Przemysł Zbrojeniowy
Test pocisku PAC-3MSE. "Zwalczanie rakiet balistycznych"
Koncern Lockheed Martin poinformował o kolejnej udanej próbie rakiety przeciwlotniczej i przeciwrakietowej PAC-3 MSE, która przechwyciła cel - taktyczny pocisk balistyczny w ramach strzelania testowego.
Próby zorganizowane przez amerykańskie wojska lądowe przeprowadzono 17 marca br. na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku. Celem była taktyczna rakieta balistyczna. Rakieta PAC-3 MSE, działająca na zasadzie „wystrzel i zapomnij”, samodzielnie wykryła nadlatujący obiekt, śledziła go i następnie przechwyciła poprzez bezpośrednie trafienie („hit-to-kill”). Wykorzystano system Patriot, z którego po kilku sekundach wystrzelono jeszcze rakietę GEM-T (potwierdzono w ten sposób, że system może zniszczyć pocisk balistyczny przy użyciu kombinacji różnego typu pocisków antybalistycznych, wystrzeliwanych w krótkich odstępach czasu).
Pocisk PAC-3 MSE został zaprojektowany do zwalczania takich obiektów, jak rakiety balistyczne. Jest on jednocześnie zdolny do rażenia do innych celów powietrznych, w tym rakiet manewrujących i samolotów. Zbudowano go na bazie rakiety PAC-3, jednak zastosowano na nim większy, dwuimpulsowy silnik rakietowy na paliwo stałe (zwiększając zasięg), powiększono powierzchnie sterowe i zmodernizowano system wsparcia.
Pociski PAC-3 MSE są oferowane Polsce w ramach programu Wisła. Mogą być wykorzystywane zarówno przez zestawy Patriot, jak i MEADS.
Arado
A nasza Blyskawica,testy byly w ubieglym roku. Zasieg przyzwoity ok.15km, ale brak glowicy.W badania wlozono pare dobrych baniek i schowano projekt do szuflady.Czeka na decyzje co dalej.Moze wreszcie Antek ruszy cos do przodu.
cynik
widziales ten zasieg na wlasne oczy czy tylko na papierze bylo 15 km? gdzie sa jakies filmy ze odpalen?
Rzeczywistosc
Rząd na starcie odwleka a następnie anuluje toczące się procesy. Następnie rozpoczynają się od nowa analizy i "dialogi techniczne". Za parę lat będziemy na etapie tym samym co rok temu - gdyż po analizach okaże się że stare pomysły były jednak przemyślane mimo że nie doskonałe a nowe nie są tak idealne jak się wydawało na na pierwszy rzut oka. Smutne ale niestety prawdziwe tak jest w przemyśle. to tzw pozyteczni idio... tyle że dla wschodu dlatego silnie wspierani przez webbrygady
Realista
widziałeś poligon na Google earth po jednej stronie ustawiają baterie a po drogiej pocisk cel leci w stronę baterii to co mnie ciekawi to to co by było gdyby pocisk nie leciał w stronę baterii a tylko przelatywał 30 - 35 km od miejsca ustawienia radaru czy miałby wystarczająco dożo Energi kinetycznej żeby go nadgonić zanim wytraci ją na pogoń ...
magazynier
Co to znaczy: powiększono powierzchnie sterowe i zmodernizowano system wsparcia?
Urko
"Powierzchnie sterowe" - to chyba jasne. Co do "systemu wsparcia" - to też tego nie rozumiem, ale to pewnie problem z tłumaczeniem. Producent coś pisał o unowocześnionych serwomechanizmach i "bateriach elektrolitycznych dostosowanych do większych możliwości" (to jest z kolei oryginalne tłumaczenie z folderu reklamowego firmy LM przygotowanego dla polskojęzycznych klientów. Zapewne te wszystkie "unowocześnienia" skutkują "zwiększeniem możliwości", a nie odwrotnie - tzn. "możliwości" najpierw się same pojawiają a później trzeba do nich dostosować silnik, baterie zasilające itd.
Afgan
Zastanawiam się do jakiego to taktycznego pocisku balistycznego strzelano. Pewnie był to Scud zdobyty w Iraku albo Libii. W Jemenie PAC-3 sobie nawet z Toczkami nie radzi, co prawda obsługują go Saudyjczycy, których wyszkolenie pozostawia wiele do życzenia, jednak z całą pewnością są tam też amerykańscy instruktorzy.
dropik
a skad wiesz że to był pac-3 mse ? raczej nie . Dopiero w 2014/2015 kupili w wersji pac -3 Cost Reduction Initiative
Ares
PAC-3 MSE zawsze jest testowany na pocisku balistycznym (TBM), odwzorowywanym przez Patriot-As-A-Target TBM. System Patriot PAC-3 MSE podobnie jak THAAD i RIM-161 testowany jest także na manewrujących pociskach balistycznych typu HERA. HERA to napędzany przez zmodyfikowane silniki drugiego i trzeciego stopnia ICBM Minuteman II z systemem naprowadzania Pershinga-2
anakonda
pac 3 to pikus nam zalezy na gem 2 a pakc owszem ale jako dodatek ja bym jeszcze do tego wszystkiego dodał jako najwazniejszy element rakiete Stunner na pierwsze uderzenie drugie gem 2 a final pac3 jako najdrozszy oczywiscie w miejscach gdzie mozemy poniesc najwieksze straty.
szt
Jaki ma zasięg? Wie ktoś, bo ten podstawowy PAC-3 miał jakiś śmiesznie mały, co jest dosyć dziwne jak na broń antybalistyczną
Bomer
Eee chyba 500m
KRIS
Pac3 służy do ochrony antybalistycznej punktowej i nadal tak pozostanie
Bartek
45 kilometrów zasięgu i pułap od 15 do 20 km
orca
Akurat teraz testowali z wynikami pozytywnymi. Jak to wszystko jest 'wypolerowane' aby tylko Polaczki kupili. PAC3 zestrzeli USS Enterprise z orbity ziemi, Vipery beda skladane w Mielcu a do Apache nawet nie trzeba amunicji bo skalpuja wroga wlasnym wygladem. Bajki Disneya aby kilka miliardow z nas zedrzec. Aby tylko te slodziutkie jabluszko nie mialo robaka w srodku.
BUBA
" Celem była taktyczna rakieta balistyczna. Rakieta PAC-3 MSE, działająca na zasadzie „wystrzel i zapomnij”, samodzielnie wykryła nadlatujący obiekt, śledziła go i następnie przechwyciła poprzez bezpośrednie trafienie („hit-to-kill”)." Bardzo lubię artykuły p. Dury, ale jak PAC-3MSE samodzielne wykryła pocisk balistyczny będąc na wyrzutni? Wkradło się jednak chyba małe nieporozumienie. Zdaje się że w pierwszej fazie lotu musiała być naprowadzana przez stację naprowadzania kontrolująca lot balistyczny pocisku by wyliczyć dane do wstępnego naprowadzania. Samodzielnie jest wtedy gdy głowica rakiety bez udziału stacji naprowadzania przed zejściem z wyrzutni uchwyci cel i rozpocznie śledzenie. Rakieta wystartuje w kierunku celu cały czas nie zrywając samonaprowadzania i w niego trafi. Bardzo to mnie zaciekawiło...
ciekawy
Ciekawe jaka jest cena tych rakiet? Wiem, że są droższe niż Aster30 ale też lepsze. Jaką ilośc Polska chciałaby zakupić? Z 200 czy 300 sztuk?