Reklama

Umowa na Borsuki w prokuratorii

BWP Borsuk
BWP Borsuk
Autor. Defence24

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda poinformował o kolejnym kroku do podpisania umowy na bojowe wozy piechot Borsuk.

W trakcie uroczystości podpisania umowy na leasing ośmiu śmigłowców uderzeniowych AH-64D, jako pomostu do czasu dostarczenia śmigłowców AH-64E, które kupiono dla Wojska Polskiego, Paweł Bejda sekretarz stanu w MON poinformował o postępach w przygotowaniach do podpisania umowy na bojowe wozy piechoty Borsuk.

Projekt umowy znajduje się już w Prokuratorii Generalnej, a to oznacza, że jeśli umowa zostanie zatwierdzona, będzie możliwe jej podpisanie i rozpoczęcie procesu produkcji oraz dostaw do Wojska Polskiego. Jest to bardzo oczekiwana umowa, której podpisanie rozpocznie proces wymiany wysłużonych BWP-1 na nowoczesne Borsuki.

Reklama
WIDEO: Większa skuteczność. Nowa amerykańska broń w Polsce
Reklama

Komentarze (19)

  1. Remov

    A co jeśli nie zostanie zatwierdzona?

    1. WisniaPL

      To będzie znaczyło, że są jakieś zapisy niezgodne z prawem.

    2. Remov

      @ WisniaPL - to trzeba będzie zrezygnować z Borsuka

    3. Seb66

      No właśnie, za to ten rząd uzna że...."trzeba" zainwestować np. w Airbusa??

  2. HusarzPolski

    Jaja jakieś . Nie podpisują żadnych ważnych umów wymyślają samoloty transportowe i inwestycje w Airbusa

    1. mick8791

      Akurat od kilku lat tych ważnych umów podpisuje się dużo. A samoloty transportowe to konieczność, a nie żaden wymyśl!

    2. DanielZakupowy

      mick8791 Ale w tej sprawie nie chodzi o to, że my chcemy kupić samolotu tylko oni sprzedać bo im produkcja tych konkretnych modeli stanie za parę lat i się tabelki w excelu nie zgadzają :)

  3. Lucyfer 123

    Za długo to wszystko trwa, jak kupują u obcych to jakoś to szybciej idzie

    1. mick8791

      To się Tobie tylko tak wydaje. A tam gdzie faktycznie kupiliśmy na kolanie odbija nam się teraz czkawką jak chociażby K2, K9 i Fafiki...

    2. Essex

      Serio???? Bonkupuja po pierwsze na kredyt a po drugie czesto jest to sprzet ze dkladow ich armii....masz 5 lat???

    3. ALBERTk

      @Essex co oprócz kilkudziesięciu K9 i czesciowo podarowanych nam ponad 100 m1a1 było jeszcze ze składów armii innych krajów? 90% zakupów za granicą to sprzęt nowy, prosto z fabryki.

  4. Denar

    Doświadczenia z Ukrainy pokazują, że obok Borsuków niezbędne są tzw. ciężkie BWP. Miały być polskiej produkcji. Teraz nowy szef PGZ opowiada o zakupie za granicą. Trzy lata zostały zmarnowane! Wszystkie elementy do opracowania i produkcji ciężkich BWP są w Polsce: jest licencja na podwozie do Krabów, które po modyfikacji służą jako podwozia do koreańskich ciężkich BWP Redback, a w Indiach nawet jako podwozia co lekkich czołgów, mamy świetną polską wieżę ZSSW30, która stanowi połowę wartości BWP. Popwerpacki mogą być z Niemiec, lub Korei Płd. Wystarczy sensownie złożyć jak kiedyś "Kraba". Zapłacić mniej i jeszcze zarabiać na eksporcie.

    1. Essex

      Zarabiac na eksporcie??? Do kogo???? Tak samo zarabiac jsk na Rosomakach??? Todka klrpiemy juz 20 lat i co? Nadal sami nie potrafimy zrobic bwp a tu nagle ciezki ???? Bo mamy eieze ktora nie jest jskims cudem swiata?

    2. Takijeden

      Wystarczy dopancerzyć Borsuka, który już w normalnej wersji oferuje przyzwoitą ochronę.

    3. Takijeden

      @Essex Wieża ZSSW 30 jak najbardziej zalicza się do światowej czołówki.

  5. Takijeden

    Skoro umowa jest już w prokuratorii, to oznacza, że Agencja uzbrojenia w końcu dogadała się z przemysłem co do ceny. W końcu!

    1. Remov

      A może wcale się nie dogadali i szukają haka by nie kupić

    2. Takijeden

      @Remov Troszkę wiedzy by się przydało. Gdyby się nie dogadali, to tej umowy w ogóle by nie było w prokuratorii,.

