Jak zapowiedział turecki minister obrony Fikri Isik, już w maju br. ruszy seryjna produkcja czołgu Altay. Maszyna przeszła już wszystkie testy, które zakończono ostatecznie pod koniec lutego br.
Według tureckiego polityka, produkcja czołgu Altay ruszy już w maju (zostanie podjęta decyzja o wprowadzeniu go do produkcji seryjnej). Isik podkreślił, że udało się rozwiązać wszystkie problemy, co pozwoliło na uzyskanie pozytywnych ocen podczas testów prototypu. Ich pomyślne wyniki były jednym z warunków niezbędnych do przyjęcia czołgu na uzbrojenie armii tureckiej.
Czytaj więcej: Czołg Altay. Narodowy projekt pancerny Turcji
Podobne deklaracje składała dyrekcja koncernu Otokar, która zapewniała, że prace rozpoczną się już niedługo. Jeszcze na początku kwietnia dyrektor Otokar Serdar Görgüç stwierdził, że po "pomyślnym przejściu prób wykonywanych w ekstremalnych warunkach, jesteśmy, jako projektant, pewni, że Altay będzie jednym z najlepszych seryjnie produkowanych współczesnych czołgów".
Görgüç stwierdził też, że jego koncern gotowy jest nie tylko do produkcji 250 czołgów pierwszej serii tego typu dla armii tureckiej, ale przygotowane są również plany związane z dodatkową produkcją pojazdów dla odbiorców zagranicznych i wozów specjalistycznych opartych o Altay, jak pojazd przeciwminowy, ratowniczy lub przeznaczony do niszczenia umocnień. Jednym z zainteresowanych odbiorców zagranicznych ma być Pakistan, który pierwsze zapytania w tej sprawie skierował jeszcze w styczniu 2016 r. Pierwszy czołg ma trafić na wyposażenie tureckich sił już w 2020 roku.
Czołg podstawowy Altay stanowi narodowy produkt armii tureckiej, mający zastąpić dotychczas używane starsze konstrukcje zachodnie, takie jak M48/M60 Patton czy Leopard 1. Pojazd posiada masę ok. 65 t i klasyczny układ konstrukcyjny. Czteroosobowa załoga ma siedziska przeciwwybuchowe, opancerzenie jest modułowe i kompozytowe. Główne uzbrojenie stanowi gładkolufowa armata 120-mm/L55 stanowiąca odmianę broni opracowanej przez Rheinmetall, ze sprzężonym karabinem maszynowym 7,62 mm. Ponadto Altay posiada zdalnie sterowane stanowisko km 12,7 mm krajowego przedsiębiorstwa Aselsan.
Podczas spotkania z dziennikarzami minister mówił również o przekazaniu siłom zbrojnym kolejnego, dwudziestego już śmigłowca uderzeniowego T-129 ATAK. Jak zaznaczył, większość znajdującej się na jego wyposażeniu broni produkowana jest w kraju. Maszyna w wariancie T-129B oferowana jest polskim Siłom Zbrojnym w programie wiropłata szturmowego Kruk.
anakonda
ja zas dalej bede obstawał za dołączeniem do programu niemiecko francuskiego lub pozyskania w ramach licencji podwozia od k2 lub Typ 10 w celu posadowienia na nim włlasnej bezzałogowej wieży szybkowymienialnej
Prostownik
Modelka T-72M/PT-91 nie. Trudno. Dalsze dostepne Leo 2 do gruntownej modernizacji nie. I ok. Współpraca przy tworzeniu Leo 3. Żart. Abramsy. No Please. Licencja na K2. Nie. Za długo za drogo a siły za małe. Altany i współpraca z Turcja to byłby strzał w 10. Czy polak na to pójdzie. Nie. Taka mentalność. Mizeroty c.d. dialogi koncepcje plany i bicie piany. Czas leci a my w miejscu.
Anders
Najpierw zkompletować załogi 11tu bat. czołgòw a potem kupować nowe.
queda
Po co nam Altay. mamy PL01 Concept, polski superczołg
Marek
Niezależnie od tego co mamy, czy czego nie mamy, Altay w odróżnieniu od Pakistańczyków raczej nie jest nam potrzebny.
Extern
Nie mamy, nikt nie był zainteresowany pomysłem tak lekkiego wozu więc słusznie zarzucono rozwijanie tego pojazdu już na etapie badania zainteresowania rynku. Bo właśnie tym był ten pojazd ANKIETĄ. Niektórzy śmieją się z tej kartonowej wizualizacji a przecież to było genialnie marketingowo pomyślane. Przy tak minimalnych kosztach zapewnić sobie taki rozgłos i zainteresowanie mediów i społeczności.
