Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szef MON spotkał się z prezesem koncernu Raytheon

Fot. st. chor. R.Suchy/DPI MON
Fot. st. chor. R.Suchy/DPI MON

W krótkim oświadczeniu MON informuje, że szef resortu Tomasz Siemoniak spotkał się z prezesem Raytheon Thomasem A. Kennedym. Rozmowy dotyczyły współdziałania koncernu z polskimi przedsiębiorstwami w zakresie tworzenia systemu obrony powietrznej Sił Zbrojnych RP.

Spotkanie dotyczyło współpracy Raytheon z krajowym przemysłem obronnym w związku z budową systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Polski. W rozmowach wziął udział także podsekretarz stanu w resorcie obrony, Robert Kupiecki – podaje MON.

Raytheon jest jednym z uczestników postępowania w celu pozyskania dla Sił Zbrojnych zestawu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego średniego zasięgu Wisła. Amerykański koncern oferuje system Patriot. Drugim z oferentów jest konsorcjum Eurosam (spółki MBDA i Thales) z zestawem SAMP/T. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (18)

  1. 1kosmos

    Śmiechu warte wypowiedzi na prawdę wiele cyników pływa na to cy dany system jest przydatny cy nie , gdzie indziej morze te systemy się sprawdzę to nie znaczy ze u nas też tak będzie , dlatego tak ważne by mieć pełny dostęp do technologi i oprogramowania . Ten producent który zapewni 100% transferu i praw do systemu da możliwości dostosowania systemu do naszych potrzeb , każde inne rozwiązanie to chłam , złomu znawcy internetowi .

    1. lechu

      Polecam słownik panie kolego.

  2. Darek S.

    Kupowanie amerykańskich rakiet to głupota. Powinniśmy kupić nawet droższe i gorsze rakiety francuskie, jeżeli będziemy mieli możliwość produkować do nich części. Wojny pewnie nigdy nie będzie, a dzięki takiej polityce, da się ludziom w Polsce pracę. Amerykanie sprzedadzą nam te swoje systemy z dużym zyskiem, bo dochód uzyskany ze sprzedaży planują przekazać w formie darowizny do Tel Awiwu.

  3. antisoviet

    moja prywatna analiza...: patriot proponuje różne rakiety, pac 3 mse, pac 2 gem-t i opracowanie LCI, ponadto wspominali coś o Stunnerze samp-t proponuje jedną rakietę zdaje się jakie mamy zagrożenia? bombowce, migi starszej i nowszej generacji, suhoje, iskandery, myślę że buławy i topole na nas nie polecą... mądrzejszą opcją wydają się amerykańskie pomysły, można narzekać że pac 3 mse kosztuje 6 milionów $ ale nie odpalimy jej na su 24 czy miga 29 tylko na poważniejsze zagrożenie, a na łatwiejszy cel poleci LCI albo pac 2 gem-t, z kolei aster 30 przyjdzie do nas z kodami, do państwa w którym rosyjskich szpiegów łapie się rzadko ale widowiskowo... (na przykład w UK rosyjskich szpiegów rocznie łapie się ok 300 średnio) nie wiemy czy i ile może być kretów we wszelkich władzach zakładach zbrojeniowych itd... czyżby francuzi chcieli nam dać kody bo im nie zależy na tym, bo rosja i tak te kody być może już ma? to tylko gdybanie, niczego tu nie wiemy na pewno. tak czy inaczej trzeba tu być ostrożnym... proszę admina o umieszczenie tego komentarza

  4. Jacek

    siemoniak powinien być odwołany chociażby za to że MON nie wykorzystuje do końca przydzielonych pieniędzy i zwraca je do ministerstwa finansów. To można rozpatrywać na zasadzie zdrady!!!!!!!!!!!!!!!

  5. taka_prawda

    tylko Patriot, nie widzę innej opcji, reszta oferentów to szajs do kwadratu !

    1. and

      a to niby dlaczego???? Możesz uzasadnić???? Według mojej opinii to Patriot jest już przestarzały i trzeba było wybierać między MEADS a SAMP/T gdyż oba swoimi parametrami biją Patrioty na głowę...

    2. lechu

      SAM JESTEŚ SZAJS!

    3. vvv

      Do taka_prawda@ Turcy robili przetarg na opl i o dziwo sampt byl wyzej oceniony niz patriot i co tu nazywasz szajsem???...liczy sie skutecznosc rakiety. JEdynie MEADS ma gotowa rakiete MSE i system ktory jest gotow zmierzyc sie z iskanderem...Sampt i Patriot sa na etapie koncepcji ...Sampt ma zrobic nowy radar prowadzenia ognia, otwarta architektura, nowa rakieta blok 2-obecnie sa na etapie koncepcyji ...Patriot nowy radar nowa architektura systemu sa na etapie koncepcji papierowej. Aha i maly szczegol Pentagon skreslil modernizacje patriota w Ameryce...Wiec uzytkownicy zagraniczni musza sie zrzucic na modernizacje tego systemu

  6. RIKI

    Dobrym przykładem jest TURCJA jak z takimi Raytonami postepować!

    1. voltomir

      Taa, a na początku konfliktu w Syrii, prosili NATO o Patryjoty, by im nieba broniły. Dostali na pewno od Niemiec, nie wiem od kogo jeszcze, czy w ogóle ktoś inny im dostarczył zestawy.