    3. Takijeden

      @Remov A tak w ogóle, to czemu niby mieliby szukać haka, by nie kupić? Jaki to by miało sens? Ludzie, myślcie trochę.

  6. LEM76

    Jak kupują coś za granicą, to rah, ciach i kupa kasy wydana. Ale jak trzeba kupić coś u nas do zawsze droga przez mękę....

    1. mick8791

      Bo to co kupujemy zagranicą pracę BiR oraz testy państwowe przeszło za granicą, a my nie zwracamy uwagi na to, że takie coś się odbywało! Myślisz, że zagraniczny sprzęt od razu z deski kreślarskiej trafia do produkcji, a zaraz potem z fabryki do wojska. No to informuje, że tak nie jest!

    2. Jkseweryn

      Bo na te zakupy za granicà dostajemy kredyty w zagranicznych bankach producentów tego sprzętu, a na zakup w polskim przemyśle takich kredytów nikt nam nie da, co w tym trudnego do zrozumienia?

    3. user_1065760

      Owszem, zagranicą też ten sprzęt przechodzi testy, ale w odróżnieniu od nas tam ten sprzęt trafia jednak po produkcji nawet jeżeli nie jest pełnowartościowy z wieloma problemami wieku dziecięcego, które w założeniu maja być wyeliminowane dopiero w kolejnych transzach. Jakby czekali aż ten sprzęt spełni wszystkie wymagania to te zakłady bym im dawno zbankrutowały z braku zamówień. No ale tym się różni Polska od innych poważnych krajów, że tam się dba o swój własny przemysł i jego utrzymanie też się wpisuje w system obrony kraju. Dobrym przykładem jest program F35, pierwsze serie jakie weszły do produkcji to u nas by na pewno nazwali nielotami i jeszcze pewnie do tej pory by czekali by uruchomić produkcję. A najlepsze jest to, że my zamówiliśmy wersję taka która jeszcze nie istnieje i nie wiadomo kiedy będzie w pełni funkcjonalna, a mimo to płacimy kupe kasy tylko dlatego że ma znaczek made in USA

  7. XXL

    Na wszystkie 4 naraz, czy umowa będzie podzielona na pojedyncze sztuki. ?

    1. Takijeden

      Na około 150 wozów.

    2. XXL

      150 szt to dwa bataliony i kilka sztuk do szkolenia. A pozostałe 20 batalionów zmachanizowanych co. ? Hulajnogi elektryczne i wózki golfowe. ?

    3. Remov

      Pozostałe 20 otrzyma CBWP

  8. santaclous

    Ile tam będzie czekać. Kolejny rok czy dwa?

    1. mick8791

      "Chwilę"! To rutynowa ale wymagana prawem procedura

  9. Licas

    Jeszcze z miesiąc poczekamy : )

    1. Remov

      Rok co najmniej

  10. Golf

    Może i w tym roku 15 szt, za rok pewnie 50 szt. Spokojnie ! Wiesz ile szt Altaya Turcy chcą wyprodukować w tym roku ?? 3 szt ! Tak, trzy sztuki. Za rok chyba 18 szt a w 2027 r. Już 40 szt. Sądzę, że produkcja rozkręci się do…100, a może i więcej sztuk na miesiąc.

    1. Remov

      Raczej nie zrobią więcej niż 20 rocznie skoro 100 sztuk mają dostarczyć w latach 2028-32

  11. Dawid83

    Ta umowa jest co najmniej 3 lata za późno. Druga sprawa co z ppk Pirat i APR-120/155? Mamy gotowe produkty i niby na co czekamy?

    1. Takijeden

      Późno, ale lepiej późno, niż wcale.

    2. Był czas_3 dekady

      Pirat nie odpowiada wojsku, a APRy mają za mały zasięg. Kupujemy/kupimy za granicą. W Polsce jest opracowany Jack-S – nowy polski przeciwpancerny pocisk kierowany na bazie Pirata, jest prawie gotowy MOSKIT, jest propozycja opracowania przez WITU granatnika przeciwpancernego wielokrotnego użytku RPG-24 Hammer. jest też propozycja lekkiego granatnika jednorazowego Dzierzba. Co z tego będzie dla armii? NIC! Ktoś tego dopilnuje.

