Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraina kupuje karabinki Grot

Karabinek Grot C16 FB-A2 (na pierwszym planie). W tle widoczne obie wersje wyborowe Grot 762N.
Fot. MON

Minister Błaszczak poinformował o sukcesie Fabryki Broni Łucznik-Radom, która uzyskała od strony ukraińskiej zamówienie na dostawę kolejnej partii karabinków Grot. Redakcja Defence24 wiedziała o finalizacji kontraktu, ale dla dobra transakcji zdecydowaliśmy się nie informować o tym w naszych komentarzach po publikacji artykułu w serwisie Onet.

Grot został wybrany przez Ukrainę m. in. ze względu na swoją wysoką niezawodność i dużą tolerancję na jakość amunicji używanej do niego. Jest to bardzo ważne ponieważ w warunkach wojennych na Ukrainę przychodzi różna amunicja, różnej jakości.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o transakcji w serwisie Twitter

Czytaj też

Czytaj też

W 2022 roku Polska w ramach pomocy Ukrainie przekazała bezpłatnie partię karabinków Grot. W dostępnych komentarzach jest on chwalony przez ukraińskich żołnierzy.

PGZ S. A. i zależna spółka Fabryka Broni Łucznik-Radom negocjowała sprzedaż dużej partii tej broni na Ukrainę. Będzie ona kupiona już na komercyjnych zasadach, choć nie wiadomo kto za nie zapłaci. Możliwe, iż środki na ich zakup będą pochodziły z europejskich funduszy wsparcia.

Eksportowy kontrakt Łucznika jak i ostatnio zawarty kolejny duży kontrakt na dostawę Grotów do Wojska Polskiego byłyby potwierdzeniem dopracowania tej broni i uzyskania statusu powszechnie używanej.

Komentarze (58)

 1. Patryk.

  Mnie się wydaje, że temat sprzedaży Grota na UKR istniał od dawna, ale nie mógł być sfinalizowany z jakichś tam problemów. Teraz MON za wszelką cenę spróbuje zdobyć te zamówienie, aby przykryć swoje oraz producenta Grota błędy: fatalne zarządzanie "kryzysem" z błędami wieku dziecięcego wersji A0/A1; wrzucenie odbiorcy kilkunastu tys. produktów bez testów na partii próbnej; dostarczenie na ćwiczenia naszych specjalsów z UKR starych wersji/zużytych karabinów; paniczny ruch min. MON w związku z (póki co) tajemniczym zamówieniem z UKR; wpadka Prezydenta o jego niewiedzy na temat (póki co) tajemniczego zamówienia z UKR. Mam nadzieję, że Grot pomimo takich niesprawnych pomocników, da sobie radę, przekona użytkowników o swoich walorach i będzie naszym dobrym produktem eksportowym.

 2. AdSumus

  Nie twierdzę, że specjalsą w ogólności GROT może się nie podobać. Nie twierdzę ze żadnej notatki nie było. Ale jedno widać że komuś zależało na takiej a nie innej opinii o polskim sprzęcie. Widać że ktoś specjalnie odgrzewa żabę. Można by oczekiwać tylko refleksji od czytających o niet. Bo przecież ten zakup otwiera nam kontrakty na inne rynki. Pozwala budować dobrobyt każdego Polaka. Jeśli ktoś kupi Grota, to może nie kupi HK? Jak Łucznik zarobi na eksporcie, to może cena jednostkowa dla Polskiej armii spadnie? Może o te kilka groszy będziemy musieli mniej wyłożyć na armię?

  1. Chyżwar

   Ludzi, od których oczekujesz refleksji guzik obchodzi dobrobyt każdego Polaka. Ich guru, którego patron mieszka w Berlinie mówi, że "polskość to nienormalność" przecież.

  2. kapusta

   @AdSumus - ale jaka odgrzewana żaba, jak notatkę sporządzono po szkoleniu pod koniec stycznia tego roku? I niby jakie rynki otwiera nam ten zakup i co notatka specjalsów ma z tym wspólnego?

 3. LMed

  Tak się zastanawiam, jeśli przedmiotową notatka stworzona na żadanie gebelsów skutkowała jednak zakupem, to czy to nie potwierdza, że Grot jest świetny? Cieszmy się więc. Polak potrafi.

