Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tajwańskie morskie systemy radarowe doczekają się wymiany

Fot. 由玄史生 - praca własna,licencja CC BY-SA 3.0 commons.wikimedia.org
Fot. 由玄史生 - praca własna,licencja CC BY-SA 3.0 commons.wikimedia.org

Tajwańskie siły zbrojne będą poszukiwały następców wysłużonych morskich systemów radarowych, które obecnie stanowią trzon systemu obrony wyspy. W ciągu kolejnej dekady, tamtejsza marynarka wojenna planuje wpiąć do nowoczesnych rozwiązań systemowych technologie pozwalające na monitorowanie aktywności najnowszych statków powietrznych i okrętów z Chin. 

Rosnąca presja polityczno-militarna ze strony Chin wymusiła na tajwańskich władzach rozpoczęcie szerokiej modernizacji własnego potencjału obronnego. Szczególnie, że możliwe staje się wykorzystanie obecnych trudnych relacji amerykańsko-chińskich w zakresie zakupów zaawansowanego uzbrojenia oraz wyposażenia spoza lokalnej zbrojeniówki. Tym razem, media na Tajwanie (Luo Tianbin z Liberty Times Net i za nią również Taiwan News) informują, że wymiany mają doczekać się zaawansowane już wiekowo morskie systemy radarowe bliskiego, średniego i dalekiego zasięgu.

Plany zmian w tajwańskiej architekturze radarowej zostały zaaprobowane jeszcze w połowie sierpnia tego roku, uzyskując niezbędny projekt budżetu, ulokowany w szerszym programie wzmacniania możliwości nadzoru obszaru morskiego, kontrolowanego przez władze Republiki Chińskiej na Tajwanie. Jak zostało wskazane, w kolejnej dekadzie modernizacja ma objąć w sumie 10 różnych stacji radarowych, zarządzanych przez marynarkę wojenną. Są one obecnie ulokowane w różnych rejonach wyspy, szczególnie w górach oraz trudnodostępnych miejscach na tajwańskim terytorium. Modernizacja została rozpisana na lata 2021-2030 i pojawiają się sugestie, że może kosztować tajwańskiego podatnika nawet ponad 170 milionów dolarów.

Tajwan zamierza w ten sposób odpowiedzieć na zwiększoną aktywność chińskiego lotnictwa oraz floty. Jednocześnie zauważając, że zarówno statki powietrzne, jak i okręty wojenne wprowadzane do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, w tym również w zakresie zmniejszonej zdolności do wykrywania przez starsze typy radarów (w tym przypadku morskich). Zaś istniejące stacje radarowe na Tajwanie najczęściej mają już ponad 20 letni okres działania i ich budowa oraz wyposażenie muszą być pilnie zmodernizowane oraz przygotowane do nowych wymogów technologicznych. Co więcej, obecne radary stają się bardzo trudne do utrzymania, gdyż istnieją problemy z pozyskiwaniem starszych części zamiennych.

Oprócz planów wprowadzania nowych rozwiązań radarowych, tajwańskie wojsko zamierza ulepszyć system przetwarzania danych, uzyskanych z różnych źródeł. Chodzi m.in. o możliwość utworzenia połączonego centrum informacji i wywiadu radarowego. Pozwalającego zwiększyć wydajność w sferze nie tylko kwestii obronnych, ale również w zakresie obserwacji zjawisk atmosferycznych mogących stanowić zagrożenie dla ludności wyspy.

Trzeba pamiętać, że aktywność chińskiej floty oraz sił powietrznych generuje zwiększone zapotrzebowanie na nowoczesne systemy radarowe w całym regionie. Świadczą o tym, chociażby niedawne zakupy japońskich radarów przez Filipiny. Przy czym, strona tajwańska może mieć o wiele bardziej utrudnioną drogę w tym zakresie, niż inni aktorzy regionalni, albowiem każdy transfer uzbrojenia oraz wyposażenia wojskowego z innego państwa spotyka się z silną reakcją władz w Pekinie.

JR

Reklama
Reklama

Komentarze