Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

TOPAZ Liderem Bezpieczeństwa Państwa

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

14 czerwca, podczas uroczystej gali w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ został uhonorowany nagrodą Grand Prix Lider Bezpieczeństwa Państwa. Nagroda Lider Bezpieczeństwa Państwa jest przyznawana przez Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowanych pod patronatem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Celem nagrody jest uhonorowanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez polskie przedsiębiorstwa, służące obronności państwa.

Jest nam bardzo miło, że opracowany przez naszych inżynierów system wspomagający dowodzenie i zarządzanie walką TOPAZ został nagrodzony tak prestiżową nagrodą. Jesteśmy dumni z tego, że ten całkowicie polski system C4ISTAR, znajdujący się już na wyposażeniu oddziałów Wojska Polskiego, jest obecnie również doceniany przez naszych sojuszników, którzy mają okazję się z nim zapoznać podczas wielu wspólnych ćwiczeń.

Jan Przanowski – konsultant naukowy Zarządu Grupy WB i jeden z twórców systemu Topaz

TOPAZ jest kompletnym i zintegrowanym systemem dowodzenia, kierowania i rozpoznania, przeznaczonym do wsparcia działań dowódców i żołnierzy na szczeblu taktycznym. Jest systemem dojrzałym – rozwijanym od lat 90- tych, kiedy to do Wojsk Rakietowych i Artylerii trafił nowoczesny ZZKO TOPAZ, oparty na cyfrowej platformie łączności FONET.

Doświadczenia z eksploatacji systemu TOPAZ w SZ RP i zagranicznych instalacji oraz toczących się konfliktów zbrojnych na przestrzeni ostatnich lat, doprowadziły do rozbudowy systemu o funkcjonalności związane z rozpoznaniem przy wykorzystaniu różnorodnych sensorów (radary, systemy optoelektroniczne, systemy rozpoznania pasywnego), dowodzeniem, zabezpieczeniem logistycznym oraz kierowaniem uderzeniami bezzałogowych systemów w postaci amunicji krążącej. Dzięki wyposażeniu w szereg rozwiązań/protokołów interoperacyjnych, system jest w pełni kompatybilny z analogicznymi, stosowanymi w armiach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

TOPAZ to rozwiązanie pozwalające na efektywne wykorzystanie bieżących i przyszłych zasobów wojska. Elastyczność systemu stworzonego przez wiodącego polskiego dostawcę systemów łączności i dowodzenia gwarantują Użytkownikowi utrzymanie stałej przewagi informacyjnej nad przeciwnikiem i możliwość rozbudowy systemu o nowe funkcjonalności w zależności od zmieniających się potrzeb.

image
Fot. Grupa WB

Dzięki sześciu wyspecjalizowanym modułom, Zintegrowany System Zarządzania Walką TOPAZ zapewnia dowódcom pełną świadomość sytuacyjną na współczesnym wielowymiarowym polu walki.

TOPAZ Tactics

Bazowy moduł systemu TOPAZ wspierający planowanie, dowodzenie i kierowanie, zobrazowanie sytuacji taktycznej pola walki na tle map cyfrowych, śledzenie wojska własnych BFT (Blue Force Tracking) oraz integrację z systemami koalicyjnymi.

TOPAZ Reccon

Pozwala na analizę w czasie rzeczywistym informacji z systemów rozpoznania zbudowanych w oparciu o radary artyleryjskie i pola walki, sensory optoelektroniczne i akustyczne oraz bezzałogowe statki powietrzne.

TOPAZ Strike

Umożliwia dokonanie precyzyjnego ataku na wykryte cele za pomocą środków ogniowych w postaci znajdującej się w powietrzu amunicji krążącej, np. WARMATE.

