Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tarnów demonstruje karabiny dla Akademii Wojsk Lądowych

Autor. Kinga Matusik/ZMT

Żołnierze i pracownicy Akademii Wojsk Lądowych wzięli udział w pokazie samopowtarzalnych karabinów MWS oraz karabinu maszynowego UKM 2020S, zorganizowanym przez ich producenta, Zakłady Mechaniczne Tarnów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Zakłady Mechaniczne Tarnów poinformowanły, że 23 czerwca zorganizowały pokaz dla żołnierzy i pracowników Akademii Wojsk Lądowych. W czasie pokazu zaprezentowano system broni modułowej MWS, w tym między innymi karabiny MWS-15, MWS-25 i MWS-38 oraz karabin maszynowy UKM 2020S. Uczestnicy mieli możliwość strzelania z broni.

Autor. Kinga Matusik/ZMT

Jedną z nowości był karabin MWS-38. Karabin MWS-38 strzela amunicją 8,6×70 mm (.338 Lapua Magnum). Dzięki tej amunicji może razić cele na odległości powyżej 1000 metrów, mając przy tym mniejszą masę i wymiary broni w porównaniu do wielkokalibrowego karabinu wyborowego. Wszystkie karabiny z rodziny MWS zostały zaprojektowane tak, aby sprostać rygorystycznym wymaganiom współczesnego pola walki. Karabin został skonstruowany o sprawdzoną i popularną platformę AR. Broń cechuje modułowa budowa, oraz bardzo dobra ergonomia, broń może być używana przez strzelców prawo i leworęcznych co pozwala na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Reklama
Autor. Kinga Matusik/ZMT
Autor. Kinga Matusik/ZMT

Czytaj też

Zakłady Mechaniczne „Tarnów" S.A. w ostatnich latach rozbudowały również ofertę rodziny MWS o karabiny samoczynne. W czasie pokazu dla AWL karabiny samoczynne MWS zostały po raz pierwszy udostępnione do strzelania. Żołnierze, którzy mogli przetestować MWS zwracali uwagę na celność oraz brak odczuwalnego odrzutu przy używaniu karabinu.

Wśród testowanej broni był też MWS-15. To modułowy karabinek, powstały na bazie wcześniej opracowanych samopowtarzalnych karabinów wyborowych MSW-25, dostosowany do amunicji .223Rem, 5,56 mm x 45 NATO lub .300 AACBlackout. MWS-15 zachowuje 74-proc. unifikację części z bazowym MWS-25. Jednym z jego najważniejszych elementów jest mechanizm gazowy oparty o krótki ruch tłoka gazowego, co zapewnia wysoką niezawodność. Ponadto ma klasycznyupper ilower receiver z manipulatorami odpowiadającym położeniu z klasycznych AR-ów czy ich klonów, jak HK416. Broń ma być dostępna z lufami o różnej długości, przy czym część z nich na specjalne zamówienie, a podstawowe długości to 8", 10,5", 16". Cała rodzina MWS, także karabinek MWS-15 jest przystosowany do użycia przez strzelców prawo- i leworęcznych.

Z kolei MWS-25, dostępny w kalibrach .308 Win / 7,62 mm x 51 NATO i 6.5 Creedmor, z lufami o długości od 13 do 20 cali jest oferowany w postępowaniu na samopowtarzalne karabiny wyborowe dla wojska. "Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę 250 samopowtarzalnych karabinów wyborowych, prowadzone jest w trybie negocjacji z dwoma wykonawcami, tj. Fabryką Broni „Łucznik" Radom Sp. z o.o. oraz Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A., nie zostało ono jeszcze zakończone. Aktualnie trwa analiza dokumentacji związanej z realizowanym postępowaniem" - poinformował Defence24.pl Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek

Autor. Kinga Matusik/ZMT
Autor. Kinga Matusik/ZMT
Autor. Kinga Matusik/ZMT

Czytaj też

Gościom zaprezentowano również karabin maszynowy UKM 2020S, jest wersją rozwojową UKM 2000P. UKM 2000P jest mniejszy jeśli chodzi o gabaryty i masę karabinu. W karabinie UKM 2020S do UKM 2000P było skrócenie lufy do 440 mm, przekonstruowano zespół kolby gdzie zastosowano kolbę z tworzywa sztucznego składaną na lewą stronę bez możliwości jej demontażu co pozwoliło maksymalnie skrócić karabin, wprowadzono demontowalny dwójnóg z regulacją wysokości, minimalistyczne przyrządy celownicze montowane na maksymalnie obniżonej szynie montażowej. W komorze zamkowej wprowadzono dodatkową krótką szynę w celu umożliwienia montażu chwytu przedniego jak najbliżej pojemnika amunicyjnego, ponadto opracowano odporny termicznie pokrowiec lufy.

Autor. Kinga Matusik/ZMT
Autor. Kinga Matusik/ZMT
Autor. Kinga Matusik/ZMT
Autor. Kinga Matusik/ZMT
Autor. Kinga Matusik/ZMT
Reklama

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    ZM Tarnów nieźle, nieźle coraz lepiej...

Reklama