Przemysł Zbrojeniowy

IBCS zintegrowany z rakietami CAMM i szwedzkim radarem

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

Koncern Northrop Grumman wspólnie z europejskimi spółkami MBDA i Saab przeprowadził próby integracji w ramach systemu dowodzenia obrona powietrzną IBCS pocisków przeciwlotniczych CAMM oraz trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej Giraffe. Są to pierwsze komponenty nie produkowane w USA, które przetestowano w zakresie możliwości wykorzystania IAMD Battle Command System (IBCS), mającego stanowić „układ nerwowy” amerykańskiej obrony powietrznej przyszłości, jak również polskiego programu Wisła.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Northrop Grumman, podczas próby przeprowadzonej wspólnie przez przedstawicieli trzech firm, udowodniono poprawne współdziałanie wszystkich testowanych systemów w warunkach symulowanego ataku powietrznego. Korzystając z cyfrowej emulacji funkcjonowania radaru Saab Giraffe przekazano informację o wielu działających jednocześnie celach powietrznych do systemu dowodzenia i zarządzania obroną powietrzną Northrop Grumman IBCS. System opracował optymalny plan zniszczenia zagrożeń z wykorzystaniem pocisków MBDA CAMM (ang. Common Anti-Air Modular Missile). Pętla informacyjna została zamknięta przez emulację ataku i zniszczenia celów przez symulowane pociski kierowane, co było w czasie rzeczywistym emulowane przez radar Giraffe.

Symulacja zrealizowana w ten sposób potwierdziła skuteczną integrację w ramach sieci IBCS dwóch komponentów zgodnych ze standardami, ale dostarczonych przez producentów spoza Stanów Zjednoczonych. 

Czytaj też: Szwedzkie radary przykładem dla polskiej radiolokacji? [ANALIZA]

Dzięki wykorzystaniu doświadczeń z integracji pocisków rodziny CAMM, mogliśmy zintegrować radar Giraffe z siecią IBCS jeszcze szybciej i bardziej efektywnie finansowo. W ten sposób kontynuujemy demonstrację dynamicznej i elastycznej natury otwartej architektury IBCS, pozwalającej na dodawanie zdolności, gdy jest to potrzebne

powiedział Bill Lamb, dyrektor International Battle Management, Missile Defense and Protective Systems, Northrop Grumman.

Koncern Northrop Grumman poinformował w marcu 2019 roku, że zintegrował pocisk MBDA CAMM z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Prace zostały przeprowadzone za zgodą Departamentu Obrony USA i brytyjskiego Ministerstwa Obrony, ale sfinansowane w całości przez obie firmy. CAMM/CAMM-ER jest oferowany Polsce w ramach programu obrony powietrznej Narew. To modułowy pocisk przeciwlotniczy, odpalany metodą „zimnego startu” z pionowych wyrzutni rakietowych, kierowany aktywnie radarowo.

IBCS to system zarządzania obroną powietrzną, opracowywany przez Northrop Grumman dla armii amerykańskiej, w celu połączenia różnych elementów obrony powietrznej, w tym na przykład zestawów średniego zasięgu Patriot i radarów oraz efektorów krótkiego zasięgu. System ten wybrała Polska pozyskując zintegrowany z nim Patriot w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

Tym razem dodano jednak nie tylko efektor CAMM, ale też sensor. To stacja radiolokacyjna rodziny Saab Giraffe, w której wykorzystano obrotową antenę AESA (active electronically scanned array) opartą na technologii azotku galu GaN. Jest to nowoczesny system, przeznaczony zarówno do wykrywania celów powietrznych, jak i lądowych czy morskich.

Radary Giraffe - w różnych wersjach - są szeroko wykorzystywane zarówno przez jednostki naziemnej obrony powietrznej, jak i na okrętach. Wielka Brytania wprowadza na wyposażenie system przeciwlotniczy Sky Sabre z pociskami CAMM, którego sensorem będą właśnie wspomniane szwedzkie radary. Obecna konfiguracja tego systemu pozyskiwana przez British Army wykorzystuje inny system dowodzenia, opracowany przez izraelską firmy Rafael.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.