TOPAZ Logistics

Moduł wspomagający funkcje zabezpieczenia technicznego (w tym amunicji), wsparcia działań pododdziałów logistycznych, remontowych

TOPAZ Fire

Moduł kierowania ogniem, przeznaczony zarówno do wykorzystania na wozach dowodzenia, jak i na środkach ogniowych różnorodnych typów np. samobieżnych haubicach 155 mm, samobieżnych moździerzach 120 mm, wyrzutniach rakietowych. Moduł realizuje obliczenia balistyczne zgodnie z NABK, jak również przeznaczony jest do obsługi środków ogniowych i amunicji byłego Układu Warszawskiego np. samobieżnych haubic 152 mm, 122 mm. Moduł może występować także jako odrębny produkt w postaci uniwersalnego kalkulatora artyleryjskiego

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

  1. Ciekawy

    Mam duże wątpliwości czy nazwa i opis wyrobu są adekwatne do stanu faktycznego

  2. Trapez Bolo

    Konfiguracja Topaza dla testów w warunkach bojowych, tzn US Iraq Mission , Ciekawe byly żądane kryteria funkcjonalności systemu. Interoperacyjności z US Marine Corps,ciekawe byly interfejsy,ciekawostek jest jeszcze parę innych. Czyżby Harris Corp przygotowywał niespodzianke ?

  3. Trapez Bolo

    Konfiguracja Topaza dla testów w warunkach bojowych, tzn US Iraq Mission , Ciekawe byly żądane kryteria funkcjonalności systemu. Interoperacyjności z US Marine Corps,ciekawe byly interfejsy,ciekawostek jest jeszcze parę innych. Czyżby Harris Corp przygotowywał niespodzianke ?

  4. Mario

    A jaka jest klauzula tajności tego systemu? Jest tam jakieś krypto?

  5. Oficer

    Od kiedy to rozwiązanie jest takim jak się je tu nazywa i przedstawia, kto i kiedy je widział, weryfikował i wykorzystywał ???

    1. Marek

      https://www.defence24.pl/amerykanie-pod-wrazeniem-polskiego-rozpoznania-wojsko-go-nie-kupi

  6. Olo

    Ciekaw jestem wg jakich merytorycznych kryteriów są przyznawane te wyróżnienia i jak wyspecjalizowane gremium je przyznaje?

  7. Marek1

    Na wszelki wypadek zakupione wraz z defiladowym dywizjonem Himars archaiczne SKO AFATDS 6.0 NIE jest kompatybilne z syst. Topaz w jakie jest wyposażona CAŁA polska artyleria. Interoperacyjność z Himars - ZERO. Brawo dla MON ...

    1. Zły

      Ciekawe że MON mając już wdrożony tu i ówdzie system Topaz Fire, nie kupił Himarsow bez AFADTS, żeby już w Polsce uzupełnić go o Topaza? Przecież to samo się nasuwa na myśl!! Ale nasz MON, mmmm! Przecież wtedy HIMARS mógłby byc przydatny. A tak, to zero współpracy z czymkolwiek. BRAWO MON. Gorzej się już nie da!!

  8. Wojciech

    Ciekawe czy ten Topaz współpracuje z Jaśminem? A propos, co BMS-em dla pojazdów (Rosomak i inne)? PGZ się wreszcie poddała czy dalej marnotrawi nasze pieniądze?

    1. Hunter

      Znasz odpowiedź

    2. Marek1

      Odpowiedz nr. 2 ... NIESTETY.

    3. Normalny Polak

      Sądząc po tym jak dzialają i rozwijają się WB czy Teldata, to pewnie oba systemy te firmy z łatwością zintegrują. Problem w tym że ani jedna ani druga nie należy do "gospodarczego żółwia" czyli PGZ. A MON z jakiegoś powodu zakupy realizuje tylko z dwóch kierunków : ten beznadziejny niewydolny moloch PGZ, albo USA. Stąd właśnie zamiast dokupywac do Topaza dedykowane i zintegrowane z nim drony FlyEye, to MON w 2018 kupił - grubo przy tym przeplacajac - niezintegrowane z Topazem drony z PGZ. A śmieszną liczbę 3 zestawów tych "artyleryjskich" FlyEye MON kupił dla WOT, który przecież żadnej artylerii nie ma i przez co najmniej 10 lat mieć nie będzie. Sensowne by było kupienie dronów z PGZ dla WOT, ale FlyEye potrzebny jest przede wszystkim tam gdzie jest Topaz!! Ale tu decyzja MON stawia wszystko "na głowie"! Czy tam jest ktoś normalny??

  9. Fonet

    Bravo Harris za testy BMS z US MARINE CORPw Iraku

  10. Fonet

    Bravo Harris za testy BMS z US MARINE CORPS w Iraku,

  11. Sceptyk

    To będzie w końcu ten osławiony BMS czy też WB rozklonuje Topaza na całe S.Z. i będzie monopolistą z braku konkurencji.