Przemysł Zbrojeniowy

Siemoniak: dziesięć lat sukcesów KTO. Kolejne 307 Rosomaków dla Wojsk Lądowych

Podpisanie kontraktu - fot. mjr Robert Siemaszko/MON
Podpisanie kontraktu - fot. mjr Robert Siemaszko/MON

W obecności ministra obrony Tomasza Siemoniaka, prezes Wojskowych Zakładów Mechanicznych S.A. w Siemianowicach Śląskich Adam Janik i szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak podpisali kontrakt na dostawę do Wojsk Lądowych 307 wozów KTO Rosomak w latach 2014-2019. Wartość umowy wynosi 1,65 miliarda złotych. 

- Dzisiaj Ministerstwo Obrony Narodowej podpisuje umowę na dostawę kolejnych 307 Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak. W dziesiątą rocznice poprzedniej umowy i trzeba powiedzieć, że te dziesięć lat, to dziesięć lat sukcesów. Sukcesu w siłach zbrojnych, ale także i tam, gdzie był wykorzystywany. W Afganistanie - oświadczył minister Siemoniak po uroczystym podpisaniu dokumentów. - Można powiedzieć że Rosomak przyćmił swój pierwowzór i że jest to polski kołowy transporter opancerzony.

W ten sposób minister nawiązał zarówno do modyfikacji jakie wprowadziła strona polska w pojeździe fińskiej Patrii, jak równie do podpisanych niedawno umów. Zarówno z Finami, na temat przedłużenia licencji, jak również z włoskim OTO Melara w kwestii produkcji i modernizacji wieży Hitfist 30. Na przykład w zakresie uzbrojenia jej w PPK Spike.

Dla nas jest to istotny moment w ministerstwie obrony, ponieważ jest to kolejny praktyczny krok w programie modernizacji technicznej do roku 2022. Liczymy że w ciągu najbliższych miesięcy będą następowały kroki kolejne. Przygotowujemy je.

Tomasz Siemoniak

Dzięki tym umowom i kontraktowi na nowe KTO Rosomak, zakłady w Siemianowicach Śląskich znalazły się w bardzo dobrej sytuacji. - Dla naszej firmy i nie tylko dla naszej, podpisanie tej umowy to wieloletnia stabilizacja finansowa i utrzymanie, a nawet wzrost zatrudnienia - stwierdził Adam Janik, prezes WZM w Siemianowicach Śląskich. - Z tego względu, że powstanie wiele wersji specjalnych. Będzie dalszy rozwój technologii. Jest to sukces Ministerstwa Obrony, ale też całego przemysłu. Gdyż ponad 100 firm współpracuje z nami podczas realizacji tego programu.

Jak skrzętnie zaznaczył minister Siemoniak, jest to co najmniej 3,5 tysiąca miejsc pracy. Potencjalnie więcej, gdyż dzięki naciskom na poziomie premierów rządów, udało się wynegocjować z Finami prawo do sprzedaży produkowanych w Polsce KTO Rosomak za granice. Zdaniem szefa MON zainteresowanie nimi jest duże. - My uważamy że jest najlepszy na świecie. Obiektywni fachowcy uważają że jest jedna z 3-4 najlepszych propozycji na świecie.

Jeśli chodzi o 307 pojazdów zamówionych na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych, to mają one trafić na wyposażenie 3 kolejnych brygad Zmechanizowanych. Minister obrony nie podaj konkretnych formacji, choć przyznał że „wszyscy chcieliby się na nie przesiąść”. Obecnie Rosomaki znajdują się na wyposażeniu PKW Afganistan, 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie i 17 Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Wśród tych ponad trzystu nowych maszyn pojawi się kilka "nowinek".

Prócz wersji podstawowej znajdą się wśród nich liczne pojazdy specjalistyczne. Mimo dość enigmatycznych odpowiedzi na temat szczegółów i terminów, wiadomo już że w przyszłym roku powstanie pojazd rozpoznania technicznego.

Trwają też testy i prace nad wersją ze 120mm moździerzem Rak oraz pojazdem dowodzenia dla tego systemu. Odrębną kwestią jest implementacja na pojeździe wyrzutni PPK Spike, oraz wieża bezzałogowa opracowywana przez HSW. Są to rozwiązania które mają zwiększyć znacznie możliwości ofensywne KTO Rosomak. Zbliżając go jeszcze bardziej do tak potrzebnego wojsku bojowego wozu piechoty.

MON poświęca wiele uwagi produkcji i rozwojowi rodziny pojazdów tego typu. Wyposażenie Wojsk Lądowych w kołowy transporter opancerzony Rosomak to jak dotąd drugi co do wartości, po samolotów wielozadaniowych F-16, kontrakt modernizacyjny Sił Zbrojnych RP.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.