Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Symulatory OBRUM nie tylko do szkolenia kierowców Leopardów

OBRUM symulator Leopard
Autor. Defence24.pl

Symulatory oraz trenażery to istotne elementy w procesie szkolenia także załóg czołgów podstawowych oraz personelu obsługującego inne rodzaje sprzętu wojskowego. Na rynku krajowym szeroką ofertę tego typu rozwiązań, w tym również symulatory proceduralne, aplikacje diagnostyczne oraz narzędzia do tworzenia aplikacji szkoleniowych posiada Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie wykorzystywane są nowoczesne symulatory SJCL (Symulator Jazdy Czołgiem Leopard) do szkolenia kierowców czołgów Leopard 2 dostarczone przez gliwicki OBRUM. Warto podkreślić, że rola kierowcy czołgu jest bardzo odpowiedzialna. Dzięki wykorzystaniu symulatorów można prowadzić ich szkolenie w różnych warunkach terenowych i pogodowych, z wykorzystaniem szerokiej biblioteki scenariuszy, bez narażania sprzętu (czołgów) na uszkodzenia i zużycie. Także sama jakość i efektywność szkolenia wzrasta za sprawą wykorzystania nowoczesnych narzędzi treningowych, jak wspomniane symulatory SJCL.

Symulatory pozwalają również na eliminację błędów na podstawie tzw. After Action Review, w których zapisany jest cały proces szkolenia od postawienia zadania przez cały proces jego realizacji. Na ich podstawie można sprawdzić jakie błędy popełnia szkolony kierowca, dokonać analizy procesu nauki i eliminować błędy na dalszym etapie szkolenia.

Reklama

Czytaj też

Instruktor ma w czasie rzeczywistym pełen wgląd w to co dzieje się w czołgu, w tym też takie parametry, jak prędkość obrotowa silnika, jego temperatura i inne dane. Wykorzystanie symulatorów OBRUM-u procesie szkolenia kierowców czołgów Leopard 2 daje wiele korzyści, poza wspomnianym usprawnieniem procesu nauczania, także wymierne efekty ekonomiczne w postaci oszczędności paliwa, redukcji zużycia sprzętu, w tym także ryzyka wystąpienia usterek czy uszkodzeń wywołanych przez szkolonych kierowców.

W świetle planów Ministerstwa Obrony Narodowej podwojenia liczebności Sił Zbrojnych oraz dokonywanych zakupów nowych typów uzbrojenia i sprzętu wojskowego szczególnie istotnym wydaje się doposażenie Wojska Polskiego w kolejne systemy symulacji i narzedzia szkoleniowe. OBRUM jest w stanie opracować rozwiązania szkoleniowe, nie tylko dla produktów Grupy PGZ, ale także dla uzbrojenia zakupionego od zagranicznych dostawców, tym amerykańskich i koreańskich.

OBRUM to oczywiście również produkcja ciężkiego sprzętu inżynieryjnego, jak mosty mobilne MS-20 czy czołg saperski MID.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. mejixe

    Potrzebujemy tych symulatorów, skoro idzie nowy sprzęt. Potrzebne na wczoraj.

Reklama