  7. q1

    SAMP/T - jeśli dobrze rozumiem chodzi o Aster 30 o zasięgu 100km, a Patriot ma zasięg 15, 20 30, 45, 70 lub 160km- w zależności od wersji? celu? wiedzy piszącego? Jaka właściwie wersja (zasięg) jest rozważana dla Polski?

    1. cdvfbg

      A po co ci ta informacja? jak widzę rozpisujesz się w różnych wątkach z tym samym pytaniem... Dla Polski przewidziana jest wersja z optymalnym stosunkiem efekt/koszt.

    2. ggg

      skutecznosc jest rozwazana a to nic nie ma wwspolnego z zasiegiem. Patrioty pokazaly nad zatoka co potrafia to jest nie najlepsza skutecznosc tego systemu. Baaa przyjdzie sie im zmierzyc z iskanderem...na ktorego patriot nie jest gotowy

  8. wujek włodek

    Wszystko już jasne wygra oferta amerykańska i dobrze szkoda tylko że nie odkupiliśmy 4-6 baterii patriotów pac 2 od niemiec,ruscy mają tak zdezelowane wre na samolotach że te baterie by masakre zrobiły z su24,su 25.

  9. xxx

    Z Niemcami nie ma co wchodzić w kontrakt. Wydymają nas pod dyktando Ruskich - system nigdy nie zadziała

  10. wódz indian

    Jeżeli szef MON i wicepremier spotyka się z szefem firmy, która bierze udział w kluczowym dla naszej obrony przetargu świadczy tylko o tym że jesteśmy bantustanem i pośmiewiskiem w Europie.

    1. szary

      A jak generał rozmawiał z Izraelem to go odwołali... tiaaa

  11. ELVIS

    SPRAWY MUSIMY STAWIAĆ OSTRO !!! MY MUSIMY ROZDAWAĆ KART !!!

    1. cdvfbg

      chyba karty a nie kart. poza tym po co tak krzyczysz?

  12. ursus

    Tylko SAMP/T. Z amerykanami to lepiej o wspólnym rozwoju AGM-158 JASSM rozmawiać (zwłaszcza w wersji B) oraz o przetargu na ich laserowe zabawki jako element zwalczania wrogich rakiet.

    1. vvv

      Taa..., amerykanie już biegną żeby nas zaprosić do opracowywania mieczy świetlnych.

  13. fenix

    coś ten prezio z Raytheon się za bardzo cieszy, już dał ile trzeba i ma przetarg w łapie , a Polacy dostaną w ofsecie malowanie kontenerów startowych ! ZNowu nas wyrąbią na maxa

  14. Mariusz

    Mam 2 pytania: 1 Kto wygra przetarg? 2 Dlaczego to będzie system Patriot? Jakieś odpowiedzi?

    1. Wojmił

      Odpowiedź: 1) wygra Patriot, 2) z powodów politycznych oraz bazując na kłamstwach: - że sojusz, że niby przyjaciele wielcy, - że niby interoperacyjność (tak jakby MEADS i SAMPT tego nie gwarantowały), - że niby sprawdzony system (jedynie w zatoce perskiej i to ze słabą statystyką a nie wiadomo jak przeciwko Rosji wypadnie), - że Polska gospodarka na tym skorzysta (będzie jak z F-16 czyli jakieś ochłapy na siłę), - że będzie taniej (podobnie jak przy F-16 zacznie się fałszywa wyliczanka), - że niby nasi są już wyszkoleni (bo po to bateria szkolna patriotów była w Polsce, a faktycznie może kilku polaków posiedziało i popatrzyło). - coś tam jeszcze wymyślą...

    2. Autor

      1. Przetarg wygra ten kogo zaaprobuje rosja 2. Przetarg będzie odwlekany w nieskończoność - a gotowość bojową osiągnie jak moje małe dzieci będą juz dorosłe.

  15. Ceznzor

    Ciekawe czy kiedyś będzie spotkanie z szefem MBDA i dlaczego nie :p

  16. Hipek

    Nie jest aż tak istotne, którego oferenta wybierzemy, ile niezwykle istotne, wręcz kluczowym jest to NA JAKICH WARUNKACH będziemy tworzyć tą "tarczę Polski". Obojętnie czy będzie to firma X,Y czy Z. Istotny jest transfer technologii, realny wpływ na kształtowanie systemu oraz korzystne warunki finansowania. Jeśli o to nie zadbamy, to zafundujemy sobie następne Pendolino na miarę możliwości polskiego podatnika, a decydentom kolekcje szwajcarskich zegarków i cykl wykładów na amerykańskich uczelniach 'a 20 tys. $ za wykład, jako gratyfikacje za ich ciężką pracę przy przetargu.

  17. oligar

    Na salonie w Kielcach ludzie z meads twierdzili że gdyby teraz podpisali umowę to pierwsze baterie 2018 rok a z R będą 2 baterie w 2022 roku. Widzi ktoś w tym logikę ? Dogadać się z niemiaszkami i robić wspólnie meads ! I tak rakiety są od Lockheed Martina a nie Ratheona.

    1. klon

      Ja widze jak najbardziej...bo dopiero niedawno Niemiecki bundestag wezwał do kontynuacji badań nad meads....ale co to konkretnie znaczy nie wiem. Pewnie wszyscy woleliby żeby system bym "nasz"

  18. andy

    rozumiem że ustalali "trasę" ... amerykanich wykładów ministra ... podobnie jak w przypadku tow.Millera po podpisaniu kontrktu na gołego F16 ...

Reklama