Paweł
Wszyscy się wzięli za porównywanie... a pomijany jest podstawowy temat SAMOWYSTARCZALNOŚĆ. Może być gorszy, ale sami decydują ile chcą go mieć i kiedy.
vvv
turcy nie sa samowystarczalni co widac na przykladzie silnikow i amunicji.
dropik
a gdzie tu samowystarczlaność jak on z zagrannicznych klocków . A silniki miały być z EU ale raczej nie będą i chyba tylko Ukraina im pozostała
rzeszow
Unit cost USD $13.75 million T-14: $3.7 million
vvv
t-14 3,7mld $$? :) hahaha a to niby skad wziales te liczby szczegolnie ze t-14 ma nowa armate, nowy silnik, aktywne systemy hard kill dla dolnej i gornej polsfery itp itd. :)
dropik
to tylko skala wyzysku i księżycowej ekonomi w Rosji
devlin0
dlaczego u nas tylko dialogi techniczne ....konferencje.....prototypy...nawet udane a produkcji nie ma?
dim
A pieniądze ? a zamówienia ?
wwo
Jakie udane prototypy ? Kilka makiet pokazali ale żeby jakiś prototyp i to do tego udany ?
dimitris
Państwo jesteście faktycznie bez (skutecznej) obrony przeciwlotniczej dla swych wojsk i obiektów strategicznych. Więc gdzie Wam myśleć teraz o nowych czołgach ? To nie ta kolejność działań, by powiedzieć, że mają sens. Poza tym bardzo dobra wyrzutnia p/panc jest kilkadziesiąt razy tańsza w zakupie i eksploatacji od bardzo dobrego czołgu. Wymaga też mniej załogi, krótszego szkolenia, łatwo ją ukryć itd. Rozumiem, że przy rosyjskiej ilości czołgów, macie już takich wyrzutni przynajmniej z 10 tysięcy ? Nie ? Więc na co czekacie ? +++++++ Właśnie dokupieniem kolejnych wyrzutni Grecy zamierzają zareagować na zbliżające się wprowadzenie "Altaya". Sądząc po forach...
Antex
Ech, zawsze podobają mi się Pańskie komentarze ;). W sumie to chyba najciekawsze co czytam na D24...Sporo bywałem na Bałkanach nie tylko turystycznie ale i służbowo. Sporo rozmawiałem z ludźmi ... więc wieści z tamtego regionu zawsze budzą u mnie żywe zainteresowanie. A podobieństwo geopolitycznej sytuacji Grecji graniczącej z Turcją do sytuacji Polski graniczącej z Rosją (z uwzględnieniem wszystkich zaszłości i podobieństw historycznych) to już zupełnie inna sprawa ;). Zresztą podobieństwo działań elit polskich i greckich też ... Deja vu?
Olender
Ujmę to tak... łatwiej jest wymusić na sojusznikach myśliwce niż wojska lądowe
Gall Anonim
Tylko, że wyrzutnia ppk nadaje się tylko do jednego tj. do bronienia jakiegoś obszaru przed czołgami. Czołgi są bronią bardziej uniwersalną.
frog
Gdzie są nasze czołgi Anders !!!
Vvv
Anders czołgiem? :) ten pojazd z pancerzem bwp-1 jest czolgiem? T-55 przy andersie to super ciezki czolg :)
sultan
Ciekawe, czy po ordynarnie skrojonym referendum umożliwiającym władzę absolutną Erdoganowi na następne 12 lat i praktycznie likwidującym wszelkie skutki rewolucji Ataturka, likwidującym ustrój demokratyczny w Turcji, Niemcy nadal będą chcieli współpracować? Bo bez niemieckich silników to te Altaye co najwyżej za opancerzone bunkry mogą służyć...
Black
Silniki chcą kupować z ukrainy.
atomek
jedną z opcji napędu jest Ukraiński 6TD-3
chrobat
W połowie marca 2017 premierzy Turcji Binali Yıldırım i Ukrainy Wołodymyr Hrojsman podpisali list intencyjny w sprawie produkcji i dostawy ukraińskich silników dla Altayów.
Orzeł Czarny
do sułtan; toć już turcy nabyli lic na silniki wraz z przekładnia tak samo armata też lic i podwozie od Koreańczyków zmodyfikowane przy pomocy licencjonodawcy przez dodanie 7 pary kół nośnych i masz altaja!!
Robert5
Pakistan ma swój czołg Al-CHalid, a miałby brać Altay'a? Swoją drogą lepszy ten Altay niż uzywane Leopardy.
Lewandos
A może bumar wejdzie we współpracę z otokarem...?
kass
skąd wiesz że lepszy?
Vvv
Altay powiela układ konstrukcyjny k1 i czesc k2 wiec bardzo zbliżony do leoparda2 z nieszczęsnym magazynem amunicji w podwoziu. To bardzo dobry czołg ale ustępuje najnowszym wersjom leoparda2a7v czy leo2a7+.