Thales wygrywa w ojczyźnie radarów Saaba

Autor. Thales
Szwecja zamówiła w firmie Thales pewną ilość mobilnych radarów średniego zasięgu Ground Master 200 MM/C. Co dziwne, zrobiono to pomimo tego, że szwedzka firma Saab ma w swojej ofercie stację radiolokacyjną typu Giraffe 4A o bardzo podobnych możliwościach, która zresztą była już zakupiona dla szwedzkich sił zbrojnych.
Umowa zawarta z firmą Thales przez szwedzką agencję ds. zamówień obronnych FMV (Försvarets materielverk) może zaskakiwać. Szwedzi zakupili bowiem kilka radarów do obserwacji sytuacji powietrznej typu Ground Master 200 MM/C (Multi Mission Compact), mając możliwość wykorzystania własnych stacji radiolokacyjnych Giraffe 4A, produkowanych przez szwedzką firmę Saab. Zaskoczenie jest tym większe, że poza szwedzki przemysł zbrojeniowy wyjdzie w ten sposób około 1 mld SEK (czyli około 390 mln PLN).
Oczywiście zadanie było trudne, ponieważ Szwedzi zażądali, by pierwsza nowa stacja radiolokacyjna została dostarczona już w 2026 roku. Jednak o możliwości pojawienia się tego zamówienia szwedzki przemysł wiedział wcześniej i mógł się do tego przygotować. Francuskie radary mają bowiem zastąpić pozyskiwane jeszcze w latach osiemdziesiątych i zmodernizowane w 2014 roku dwuwspółrzędne radary wykrywania celów powietrznych i nawodnych typu PS-871, których okres eksploatacji dobiega końca i które zgodnie z założeniami mają być wycofywane od 2025 roku.

Autor. www.forsvarsmakten.se
Jesteśmy bardzo dumni, że zostaliśmy wybrani przez agencję FMV, aby jeszcze bardziej wzmocnić szwedzkie zdolności obronne i suwerenność w coraz trudniejszym środowisku. Radar Thales GM200 MM/C, dzięki swojej zaawansowanej technologii, odegra kluczową rolę w zapewnieniu ogólnego bezpieczeństwa narodowego.
Håkan Ahlström – Dyrektor szwedzkiego przedstawicielstwa firmy Thales.
Szwedzkie radary proponowane przez firmę Saab zostały postawione w o tyle trudnej sytuacji, że o wyborze francuskiego radaru nie zadecydowała tylko jego dostępność, ale również jego nowoczesna konstrukcja i możliwości taktyczno-techniczne stacji Ground Master 200 MM/C. Wskazuje się tu przede na aktywną antenę ścianową najnowszej generacji 4D AESA pozwalającą m.in. na programowe kształtowanie i sterowanie wiązką antenową w obu płaszczyznach.
Zmiana będzie duża, ponieważ nowe stacje zastąpią stacjonarne radary PS-871, które pracując na częstotliwości 5GHz dawały możliwość określania tylko dwóch współrzędnych celów powietrznych, przy maksymalnym zasięgu 120 km i zdolności do śledzenia jedynie 20 obiektów. Tymczasem Ground Master 200 MM/C to radar o zasięgu nawet 400 km, zdolny do wykrywania zarówno małych i wolnych obiektów (drony), jak również bardzo szybkich celów, w tym rakiet, pocisków artyleryjskich i granatów moździerzowych. Stacja ta ma dodatkowo możliwość lokalizowania strzelających systemów artyleryjskich (kierując ogniem kontrbateryjnym).

Autor. Thales
Co ważne, Ground Master 200 MM/C dzięki swojej kompaktowej konstrukcji jest radarem mobilnym, zamontowanym wraz z systemem antenowym na jednym pojeździe kołowym. Jest więc łatwy do transportu - w tym drogą lotniczą i kolejową. Z kolei dzięki zdolności do rozwijania w czasie mniejszym niż 2 minuty, stacja ta stała się idealnym środkiem do zabezpieczania sił własnych blisko linii frontu.
Kupując radar Ground Master 200 MM/C Szwecja stała się piątym krajem, wykorzystującym tą stację radiolokacyjną w swoich siłach zbrojnych po Niderlandach, Danii, Norwegii i Litwie.
X
Ciekawe jak tam nasze wyroby mają się do tego..?