 4. Chyżwar

  No to zrobiło się jasne w czym rzecz. Pierwszy artykuł miał zdyskredytować konkurencyjny dla Niemców wyrób i przy okazji dowalić ekipie rządzącej, z którą walczą jak mogą, bo jest dla nich niewygodna. W drugim przypadku kiedy jasne się stało, że Grot się sprawdza w warunkach wojennych i dostali przeciek, że Ukraińcy będą kupowali tą broń, pojawił się kolejny artykuł w tym stylu. Ukraińcy wiedzą swoje i onetowe "rewelacje" mają gdzieś, dlatego kontraktowi ten portal nie był w stanie zaszkodzić. Teraz działa na zasadzie jeśli tak zwany "polski" portal podaję, że polska broń jest "bublem" to coś na rzeczy jest. Drugi cel ich działania nadal jest ten sam. Onet nie jest portalem militarnym a publikowane przez niego artykuły czytają osły, które nie potrafią odróżnić muszki od szczerbinki. Dlatego będą łykać szajs niczym głodne pelikany. I tym właśnie sposobem można obecnemu rządowi bezkarnie nadal szkodzić.

  1. Van_D

   100/100 za osły :D

  2. kapusta

   @Chyżwar - a pomyślałeś po co niby "Niemcy" mieliby Grota dyskredytować w Polsce? Czemuż to niby spiskowcy szkalują to cudeńko u producentów, a nie u kupujących?! Czem MON nie powie, że żadnej notatki specjalsów nie było i to wszystko wymysły Onetu? No ale jak się nie ma sensownych argumentów, a z logiką jest się zupełnie na bakier to się wypisuje partyjniackie farmazony i inwektywy

  3. Chyżwar

   @kapusta Robą to między innymi dlatego, żeby tacy ludzie jak ty dostali kolejną amunicję do plucia na obecny rząd.

 5. Czesław

  Tym co bezmyślnie klepią iż (...) MON nie zaprzecza (...) pragnę przypomnieć o trwającym procesie sądowym, między FB a ONET (i autorami]).

  1. kapusta

   @Czesław - a ja pragnę ci przypomnieć, że procesują się broniąc "dobrego imienia" wersji A0 o której po latach nie mówi się inaczej jak tylko niedopracowany bubel

  2. Chyżwar

   Jeśli sprawę będzie prowadził normalny sędzia ok. Jeśli jednak będzie ją prowadził jakiś człowiek, który sam o sobie mówi, że nie jest polskim sędzią tylko europejskim gwizdkiem to będzie starał się drukować proces.

 6. jski

  Ci z Państwa, którzy uważają artykuł Onetu za wiarygodny, czy czytali jego krytykę defence24.pl? Najwyraźniej nie!

  1. kapusta

   @jski - ja czytałem, oba, i co z tego? One nie rozwiewają zbyt wielu watpliwości, co najwyżej stawiają znaki zapytania przy wnioskach wyciągniętych przez dziennikarzy Onetu. Przydałby się merytoryczny wywiad z przedstawicielem FB w którym producent odniósłby się do konkretnych zarzutów sformułowanych w notatce przez polskich specjalsów, ale znając Błaszczaka do niczego takiego nie dojdzie, a będzie jedynie rozpowszechnianie teorii o spisku i wrzutki medialne

  2. Chyżwar

   @kapusta To w onecie pracują jacyś dziennikarze? Bo wydawało mi się, że ludzie, którzy tam publikują podpadają pod nieco inną kategorię.

 7. BoloM

  Część osób walczących w UA potwierdza uwagi dla tej broni, zakup o którym mowa jest tak naprawdę w ramach wdzięczności/grzeczności za okazane wsparcie i nie liczy się tu opinia żołnierzy.... "Masz walczyć tym co dostaniesz i nie krytykuj.... ". To tak jakbyś dostał niezbyt sprawny prezent od dobrego znajomego....nie wypada oficjalnie skrytykować... A korzystać i pochwalić jego zalety o wadach nie wspominając. Strzelajac z najnowszej wersji można dać ocenę 3+....nic poza tym. Ten plus to tylko dlatego iż to Polska broń. Są modele lepsze, znacznie lepsze, ale niestety zagraniczne,, oby w Radomiu słuchali konstruktywnej krytyki i jednak poprawiali niedociągnięcia a nie maskowaniu i markowali jak do tej pory(i to nie wina pracowników, którzy chcą aby ten produkt był jak najlepszy) W łuczniku pracuja też mądrzy technolodzy i konstruktorzy ale trzeba ich słychać bardziej niż przełożonych namaszczonych z Nowowiejskiej