    3. Remov

      Pirat nigdy nie był gotowy

  12. Jony

    Czy w obliczu wojny naprawdę nie można przyspieszyć procedur lub pominąć , poprawić na etapie produkcji wozów dla naszej armii a po dpracowaniu wszystkiego eksportować , nie można tak się pierdzielic bo nigdy nie wygramy nic i nie zarobimy . Najlepiej kupować za granicą 😵‍💫

    1. skition

      Można za pomocą specustawy. Przez specustawę należy rozumieć „ustawę regulującą w sposób szczególny konkretną dziedzinę, zwykle ze względu na nieefektywność regulacji ogólnych lub procesów administracyjnych w danym obszarze...np.."mając na uwadze to ,ze porozumienie Zełeński Trump nie doszło do skutku i cały wysiłek z zabezpieczeniem wschodniej granicy UE leży w kompetencjach państw europejskich postanawia co się postanawia..Np. .decyzja o rozpoczęciu produkcji produktu pilotażowego w zmilitaryzowanych zakładach o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa należy do aktów wykonawczych Ministra Obrony Narodowej przy współdziałaniu z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. ..Zabezpieczenie finasowania będzie realizowane prze Fundusz Obrony Narodowej . FON gromadzi środki z darów i zapisów osób prywatnych i instytucji.

    2. xdx

      Nie można , bo to nie tylko wewnętrzne procedury polskie ale również przepisy i umowy międzynarodowe regulują produkcję specjalną. Główne i najważniejsze- produkcja odbywa się tylko i wyłącznie na zamówienie i za specjalną zgodą na produkcję- sprzedaż . W produkcji zbrojeniowej nie istnieje coś takiego jak produkcja na magazyn i późniejsze myślenie o sprzedaży - zapomnij. Teraz pomyśl iż każdy producent ma podwykonawców którzy w tym samym reżimie pracują. Jak masz już konstrukcje to samo uruchomienie produkcji już po uzyskaniu wszystkich zgód i koncesji to jakieś 24-48 miesięcy. I to już po podpisaniu umowy. A teraz same negocjacje umowy to z jakieś 12 miesięcy minimum, zgody koncesję i oczekiwania na podwykonawców itd itp . Zbrojenia to nie jest tak że idziesz i kupujesz. Ah i producent ma dopasowaną ilość. produkcji pod zamówienie na 10 lat do przodu.

    3. Remov

      Trudno eksportować jak nikt nie chce kupić bo kosztuje dwa razy więcej niż Abrams

  13. ryba1

    No to czekamy jeszcze na Pirata !!!

    1. Polak Mały

      I APR 155 i 120. Turcy już zamawiają odpowiednik naszych APR, 155 a nasza APR dawno już po testach i jak zwykle zostaliśmy w tyle. Zaraz USA będzie miało nowego Stingera a nasz PIorrun NG w czarnej...

    2. Był czas_3 dekady

      To długo poczekasz, a może nawet nie doczekasz się wcale.

    3. Remov

      Z prac nad Piratem zrezygnowano dwa lata temu

  14. Taki jeden

    Tempo jak przy Krabie ....

    1. Anty 50 C-cali

      .... a na stronie 14 tagu Borsuk, czytam jak to umowa została podpisana .., na Borsuka w 2014, ale Huta sprzedawała "cywilną" część, prywatyzowała znaczy. Bez znaczenia któsz to był na stolcu wtedy. A kto wpuścił puszkę Pandora w postaci alison ( z małej, może przejdzie?), którą to dawnoo sprawdzeni sojusznicy z Korei pd olali. Za brużdżenie w temacie eksportu - podwozi dla czołgów K-. Przypominam firma z terenu jurysDykcji Trampa

  15. Buczacza

    Miarą sukcesu i zarazem miejsca w którym jest Polska. Jest program Borsuk. Rzecz nie do pomyślenia. Do 89... A tempo biorąc pod uwagę, że startujemy z pozycji zerowej. Wyznacza nowe standardy jakości. Dla porównania zawsze można spojrzeć na pewien byt na wschodzie. I jego dokonania w tej materii...

    1. Janekk

      Sto lat temu też się niektórym wydawało, że 7-TP, P-11 czy Łoś to miara miejsca w którym jest Polska. Oktagon boleśnie nas zweryfikował. Oby tym razem historia nie potoczyła się kołem.

    2. DanielZakupowy

      Buczacza: Ludzie nie zdają sobie sprawy, że startowaliśmy z gorszej pozycji niż Ukraina, a jesteśmy 5 razy bogatsi :)

    3. Golf

      Teraz czas na rakiety balistyczne i manewrujące dalekiego zasięgu. Potrzebujemy tego jak…kania dżdżu ! Broń odstraszania i odwetu !

  16. Nordx

    a gdy umowy zostaną podpisane, produkcja ruszy z kopyta, 15 sztuk rocznie.

  17. szczebelek

    Zamiast co chwila pisać to poczekajcie na podpisanie umowy...

  18. PszemcioPL

    Zabawne... Nigdy nie słyszałem by umowy o zakup zagranicznego sprzętu musiały tyle leżeć w różnych urzędach...

  19. Jur

    Lepiej późno niż w ogóle, ale chociaż niech produkuję je szybko plus tony ton amunicji.

Reklama