnym 2017, to 101,3 mln USD.

O transakcji informuje na swojej stronie internetowej Departament Obrony. Nie podaje jednak czego dotyczą zmiany w kontrakcie. Czy dokupienia dodatkowych pocisków, czy np. dostarczenia tych zamówionych poprzednio w zmodernizowanej wersji.

W cenie podanej powyżej cenie zawiera się cena zamówienia z 2017. Instytucją modyfikującą umowę ze strony rządowej jest U.S. Army Contracting Command. Pociski produkowane są przez zakłady Raytheon Missile Systems w Tucson (stan Arizona) i mają zostać dostarczone do końca sierpnia roku 2022. Wpisuje się to w zapowiedzi Armii Stanów Zjednoczonych co do utrzymania kolejnych wersji rozwojowych TOW-ów w służbie "przynajmniej do roku 2050".

Na rozwój pocisków TOW i zwiększenie ich zdolności do rażenia ciężko opancerzonych celów, jak np. czołgi, przyczynią się z pewnością doświadczenia z walk w Syrii. Zostały one tam przekazane siłom rebelianckim wspieranym przez Stany Zjednoczone i były używane przeciwko czołgom rosyjskiej/sowieckiej produkcji, nawet (z różnym skutkiem) przeciwko T-90.

image
Wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW. Fot. Raytheon.

Pociski przeciwpancerne rodziny BGM-71 TOW (Tactically-Launched Optically-Tracked Wireless-Guided) produkowane są od 1970 r. i od tego czasu powstawały ich liczne kolejne generacje. Zintegrowano je też z różnymi platformami, dzięki czemu mogą być wystrzeliwane przez spieszonych żołnierzy, z lekkich i ciężkich pojazdów a także platform śmigłowcowych. Wykorzystuje się je do niszczenia pojazdów opancerzonych, budynków i fortyfikacji. Obecnie znajdują się na wyposażeniu sił zbrojnych 40 państw na świecie. Do chwili obecnej wyprodukowano blisko 690 tys. egzemplarzy pocisków TOW różnych wersji i generacji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Anonymouse

    "Tube-launched Optically tracked, Wire-guided" nie "Tactically-Launched Optically-Tracked Wireless-Guided"

    1. Davien

      Akurat Wireless, bo obecnie TOW-2B i TOW-2B AERO nie maja przewodów zastapionych radiowym łaczem szyfrowanym , a innych TOW-ów USA nie uzywa.

  2. Tomek

    Wdarł się błąd, TOW są naprowadzane przewodowo, więc siłą rzeczy nie mogą być 'wireless'.

    1. Davien

      No popatrz, tylko ze akurat USA uzywa wersji TOW-2B i TOW-2B AERO bez łacza przewodowego, które zastapiono radiowym szyfrowanym. Wiec jak widac jak najbardziej moga i sa wireless.

  3. Marek1

    Jak zwykle u nas MON NIE kupuje nowych wyrzutni(CLU) nadal twierdząc, że sprawne operacyjnie ok 250 szt. przenośnych Spike-LR wystarczy. Wystarczy również, że od czasu do czasu MON coś tam bąknie o tradycyjnie już toczących się od lat fazach analityczno-koncepcyjnych dot. programów Karabela i Pustelnik. Elektorat(wyznawcy) wierzy i jest zadowolony z "aktywności" ekipy MB&Co.

  4. dim

    TOW są w obronie jak niegdyś w ataku były kopie - broń, która o stulecia jeszcze przeżyła zakutych rycerzy. Każdy poważny jeździec miał ich kilka w zapasie, gdyż bez nich chorągiew przestawała być skuteczna. Dowódca, który przedwcześnie z nich rezygnował (bo przecież muszkiety, artyleria), potem rozgniatany bywał przez "zacofanego" przeciwnika. Oczywiście z pomocą także dobrej taktyki: Kircholm... Wiedeń... - Ale nasz MON na razie poległ w zmaganiach z prostym granatnikiem :)

  5. Fanklub Daviena

    Brakło im, bo to co mieli dostarczyli ISIS?

    1. Davien

      Panie funclub ISIS uzywało praktycznie wyłacznie pocisków produkcji rosyjskiej i irańskich kopii TOW-ów wieć jak widać to Rosja wg ciebei i Iran ich zapatrywały:) W Syrii panie funclub najnowsze TOW-y to dawno wycofane w USA TOW-2/2A i ITOW.

  6. Davien

    No cóz dalej sa to pociski radzące sobie z kazdym pojazdem opancerzonym.

Reklama