  1. kapusta

   @BoloM - chyba na Nowogrodzkiej :) ale generalnie pełna zgoda

  2. BoloM

   Tak masz rację, sorki

 8. Fabian_0200

  Czyli trafnie ostatnio zinterpretowałem pseudo "artykuł" ŁONETU. Jak widać była to celowa akcja na zlecenie niemieckiego przemysłu zbrojeniowego który się poważnie obawia że Ukraina zacznie na masową skalę zamawiać polską broń z naszych fabryk zamiast od germańców ! Onet to taka forpoczta niemieckich interesów w naszym kraju która ma za zadanie oczernić wszystko co Polska ma najlepszego i co Polska robi doskonale. Ma też za zadanie ciągłe i notoryczne oczernianie Polskiego Rządu żeby wszelkie prace dla dobra Polski i Polaków zniweczyć i ośmieszyć. To się dziej każdego dnia i tylko należy ubolewać że tylu rodaków wierzy w te wszystkie brednie wciskane im przez takie szmatławce Ringer Axel Springer będącego własnością potomka byłego nazisty i SS-mana Lorenza ! BRAWO FB Łucznik, brawo Polski Rząd !

  1. kapusta

   @Fabian_0200 - no tak Fabianku, zinterpretowałeś to tak znakomicie, że wróżę ci karierę w obecnym MONie. Szkoda tylko że ta twoja wybitna interpretacja podobnie jak ten tzw. zakup w żadnym stopniu nie zmienia opinii polskich specjalsów nt. Grotów z którymi mieli do czynienia. No ale po co zajmować się problemami wskazywanymi przez ekspertów, jak można snuć teorie o nazistowskich spiskach w polskich mediach...

 9. HusarzPolski

  i okazało się jaki był cel publikacji onetu. na szczęście nieskuteczny lobbing. duży sukces. to nośna informacja marketingowa a zakładam, że ilości mogą być spore

  1. kapusta

   @HusarzPolski - opublikowali notatkę polskich specjalsów w Polsce, by lobbować na Ukrainie? coś z logiką to u ciebie krucho "husarzu"

 10. PatrykB

  Na pewno oni kupują a nie Polska dla nich?? Ciekawe skąd taki kraj ma pieniądze na te wszystkie zakupy.

  1. kapusta

   @PatrykB - kupuje czy dostaje, to bez znaczenia, bo najważniejsze że trollownia ma już pseudoargument którym może próbować dyskredytować ujawnioną notatkę polskich specjalsów nt. Grotów. Po co pytać o to jakich wersji dotyczył tamten dokument i czy opisywane wady materiałowe i wykonawcze zostały wyeliminowane, skoro można mówić "Ukraina kupuje, znaczy że nie ma tematu"

 11. LMed

  No fakt Karaczanus, na razie to tylko te nieszczęsne "wczesne wersje" wepchnięte Ukrainie, ale widząc zaangażowanie kolegów, chciałem być sympatyczny.

 12. Andre

  Jak bardzo trzeba być glupim, aby czytać jeszcze wiadomosci z onetu. Antypolski portal, piwi ien być jak najszybciej blokowany. Takie jest moje zdanie.

 13. LMed

  No cóż, krzepiące że Grot jakością i ceną zdobywa rynki europejskie.

  1. Karaczanus

   Rynki hmm to jakie zdobył? :)

 14. Karaczanus

  Teraz warto dodać do artykułu odpowiedź prezydenta Dudy która się pojawiła i zniknęła :) coś czuję że teraz Ukraina zostanie zmuszona :)

 15. DRB

  Ciekawe, czy za nie zapłacą, czy też my im to jak zwykle sfinansujemy.

