Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Startuje niezwykłe muzeum przemysłu

Autor. Jerzy Reszczyński

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego od 7 lipca będzie nie tylko jedną z najbardziej oryginalnych, ale też najmłodszą placówką muzealną w Polsce. Patronat honorowy nad rozpoczynającymi się w tym dniu, i rozpisanymi także na trzy następne dni, wydarzeniami związanymi z inauguracją działalności placówki, objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Reklama

Na czwartek 7 lipca na placu przed Muzeum COP o godz. 15:30 zaplanowano uroczystą Galę Otwarcia Muzeum, po której, o godz. 17, na dużej scenie rozpocznie się koncert inauguracyjny w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, stalowowolskich chórów i zespołów wokalnych, oraz Ambasadorów Stalowej Woli – znanych artystów związanych z tym miastem. Od godz. 18 placówkę można będzie zwiedzać – bezpłatnie. Na godz. 18 zaplanowano koncert zespołu Fever, na 19 – koncert zespołu LemON, a na godz. 20 – Kamila Bednarka. Wydarzeniami towarzyszącymi będą prezentacja zabytkowych pojazdów na pobliskich terenach Wydziału Zamiejscowego Politechniki Rzeszowskiej oraz prezentacje grupy rekonstrukcyjnej żołnierzy Wojska Polskiego Wrzesień 39 i grupy rekonstrukcyjnej Zakłady Południowe.

Reklama
Autor. Jerzy Reszczyński
Reklama

Piątek 8 lipca uświetni koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej (godz. 17), przelot nad Muzeum repliki samolotu RWD-8 (godz. 18), a następnie – potańcówka i koncert zespołu Zakopower (godz. 20), po którym zaprezentowana zostanie industrialno-syntetyczny live act by Pysh, czyli „dźwiękowa mapa Stalowej Woli". W godz. 13-21 Muzeum COP można będzie zwiedzać za symboliczną złotówkę.

Także w sobotę 9 lipca Muzeum można będzie zwiedzać za złotówkę (godz. 10-21), a ponadto w programie znalazły się konkurs wiedzy o COP (godz. 16), wykłady naukowe z pokazami (aula Politechniki, godz. 14-16), festiwal wynalazków z udziałem liderów innowacyjności (godz. 10-18), a także seria koncertów, w tym koncert Retro Voice Band i Eweliny Flinty z repertuarem muzyki rewiowej, filmowej i kabaretowej w oryginalnych przedwojennych aranżacjach, koncerty Sound'n Grace i C-Bool.

Ostatni dzień inauguracji Muzeum COP, niedzielę 10 lipca, poza zwiedzaniem placówki za złotówkę, uświetnią (godz. 13-16) rozpoczynające się o pełnych godzinach projekcje filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola", reż. Tadeusz Arciuch.

Autor. Jerzy Reszczyński

Uroczystości inauguracji Muzeum COP towarzyszyć będzie wystawa sprzętu produkowanego przez Hutę Stalowa Wola, która – jak powszechnie wiadomo – obecnie zajmuje się już tylko i wyłącznie produkcją sprzętu wojskowego. Wystawa ta – choćby w kontekście informacji o najnowszych kontraktach HSW SA na dostawy uzbrojenia dla Polski i Ukrainy – będzie nie lada gratką dla miłośników militariów.

Przez całe cztery dni czynne będą punkty gastronomiczne i strefy zabaw dla najmłodszych.

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego – to informacja dla zamiejscowych – mieści się przy ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego, uznawanego za „ojca COP".

Reklama

Komentarze (4)

  1. rwd

    Szkoda Iskry dla muzeum, zrobić z niej drona i wysłać do walki z S-300.

  2. MoherStary

    Ten samolot jeszcze lata a Iryda też mogła latać a teraz już nic nie lata

  3. MoherStary

    Muzealna armia i programy modernizacji sprzętu wojskowego trwające 30 lat. Chwała generalicji poliniackiej.

  4. Thorgal

    W tym jesteśmy najlepsi. Muzea.

    1. JW

      Zgadzam się - muzea w Polsce są na światowym poziomie. A to chyba dobrze że w czymś jesteśmy dobrzy ?

Reklama