Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Testy modułu zadaniowego dla okrętów LCS

Na okręcie USS „Fort Worth” sprawdzono moduł uzbrojenia przeznaczony przede wszystkim do zwalczania celów nawodnych – fot. Lockheed Martin
Na okręcie USS „Fort Worth” sprawdzono moduł uzbrojenia przeznaczony przede wszystkim do zwalczania celów nawodnych – fot. Lockheed Martin

Z sukcesem zakończono drugą fazę testów dla modułu zadaniowego do zwalczania celów nawodnych, który opracowano dla okrętów do działań przybrzeżnych LCS (Littoral Combat Ship).

Informację taką przekazało dowództwo Naval Sea Systems Command 7 listopada br. Testy były prowadzone na drugiej w serii jednokadłubowej jednostce LCS (LCS 3) USS „Fort Worth” na poligonie morskim Point Mugu u wybrzeży Kalifornii w okresie od 1 do 25 października br.

Testowany moduł jest przeznaczony przede wszystkim do zwalczania niewielkich, szybkich jednostek nawodnych oraz do prowadzenia operacji kontroli i nadzoru morskiego. Składa się on z dwóch armat 30 mm, jednej szybkiej łodzi interwencyjnej o długości 11 m i śmigłowca MH-60R. Obsługuje go 19 osób dla systemów pokładowych oraz 23 osób zespołu „lotniczego”. Dodatkowo wykorzystywane jest w tych działaniach stałe wyposażenie okrętu -w tym przede wszystkim dziobowa armata 57 mm.

Po wstępnej analizie wyników badań oceniono, że okręt wyposażony w nowy moduł uzbrojenia jest w stanie działać zgodnie z oczekiwaniami. LCS miał więc możliwość wykrywania, śledzenia i zwalczania celów nawodnych (oraz symulowanych celów powietrznych). Finałowym punktem testów było faktyczne sprawdzenie zdolności do samoobrony przed jednoczesnym atakiem kilku bardzo szybkich jednostek nawodnych.

Jednostki te zostały zidentyfikowane jako zagrożenie przez śmigłowiec, który przekazał tą informację na okręt. Wszystkie cele zostały zniszczone za pomocą armat kalibru 30 mm i 57 mm. Przy tak bezproblemowo prowadzonych testach jest możliwość, że pakiet uzbrojenia walki powierzchniowej może zostać dopuszczony do użytkowania już na początku 2014 r.

Reklama
Reklama

Komentarze