Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcja: "nowy" BWP na klasycznym podwoziu

ZMA-15 w trakcie testów po opuszczeniu zakładów FNSS.
ZMA-15 w trakcie testów po opuszczeniu zakładów FNSS.
Autor. @IsmailDemirSSB/Twitter

Turecka armia, we wtorek 29 listopada, otrzymała pierwszą partię nowych bojowych wozów piechoty ZMA-15 Zırhlı, producentami pojazdu są firmy FNSS (odpowiedzialna za platformę) oraz Aselsan (odpowiedzialna za elektronikę oraz system wieżowy).

Reklama

ZMA-15 to zmodernizowana wersja pojazdu ACV-15, który jest ewolucją amerykańskiego pojazdu AIFV (Armored Infantry Fighting Vehicle) będącego daleko posuniętą wersją rozwojową transportera opancerzonego M113. Podobny pojazd oznaczony jako YPR-765 wykorzystują siły zbrojne Holandii.

Reklama

Pojazdy te mogą wykorzystywać różnego typu moduły uzbrojenia zależnie od wariantu i przewidywanych dla niego zadań. W wypadku do tej pory użytkowanych wozów ACV-15 w wersji bojowego wozu piechoty, jest to jednoosobowa wieża uzbrojona w armatę automatyczną M242 kalibru 25 mm, oraz sprzężony z nią karabin maszynowy kaliber 7.62 mm.

Za napęd pojazdu odpowiada silnik wysokoprężny 6V537T o mocy 300KM, sprzężony z przekładnią X-200-4 z 4 biegami do przodu i 1 biegiem wstecznym. Taki zespół napędowy zapewnia prędkość do 65 km/h na drodze utwardzonej, oraz zasięg do 490 kilometrów. Dodatkowo pojazd może pływać z prędkością 6 km/h.

Reklama

Załoga pojazdu składa się z 3 żołnierzy, zaś w przedziale desantowym znajduje się 8 żołnierzy desantu. Załoga i desant chronione są skorupą zespawaną z płyt aluminium pancernego, osłona taka zapewnia ochronę przed amunicją przeciwpancerną 14.5x114 mm. Ochrona przeciwminowa chroni przed wybuchem min o masie do 3 kg.

ZMA-15 ma przede wszystkim nowy system wieżowy NEFER, jest to wieża bezzałogowa, jednak z takim samym uzbrojeniem jak w ACV-15. System NEFER dysponuje nowoczesnym cyfrowym systemem kierowania ogniem, działonowy dysponuje przyrządami obserwacyjno-celowniczymi z kanałem dziennym, kanałem termowizyjnym oraz dalmierzem laserowym, dodatkowo system kierowania ogniem zapewnia możliwość automatycznego śledzenia celu. Wóz wyposażono w system ostrzegania przed podświetleniem wiązką lasera, system kamer do obserwacji w zakresie 360° wokół pojazdu.

Źródła tureckie twierdzą iż osłona pancerna została poprawiona, natomiast z całą pewnością poprawiona została ochrona przeciwminowa do poziomu 8 kg materiału wybuchowego.

W pierwszej fazie programu, Aselsan ma zmodernizować i dostarczyć 133 egzemplarze ZMA-15.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. kapusta

    Gdyby Borsuk prezentował poziom tego tureckiego cudeńka, to byłbym za kupnem BWP w Korei. Tyle że Borsuk już jest lepszy niż wszystko czym dysponują Turcy i Koreańczycy, a i tak należy się spodziewać zakupów w Korei - cyrk na kółkach

    1. Pitbull

      Obawiam sie, ze chodzby trzeba było pchać koreanskiego BWP i strzelał 5 metrów od celu to wkrótce usłyszymy od MONu, ze HSW kupuje licencje na Redbacka i w ramach WSPÓŁPRACY zmodyfikuje tak Redbaka żeby jeździł, a Koreańczycy mogli go sprzedać na inne rynki.

  2. T.Kreber

    Mnie to przypomina rozwojową wersję a raczej wariację na temat czołgu Sherman z czasów II wś.

  3. AndK

    Wygląda jak kaczka

  4. taka_sobie_prawda

    Ktoś tu kiedyś pisał, że polski borsuk jest brzydki...

Reklama