Przemysł Zbrojeniowy

Trzeci przetarg na Tarantule unieważniony

Lekki pojazd bezzałogowy PIAP Scout. Fot. PIAP
Lekki pojazd bezzałogowy PIAP Scout. Fot. PIAP

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę mobilnych bezzałogowych pojazdów rozpoznaczych "Tarantula". To już trzecia nieudana próba nabycia sprzętu tego rodzaju.

W uzasadnieniu stwierdzono, że w postępowaniu w wyznaczonym terminie, czyli do dnia 7 listopada 2019 r. nie wpłynęła żadna oferta. W związku z tym Zamawiający unieważnił postępowanie zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówien publicznych.

Przedmiotem zamówienia, ogłoszonego w lipcu 2018 r., miała być dostawa 50 kompletów mobilnych bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych Tarantula (MBPR). Zamawiający chciał, by zamawiane bezzałogowce były zdolne do przemieszczania się w zróżnicowanym terenie, po drogach (gruntowych, utwardzonych) i bezdrożach w bezpośredniej styczności wojsk jednocześnie przekazując dane z sensorów rozpoznawczych poprzez bezprzewodową transmisję danych audio i wideo do konsoli operatora. Konstrukcja MBPR miałą umożliwiać jego przewożenie wewnątrz przedziałów desantowych w pojeździe rozpoznawczym oraz przenoszenie przez pojedynczego żołnierza.

Pierwszą próbę pozyskania MBPR Tarantula dla Sił Zbrojnych RP podjęto w 2015 roku. Wybrano wówczas ofertę robotów MTGRR produkcji Roboteam z Izraela, jednak zamówienie anulowano po negatywnym wyniku późniejszych testów. W przetargu tamtym uczestniczył też polski instytut PIAP, jednak jego oferta nie została wybrana.

Drugie postępowanie rozpoczęto we wrześniu 2017 roku. Zmieniono wówczas założenia i kryteria oceny ofert, jednak przetarg unieważniono w marcu 2018 ze względu na brak ofert niepodlegających odrzuceniu.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.