  1. wert

   spokojnie można dać im kredyt. A potem zrolować za udziały. Orlen już się przymierza do wspólnych poszukiwań gazu w zach UKR

  2. PatrykB

   Korzystne udziały na Ukrainie to działka USA i nie sądzę aby USA chciało dzielić się z Polską

 16. Majster

  Po mojemu to P. Wyrwał chciał coś znaleźć, znalazł i puścił w eter. Pasowało do narracji. To tak trochę jak z tymi magicznymi G36 które się niby same gotują w armii Niemieckiej. Wyszła z tego wtedy sterowana półprawda. Taka notaka mnie martwi specjalnie bo brak szczegółów. "Polscy specjalsi", "szkolenie Ukrainców wadliwą bronią"... co za specjalsi? jacy Ukraińcy? czyja była broń? skąd P. Wyrwał miał niby dostęp do "notatki"? Za dużo pytań, za mało odpowiedzi... to jest dziennikarstwo ale takie na poziomie pudelka trochę. Ktoś mu podrzucił coś co pasowało w narrację poprzedniego artykułu, wziął bez sprawdzenia dorzucił kilka relacji które zgadzają się z jego narracją a resztę zdyskredytował zwrotami typu "podającymi się za". I już pal 6 czy faktycznie to jest jakiś dupny spisek i grot to tak na prawdę bubel - sam sposób informowania jest nacelowany na zasianie w czytelnikach maksymalnego oburzenia i wściekłości w stronę obecnej władzy.

  1. kyp89

   @Majster - choć nie trawię Onetu to z drugiej strony takie pseudo dziennikarstwo jest praktycznie wszędzie.... Dużo kliknięć, dużo komentarzy itp. Dlatego w pierwszej kolejności jeśli chodzi o tymaty militarne to czytam Defence24 albo Nową Technikę Wojskową. Jak chciałem się czegoś dowiedzieć o panelch fotowoltaicznych to zacząłem czytać podręcznik projektanta instalacji :p W internecie jest dużo wiedzy ale jeszcze więcej bzdur i całkowity brak chęci na dyskusję- każdy każdemu chece dopiec...

  2. WołanieNaPuszczy

   Dokładnie, onet to brukowiec. I przestałem tam zaglądać wiele lat temu. Najpierw z powodu click bajtowych tytułów. A potem i samych treści. Jak nie szanują mnie jako czytelnika, to z jakiego powodu mam tam coś czytać. Gdyby nie ta cała afera, to nawet bym nie wiedział, że ktoś tam wysmażył kolejny paszkwil. Jest dużo źródeł informacji w internecie, nie trzeba korzystać z najgorszych

  3. PatrykB

   Bo to prawda G36 niecierpią ciepłego klimatu a na początku miały masę innych problemów.

 17. FG42

  Obok tematu. Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 800 szt. pocisków AGM-114R2 Hellfire

  1. QVX

   Bezsens. dla AW-149. AGM-114R2 jest naprowadzany laserem, co w naszym klimacie (to nie Dolina Śmierci) oznacza konieczność tego, by podświetlacz był maksymalnie 4 km od celu (niezależnie od zasięgu pocisku), a czym się takie zabawy dla śmiglaków kończą, pokazała wojna na Ukrainie (Ka-52 zwykle zestrzeliwano, kiedy podświetlały cel). Oczywiście można odpalić pocisk z większej odległości, a podświetlacza mieć na ziemi, ale to nie zawsze będzie możliwe. Chyba, że ten zakup to wprawka przed Apache'ami, dla których dostaniemy w pakiecie JAGM-y..

  2. PatrykB

   Znaczy że Hellfire nie są dla nas albo jest to jeden z tych głupich zakupów.

 18. AdiDG

  Der onet to taka niemiecka szczekaczka jak w czasie WWII. Problemem jest to, że są ludzie z jakimś kompleksami którzy uznają tego sznatlawca za prawdę objawioną.

  1. Van_D

   Łączę się w bólu i też nie rozumiem jak ktoś może brać na poważnie taki portal...

 19. easyrider

  Czyli Onet ze swoim artykułem nie wykonał zadania dla niemieckiego właściciela.

  1. Pitbull

   @easyrider i w dodatku jesli Unia Europejska płaci za ten zakup to w większości płaca za Grota dla Ukrainy Niemcy. Mam nadzieje, ze to nie będzie tak jak z kontraktem na Kraba dla Ukrainy: pierwsze nasz minister ogłosił największy sprzedaż broni w historii HSW, a za dwa miesiące kupował 212 droższych k9 od Koreańczyków bo produkcja HSW idzie ba Ukrainę.

