Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szef NATO: Unia Europejska musi zmienić myślenie na temat obronności

Autor. nato.int

Zdaniem Sekretarza Generalnego NATO kraje Unii Europejskiej muszą przedefiniować swoje wydatki i mocniej skupić się na inwestowaniu w obronność. „W UE potrzebna jest zmiana priorytetów” – powiedział Mark Rutte.

W poniedziałek w przemówieniu przed Parlamentem Europejskim Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Mark Rutte mówił, że Unia Europejska powinna inaczej rozłożyć akcenty w swoich wydatkach - mniej skupiając się na programach socjalnych, a bardziej na zwiększaniu budżetów obronnych.

Reklama

„Średnio kraje europejskie z łatwością wydają do jednej czwartej swojego dochodu narodowego na emerytury, opiekę zdrowotną i systemy ubezpieczeń społecznych, a my potrzebujemy tylko niewielkiej części tych pieniędzy, aby znacznie wzmocnić obronę” – powiedział holenderski polityk.

Czytaj też

Wypowiedź Rutte odnosiła się także do kwestii budowy wspólnego europejskiego przemysłu obronnego. Jego zdaniem sektor ten jest w chwili obecnej „za mały, zbyt rozdrobniony i za wolny”. Szef NATO pozytywnie z kolei ocenił rozporządzenie EDIP (European Defence Industry Programme), polegające na przeznaczeniu 1,5 mld euro na unijne inicjatywy dot. rozwoju zdolności obronnych (m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa łańcuchów dostaw) w latach 2025-2027.

Nowy cel NATO

Z informacji podanej przez portal Politico wynika, że Mark Rutte zasugerował europarlamentarzystom, że realny cel wydatków na obronność, który mogą narzucić sobie państwa NATO może wynieść nawet 3,7 proc. PKB, „chyba, że uda się lepiej zrealizować wspólne zakupy broni i sprzętu (…)”.

W ostatnich dniach temat podwyższenia wydatków w państwach NATO został podjęty przez Donalda Trumpa, który stwierdził, że członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego powinni przeznaczać 5 proc. PKB na obronność. W poniedziałek 13 stycznia pozytywnie o tej inicjatywie wypowiedział się Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Zam Bruder

    Podpowiedziałbym panu generalnemu sekretarzowi, że równolegle należałoby też zmienić a może, przede wszystkim i na dobry początek - myślenie europejskich społeczeństw, aby skoro mamy się zbroić na potęgę inwestując w nowy sprzęt - było komu go obsługiwać bez potrzeby organizowania łapanek po knajpach i ulicach. Tylko czy nie jest na to już za późno?

    1. Chyżwar

      To raz. Drugą rzeczą, którą trzeba zmienić jest podejście do energetyki. Bo przez idiotyczną "walkę o klimat" europejska broń jest cholernie droga.

  2. Buczacza

    Cała cywilizowana Europa. Musi zmienić ustawienia przeglądarki... I zacząć postrzegać rzeczywistość i kreml. Tak jak na to zasługują... Szkoda, że tak wolno i że musiała wybuchnąć wojna w Ukrainie. Ale powoli dociera... To ci każdy mieszkaniec Europy środkowo-wschodniej wiedział od zawsze...

Reklama