Przemysł Zbrojeniowy

Thales dostawcą sonarów na nowe francuskie boomery

Fot. Marine nationale
Fot. Marine nationale

Koncern Thales otrzymał kontrakt na opracowanie systemu sonarowego dla nowych, francuskich, atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi SNLE 3G. Jest to dowód wielkiego zaufania, ponieważ systemy hydroakustyczne dla zanurzonego boomera spełniają rolę oczu i uszu – ostrzegając o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Umowę z koncernem Thales zawarła Dyrekcja generalna ds. uzbrojenia DGA, która we Francji zajmuje się wszystkimi nowymi programami zbrojeniowymi. Jest to już drugi kontrakt dotyczący systemu hydroakustycznego, w jaki będą wyposażone przyszłe francuskie okręty podwodne. W 2016 r. koncern Thales otrzymał bowiem zamówienie na opracowanie sonaru z linearną anteną holowaną.

Teraz koncern ten ma się zająć kompleksem sonarowym z antenami zabudowanymi wewnątrz kadłuba i na jego burtach. Umowa została zawarta na 42 miesiące i dotyczy nie tylko systemów mechanicznych – np. nowej generacji przetworników akustycznych ale również nowych algorytmów obróbki.

Francuzi już zapowiadają, że na swoich przyszłych boomerach zostanie zamontowana antena dziobowa niespotykanej jeszcze konstrukcji. Zmiany będą prawdopodobnie również wprowadzone w ciągnących się wzdłuż burt kadłuba antenach bocznych, które stały się swoistą specjalnością francuskich inżynierów.

Komentarze