Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Saab i DigitalGlobe stawiają na wizualizację 3D

Damaszek - fot. Vricon
Damaszek - fot. Vricon

Szwedzka spółka Saab, zajmująca się bezpieczeństwem i obronnością, i wiodący globalny dostawca zdjęć Ziemi o wysokiej rozdzielczości, amerykańska spółka DigitalGlobe, powołały spółkę joint-venture Vricon, aby wspólnie pracować nad fotorealistycznymi produktami 3D i cyfrowymi modelami wysokościowymi.

Celem nowej spółki ma być zabezpieczenie potrzeb przedsiębiorstw i rządów jeżeli chodzi o trójwymiarowe, dokładne obrazy powierzchni Ziemi w połączeniu z krótkim czasem realizacji zamówień i stosunkowo niskimi cenami.

Z jednej strony wykorzystane zostaną unikatowe rozwiązania Saab w dziedzinie wizualizacji 3D, z drugiej zaś udostępniona zostanie ogromna baza fotograficzna, obejmująca zdjęcia wysokiej rozdzielczości milionów kilometrów powierzchni Ziemi. Spółka Vricon zamierza teraz stworzyć obszerną bibliotekę zdjęć 3D, wykorzystując unikatowe produkty wizualizacji i standardowe formaty baz danych.

DigitalGlobe i Saab wnoszą do tego przedsięwzięcia równy wkład finansowy, przy czym założono, że główna siedziba spółki będzie się mieściła w Reston w stanie Virginia w USA. Efekt synergii, jaki prawdopodobnie zostanie uzyskany w Vriconie, może się przełożyć na ogromy sukces finansowy.

Przekładowe zobrazowanie terenów w Libii i Syrii, dostępne na stronie www.vricon.com, wyraźnie pokazuje, jakie możliwości ma technologia tego rodzaju, zarówno w zastosowaniach cywilnych, jak i wojskowych.

Komentarze