Niemcy i Norwegia wspólnie pozyskują okręty podwodne Typu 212 CD. Jak dotąd w thyssenkrupp Marine Systems zamówiono 6 egzemplarzy, ale na stole jest oferta zakupu 6 kolejnych. Czy polski MON, który prowadzi program Orka, może do nich dołączyć? Jak wyglądałaby kwestia serwisu i obsługi tych jednostek w Polsce? Naszym rozmówcą jest Philip Schön, szef działu sprzedaży okrętów podwodnych w tkMS.
Artykuł sponsorowany. Partnerem materiału jest thyssenkrupp Marine Systems.
Zbigniew Pugh
Ładny akcent panie redaktorze :) Osoiście - jak dla mnie 212CD to nie jest dla nas dobry wybór.
Ryszard Kętrzyński
Mógłby Pan rozwinąć szerzej dlaczego nie byłaby to dobra wybór. Pozdrawiam.
Davien3
Wolałbyś pewnie 636albo Łady
TSD1981
Bo niemieckie są gówniane. Lepszy wybór to szwedzkie albo koreańskie, są o wiele lepsze od niemieckich. Szwedzkie może być problem z rakietami do nich, bo na tomahawki nie mamy co liczyć, a koreańczycy dają nam łącznie z ubrojeniem w torpedy i rakietami.
Diesel34
Po co nam pływające trumny? Dziś Bałtyk to wewnętrzne jezioro NATO, z jedynym Kaliningradem, który można nakryć czapkami. Wraz ze słabnięciem Rosji, Kaliningrad będzie dążył do separacji.
Remov
Jakie rakiety manewrujące oferuje TKMS?
Boczek
Dowolne. Nawet Tomahawk.
PA
Problem, że Amerykanie takich nie chcą sprzedać. Drugi, że typ 212 jest zbyt mały.
Davien3
Żadne bo Niemcy żadnych nie produkują. Choć mogą zintegrować dowolne poza MdCN o ile je kupimy i zgodzi się producent.
szczebelek
W końcu będziemy kupować niemiecki sprzęt wojskowy . To kiedy zakup 500 Leopardów 2A8 z półki?
LOUT
szczebelek - Z półki to z USA i Korei na razie wszystko jest a zakup 500 Leopardów niósł by za sobą na pewno o wiele więcej polskiego wkładu, offsetu, dostarczania podzespołów i ich produkcji w Polsce - idę o zakład! Niestety nie sprawdzimy nigdy, gdyż czołgowy tort w PL już podzielony jest pomiędzy K2 i Abramsy.
PA
Musielibyśmy pewnie czekać 20 lat prawie jak Czesi, czy Litwini.
LOUT
PA - Wiedziałem, że taki a bardziej liczba mnoga takich merytorycznych komentarzy zaraz będzie, chociaż spodziewałem się stałych autorów a ich nie widać. Piszesz, ze Czechy i Litwa czekają 20 lat?? Ciekawe, bo fakty mówią coś całkiem innego. nie mówiąc już nawet o tak oczywistej rzeczy, że jak ktoś złoży zamówienie na 500 do nawet 800 czy 1000 czołgów(takie Polska miała/ ma nadal? plany zakupu czołgów) to producent Leoparda zwiększy odpowiednio produkcję. Nawet Pan D.Ratka w swoim filmiku ostatnio opowiadał o możliwościach produkcji czołgów przez Niemcow, Koreańczyków i USAmerykanów. Wielkiej różnicy w ilości na rok nawet on nie widział a raczej germanofilem nie jest, więc bawią mnie zawsze komentarze o produkcji przez Niemcy 5-10 czy 15 czołgów na rok, bo to najzwyczajniej dziecinada i bajki a nie fakty!
Thorgal
Mnie on nie przekonał..
Jachu UK
Nie musi
LOUT
Thorgal - A mnie już dawno przekonali ludzie z tkMS, jak chcieli w Świnoujściu budować bazę serwisową, wyleasingować okręt Polsce itp., ale nie spodobało się to uwczesnej władzy, bo niemieckie i tak "Niekończąca się opowieść o Orce" dalej trwa w najlepsze.
Boczek
LOUT, 28 listopad (16:37) Nie tylko serwis, tam miała iść produkcja eksportowa - 209 (fenomen, wygląda na to że będzie następca), 214. W wyniku budowy nowej hali w Kilonii istniejący park maszynowy miał być przeniesiony do ST3, w tym olbrzymia obrabiarka ramowa jeżdżąca nad całym OP i obrabiająca przylgnie uszczelnień włazów/klap. Następny wygenerowany przez Macierewicza problem to było zerwanie M+C https://defence24.pl/sily-zbrojne/marynarka-wojenna-rp-a-male-okrety-bojowe-nie-mamy-czym-patrolowac-baltyku-opinia Dziś byłyby 3 spore korwety M i 3 patrolowce C z potencjałem mutacji do M, bo tak były zaprojektowane.
Hevelius_Poland
Brzmi obiecująco. Wejście do tak dużego konsorcjum z pewnością byłoby korzystne dla polskiej gospodarki. Bliskość stoczni norweskich i niemieckich też ułatwiałaby współpracę. No i moglibyśmy produkować okręty dla innych państw. Pozostaje kwestia integracji rakiet typu Tomahawk, to wydaje się największy problem.