Przemysł Zbrojeniowy

Zakłady Mechaniczne Tarnów na targach SOFEX w Jordanii

 • Fot. kremlin.ru
 • Fot. mil.ru

Zmodyfikowany karabin maszynowy UKM-2000P, granatnik rewolwerowy RGP-40 i karabin wyborowy Alex-338 - ten sprzęt z Zakładów Mechanicznych Tarnów mogli podziwiać uczestnicy targów SOFEX, które odbyły się w Jordanii. Przedsiębiorstwo zaprezentowało swoje wyroby na wspólnym stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

Impreza, która odbyła się w Bazie Lotniczej króla Abdullaha I w Ammanie, była okazją do zaprezentowania nowoczesnego sprzętu o przeznaczeniu militarnym i specjalnym. Wystawiany przez tarnowską spółkę karabin maszynowy UKM-2000P to jedna z podstawowych broni wykorzystywanych przez polskie wojsko. Karabin przeszedł ostatnio sporo zmian, które zainspirowały uwagi i spostrzeżenia korzystających z niego w Iraku i Afganistanie polskich żołnierzy. W trakcie modernizacji zmieniono ok. 70 proc. części i zespołów tego modelu.

ZMT na targach w Jordanii
Fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów

Jak podkreśla producent, broń ma być dzięki tym zmianom bardziej niezawodna, trwała i ekonomiczna. Tłumik płomieni ograniczył błysk podczas strzelania, poprawiono stabilność ognia i zmniejszono siły działające na strzelca. Wprowadzenie uniwersalnych szyn umożliwiło wykorzystanie różnorodnych celowników i innych elementów wyposażenia. Jak zaznaczają przedstawiciele zakładów, to właśnie o modernizację karabinu padło najwięcej pytań podczas targów w Ammanie. 

Uczestnicy imprezy mogli też poznać możliwości ręcznego granatnika powtarzalnego RGP-40 - półautomatycznej broni, zasilanej z bębna obrotowego. Został on opracowany z myślą o jednoosobowej obsłudze i szerokiej gamie dostępnej amunicji. W czasie potrzebnym do opróżnienia bębna strzelec jest w stanie pokryć ogniem nawet 600m2 terenu. Broń tego typu ma sprawdzać się zwłaszcza w terenie zurbanizowanym. Granatnik może także wykorzystywać naboje specjalne – dymne, oświetlające lub ogłuszające. Natomiast pokazywany w Jordanii karabin wyborowy Alex-338 służy do precyzyjnego rażenia celów punktowych na bardzo dalekich dystansach dochodzących do 2000 m.

Obecność polskich firm w Jordanii była możliwa dzięki programowi Ministerstwa Gospodarki oraz promocji przemysłu obronnego jak i działaniom Ambasady RP i Ataszatu Obrony w Jordanii. Była to 10. edycja imprezy, organizowanej co dwa lata. 

Komentarze (6)

 1. znafca

  Tarnów produkuje wyroby brzydkie! Dzisiaj kupuje się też oczami i wyroby mocno ergonomiczne, przyjazne dla obsługującego, a tego w wyrobach ZMT brak

  1. rozczochrany

   To nie są ciuchy czy zabawki tylko maszyny służące do zabijania, więc "ładność" niewiele ma do rzeczy. Ważniejsza jest niezawodność, skuteczność i wygoda użycia. Używasz tej broni na co dzień? Skąd możesz wiedzieć na ile jest wygodna w użyciu i ergonomiczna. Mam MAG 95 z łucznika i twierdzę że jest bardziej solidny, trwały i niezawodny od Glock 17. Wcześniej przyzwyczaiłem się do pistoletów bijakowych, bez kurkowych, więc musiałem się do niego przekonać. Co do estetyki to pewnie powiedział byś że Glock jest "ładniejszy" ale chyba nie o to w tym chodzi.

  2. PRS

   Nic nie klepiemy, jak już to malujemy wiekowe produkty z ,,oferty" Twojego pryncypała - koncernu LM. Ostatni zbudowany PT91 (,,Malaj") opóścił Łabędy w latach 90tych ubiegłego wieku. Za to mamy prawa do WZT-3 / WZT-4 ale wszelkiej maści lobbyści i ,,szpiony" skutecznie blokują produkcję choćby kilku sztuk. Ciekawe jaką OPL zamierza przywlec że sobą ,,papierowy" V Korpus... bo w RP jest tylko stary przestarzały ruski szmelc bez Mark V.

  3. Davien

   Ech jak nawet mojej rosyjskeij kopii nie potrafisz rozpoznac... Ale jakbys nie zauwazył leo2 nie sa z USA ale z Niemiec:)0

 2. Kociemba

  Porównując cenę Karabinu Alex Tactical sport 308 15,000 zeciszy (colt Krotoszyn) do chociażby Sako trg 22 w tym kalibrze 12.000 zeciszy. O jakości nie ma co mówić karabin z Tarnowa jest żałosny w porównaniu do sako którego renomę zna każdy kto zajmuje sie strzelecstwem dlatego podejrzewam ze na karabiny wyborowe z Tarnowa nie znajdzie sie wielu potencjalnych nabywców. Bo w końcu kto chciał by kupić broń nie dość że drogą to na dodatek niesprawdzoną w boju. Podoba analogia występuje przy kalibrze 338 LM

  1. Maciek

   Rozumiem, że znasz dobrze broń o której piszesz i miałeś okazję ją osobiści testować a może używać?

  2. K2

   XIII zmian w Afganistanie, tysiące oddanych strzałów to według Ciebie co? Wielkanocny konkurs snajpera? Z pozostałą częścią komentarza się zgadzam, cena i jakość do poprawy.

 3. Mirek

  Program promocji przemysłu obronnego skończył się 14 grudnia 2014 roku. Od 2015 roku nie ma wsparcia finansowego ze strony Ministerstwa Gospodarki a obecnie Ministerstwa Rozwoju, działań promocyjnych sektora obronnego. Obecność polskich firma na targach SOFEX 2016, została przygotowana wcześniejszymi działaniami promocyjnymi Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju, przy aktywnej pomocy Ministerstwa Gospodarki, Ambasady RP i Attachatu Obrony w Jordanio (2010-2015)

 4. Przemo

  Jak Arabowie coś kupią z tej oferty to cud nad cudami.

  1. kkk

   Nie wiem czy Arabowie coś kupują, ale zakłady mają zamówienia eksportowe tylko na ten rok na poziomie 80 mln PLN. Jest to oficjalna informacja ZM Tarnów, ale bez podania konkretnych produktów które zostały sprzedane, ani klientów którzy je kupili.

  2. Krzysiek

   Nie znam się ale myślę że broń kupuje się o znajomych dostawców a tu mamy szansę przez lata handlowaliśmy ze światem Arabskim.

 5. Krzysiek

  PILICE też pokazali na tych targach czy tylko sprzedają to dla naszej armii?

 6. happy

  Przynajmniej UKM wygląda lepiej niz wyglądał wcześniej :) Miejmy nadzieje że walory użytkowe również są lepsze.