 20. wert

  czy jurgieltnicy wiedzą dlaczego gebelsy nie zgodziły się na powstanie miedzynarodowego funduszu odbudowy UKR?

 21. wasko

  Nie ma co się czarować Niemcy wiedzieli że Ukraińcy chcą kupić polskie karabinki więc uruchomili swoje media w tym ONET by to udaremnić. I nie ma co się dziwić, tak działa ich interes narodowy. Dziwić może tylko to, że Polacy nie widzą w tym nic złego że obcy kraj ich głupotę wykorzystuje. Podejrzewam że gdyby oficjalnie rząd Niemiec obwieścił, że dla dobra Polaków należy zlikwidować polski przemysł zbrojeniowy bo jest " szajze" to znajdzie się kilkanaście - kilkadziesiąt procent Polaków którzy na to się zgodzą.

 22. wert

  1 awantura: postępowanie na karabinek dla DWS 2 awantura: UKR pierwszy raz rozważa GROTa 3 awantura: jeden kraj "X" rozważa GROTa Najnowsza awantura: UKR chce kupić 20000 GROTów.. Czy leming zacznie myśleć? Nie sądzę. Skoro fakty się nie zgadzają tym gorzej dla faktów. Jurgielt ważniejszy

 23. MateuszCh

  Hmm, ciężko być dziennikarzem. Z jednej strony jesteś korespondentem wojennym, z drugiej pracujesz dla "niemieckiej" prasy, z trzeciej strony musisz z czegoś żyć z czwartej - państwo wysyła w strefe wojny karabiny z 1 wersji rozwojowej której problemy były już wcześniej omawiane - wiadomo że nie wszystkie egzemplarze, ale z drugiej strony rozumiem czemu do szkolenia wysyłane są karabiny "najbardziej" leciwe. Wolisz zużyty karabin na szkoleniu czy w okopie? Mało kto w okopach pewnie ma tą słynną 1 wersje, a jeśli ma to wtedy pewnie już ją po prostu "zużył" i dostał zamiennik lub po prostu nowszy karabin.

  1. Cobra

   onet jest tak "niemiecki" jak niemiecki jest tvn. Powielane bzdury z czasem, niestety, stają się faktem.

  2. VIS

   [email protected] jest tego co płaci pensję...

  3. Al.S.

   Herr Cobrenstein, Onet jest niemiecki i to nie w cudzysłowie. Cytaty z polskiej wiki:, której redaktorzy celowo rozmywają proweniencję medium. Właściciel Ringier Axel Springer Polska. Od 2010 jest częścią międzynarodowej grupy mediowej Ringier Axel Springer Media AG (z siedzibą w Zurychu), która – oprócz Polski – działa również na Węgrzech, na Słowacji, w Serbii, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Właścicielami Ringier Axel Springer Media AG są: niemiecko-amerykańsko-kanadyjski[2] koncern mediowy Axel Springer SE. Siedziba Berlin Adres Axel-Springer-Straße 65. Ale angielska wiki jedzie od razu prosto i na temat: Axel Springer SE: "This article is about the German digital and popular periodical publishing house." Rozumiesz angielskie słowo - German? Nie ma mowy o żadnych Kanadyjczykach, Amerykanach i Szwajcarach, będącymi jedynie dawcami kapitału, poprzez inwestycje tamtejszych funduszy.

 24. rwd

  No i fajnie ale jak Ukraińcy zaczną chwalić Twarde, to nie znaczy, że mamy wznowić produkcję w Gliwicach?

  1. kapusta

   @rwd - znakomite! zwłaszcza że Moskity i T-72M1R też zachwalali..

  2. Rusmongol

   To mieli moskity? Ciekawe....

  3. kapusta

   @Rusmongol - przepraszam, chodziło mi oczywiście o Komary - mój błąd. Dzięki za zwrócenie uwagi.

 25. CCCP

  Mam nadzieję, że będą miały kolimatory ...

  1. VIS

   Ukraińcy kupują "golasy".

  2. [email protected]

   To FB Łucznik produkuje kolimatory ?? :) Nie Ukraina kupuje Karabinki a resztę cóż kupi gdzie będzie chciała i jak będzie chciała i tyle.