Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Testy japońskiego kołowego niszczyciela czołgów MCV

Zakończono testy prototypu japońskiego pojazdu MCV 105 mm – fot. Wikipedia
Zakończono testy prototypu japońskiego pojazdu MCV 105 mm – fot. Wikipedia

Japoński instytut badawczo – rozwojowy TRDI (Technical Research & Development Institute) zakończył z powodzeniem badanie mobilnego pojazdu bojowego z armatą 105 mm (105 mm Maneuver Combat Vehicle).

Instytut TRDI w Sagamihara (w prefekturze Kanangawa w środkowej części wyspy Honsiu) zbudował i przebadał prototyp wysoce mobilnego, kołowego (8x8), silnie uzbrojonego pojazdu bojowego, który byłby łatwy do transportu drogą lądową, morską i powietrzną.

Projekt łączy w sobie cechy wykorzystywanych w japońskich, lądowych siłach samoobrony (JGSDF): samobieżnej haubicy typu 74 kalibru 105 mm oraz uzbrojonych w armatę 120 mm czołgów typu 90 i typu 10. Żaden jednak z tych pojazdów bojowych nie jest zdolny do szybkiego działania w każdym terenie i można je transportować tylko z wykorzystaniem ciężkich środków transportowych. Tymczasem MCV może poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h i ważąc 26 ton jest łatwiejszy do przerzutu (w tym przez budowany w Japonii nowy samolot transportowy Kawasaki C-2).

Obrotowa wieża z gwintowaną armatą 105 mm jest umieszczona w tylnej części pojazdu. MCV jest wyposażony w skomputeryzowany system kierowania ogniem pozwalający na strzelanie zarówno w dzień jak i w nocy. W wieży jest wbudowany karabin maszynowy 7,62 mm (w osi armaty) a dodatkowo na samej wieży jest zamontowany drugi km.

W swoim pojeździe Japończycy wyraźnie wzorowali się na włoskim, kołowym niszczycielu czołgów 105 mm Centauro (8x8), który jest również wykorzystywany w Hiszpanii. Japończycy informują, że ich pojazd MCV będzie budowany w zakładach Mitsubishi Heavy Industries i ma zostać wprowadzony do JGSDF już w 2016 r.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Obambo

    Widać że sprzęt wysokiej klasy...

Reklama