Przemysł Zbrojeniowy
Saab dostarczy amunicję do granatników amerykańskich sił specjalnych
Saab otrzymał od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych zamówienie na dostawę amunicji do granatników wielokrotnego użytku Carl-Gustaf. Wartość zamówienia wynosi w przybliżeniu 16 mln USD. Dostawy są planowane na 2020 rok.
Amerykańskie zamówienie obejmuje dostawy różnych rodzajów amunicji kalibru 84 mm do granatników Carl-Gustaf, które w USA są oznaczone M3 MAAWS. Dostawy będą realizowane zgodnie z zapisami ogłoszonej w sierpniu 2014 r. umowy o numerze H92222-14-D-0008. Zakłada ona 5-letnią współpracę o łącznej wartości możliwych zamówień do wysokości 187 mln USD.
Jesteśmy zadowoleni, że Departament Stanu stale inwestuje w system Carl-Gustaf i jesteśmy dumni mogąc dostarczyć USA amunicję będącą światowym liderem w swojej kategorii. To wyraźny dowód zaufania klienta, co do możliwości naszych produktów
"Wraz ze wzrostem liczby oddziałów lekkiej piechoty wyposażonych w nasz system na różnych teatrach działań, dzięki szerokiej gamie typów amunicji, wzrasta elastyczność prowadzenia misji, a co za tym idzie, zwiększają się możliwości bojowe” - dodał Erik Smith, Dyrektor Generalny Saab Defence and Security w Stanach Zjednoczonych.
Carl-Gustaf M4 to najnowsza wersja sprawdzonego w walce, szeroko wykorzystywanego na świecie, odpalanego z ramienia uniwersalnego systemu broni, zapewniającego przewagę na współczesnym polu walki. System jest regularnie modernizowany, aby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom. W ostatniej wersji, Carl-Gustaf M4 (w USA oznaczana M3E1), oprócz innych usprawnień, zredukowano z 10 do 7 kg masę wyrzutni. Carl-Gustaf, ze swoją szeroką gamą rodzajów amunicji, pozwala żołnierzom zwalczać różne rodzaje zagrożeń, od neutralizacji pojazdów pancernych po usuwanie przeszkód i eliminacji umocnień.
Zamówienie złożono w czwartym kwartale 2018 roku.
Ok bajdur
Saab wielokrotnie składał oferty. Twardogłowi od lat odmawiają. Nasza piechota musi mieć narzędzia walki na najwyższym poziomie, bo liczebnie zawsze będzie zdominowana. Taki sam chocholi taniec odbywa się przy integracji Spike z 330 Rosomakami. Brakuje odwagi. Zakupy sprzętu na najwyższym światowym poziomie politycznie zawsze się obronią. Jedyne co potrzeba to decyzji.
Wtbne
Jak to tak, bez "dialogów technicznych", analiz i przetargów na doradcę ?
adrian
Proszę państwa o wyjaśnienie mi jak to jest ze takie mocarstwo jak USA potrafi kupić sprzęt za granica i amunicje a Polska nie potrafi dla nas to jak utrata honoru wolimy czekać aż sami cos zrobimy i będzie to dobre jakościowo i w rozsądnej cenie czyli ( i nic nie mamy w armii) bo ja nie rozumiem tego??
Steve
Kiedy WP otrzyma Carla Gustava?