Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraiński przemysł obronny – zyski wzrosły o 520%

  • BTR-3E1 w fabryce - fot. UkrOboronProm
    BTR-3E1 w fabryce - fot. UkrOboronProm

Zgodnie z opublikowanym właśnie raportem w pierwszy półroczu 2013 roku, ukraiński holding przemysłu obronnego UkrOboronProm zanotował zyski na poziomie 410 milionów hrywien. Jest to równowartość 51.2 miliona dolarów.



Liczby robią ogromne wrażenie, gdy przedstawiciele holdingu UkrOboronProm, łączącego 125 ukraińskich firm zbrojeniowych, mówią o wzroście sięgającym 520%. Jednak należy wziąć pod uwagę punkt odniesienia, czyli rok 2012, który zamknął się stratami na poziomie 97.6 milionów hrywien (około 12.2 milionów dolarów), czyli około ¼ tegorocznych zysków.

 Czytaj też - Ukraina będzie remontować wietnamskie samoloty

W dużym stopniu efekt poprawy generował przemysł stoczniowy, którego wynik finansowy polepszył się z 35 mln hrywien w pierwszej połowie zeszłego roku, do 221 milionów w ciągu pierwszego półrocza 2013 roku. Również przemysł lotniczy poprawił swoje wyniki, zarabiając już w tym roku  143 milionów hrywien. Podobnie, coraz większe zyski, przynoszą zarówno zakłady przemysłu elektronicznego i łącznościowego, jak również producenci dział, systemów przeciwlotniczych, radiolokacyjnych, oraz specjalistycznego uzbrojenia.

 Czytaj - Test ukraińskiego systemu ppk "Corsar"

Problemy nadal sprawiają zakłady produkujące sprzęt pancerny, pojazdy inżynieryjne i inny sprzęt specjalistyczny, które dziesięciokrotnie zmniejszyły przynoszone straty, ale nadal w pierwszym półroczu kosztowały UkrOboronProm 17 milionów hrywien. Najwolniej poprawiała się natomiast sytuacja producentów amunicji i rakiet, którzy zmniejszyli straty z 22 do 11 milionów hrywien.

Konsolidacja i centralizacja zarządzania miały jak widać dobry wpływ na sytuację ukraińskiego przemysłu obronnego. Powoli, lecz zdecydowanie zarządzający UkrOboronProm wycofują się z przestarzałych technologii, stawiając na rozwój bardziej perspektywicznych gałęzi holdingu i dopływ nowoczesnych rozwiązań. Nie bez wpływu jest też rosnący udział eksportu, remontów, oraz modernizacji zagranicznego sprzętu. Holding skutecznie zabiega o takich bogatych klientów jak Indie. Stałym rynkiem zbytu są też kraje afrykańskie i azjatyckie.

(JS)
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. Martinez

    Sorry muszę o to zapytać a jakie Polska ma stałe rynki zbytu na nasz sprzęt???? Co cisza???No wlaśnie tak myslalem. Pozdrawiam nasz Rząd i jak najbardziej nasz MON :)

Reklama