Przemysł Zbrojeniowy
Rząd z pomocą dla zbrojeniówki. Ruszają prace
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź opracowania projektu rozporządzenia zmieniającego przepisy w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.
Projekt ten ma zostać opracowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jeszcze w IV kwartale 2024 roku. Odpowiedzialnym za jego przygotowanie został Jacek Tomczak, sekretarz stanu w tym ministerstwie. Tym rozporządzeniem ma zostać zmienione rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2022 roku w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji, zwane również „rozporządzeniem strefowym”.
Jednym z istotnych punktów planowanej zmiany prawa jest:
Umożliwienie wydawania decyzji o wsparciu na projekty związane z produkcją broni, amunicji i materiałów wybuchowych. Obecnie widoczny jest problem niedostatecznej liczby produkowanej amunicji (w szczególności amunicji artyleryjskiej 155 mm) na terenie kraju. Zwiększenie liczby produkowanej amunicji, w warunkach trwającego za naszą wschodnią granicą konfliktu zbrojnego, jest jednym z wyzwań przed którym stoi Polska. Niniejsza zmiana legislacyjna w założeniu przyczyni się pozytywnie do zwiększenia potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu amunicyjnego.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Na razie na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji nie ma jeszcze projektu tego rozporządzenia. Po jego opublikowaniu trafi ono do międzyresortowych uzgodnień, a na koniec do Rady Ministrów, która go wyda i opublikuje.
Czytaj też
Do tej pory Polska Strefa Inwestycji i poszczególne Specjalne Strefy Ekonomiczne nie korzystały z takiej pomocy w dziedzinie produkcji zbrojeniowej. Dzięki nowelizacji będzie możliwe udzielanie wsparcia uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia z podatku od dochodów osób prawnych CIT. Prawdopodobnie zmniejszeniu ulegną minimalne progi wydatków inwestycyjnych, zależne m. in. od regionu inwestycji, uprawniające do uzyskania zwolnienia z CIT.
Sprawa jest o tyle ważna, iż polski przemysł zbrojeniowy wymaga przystąpienia do niego szeregu mniejszych firm produkujących broń, amunicję i materiały wybuchowe lub komponenty do niego. Może to pozwoli wreszcie na zwiększenie wolumenu produkcji np. amunicji, która nadal produkowana jest w Polsce w niewystarczającej liczbie.
Czytaj też
Do tematu niewątpliwie wrócimy, gdy zostanie opublikowany projekt wzmiankowanego rozporządzenia.
user_1064815
Podobno wszystkie pieniądze zainwestowane w rozwój polskich zdolności produkcji amunicji są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Jedni mieli Pionki, drudzy mają dziwne projekty rozporządzeń. Impas w sprawie pozyskania technologii produkcji amunicji trwa już prawie od dekady. Można przecież w trybie uchwały oznajmić że nie jesteśmy w stanie produkować amunicji, nigdy nie będziemy i po prostu przestać marnować na to pieniądze, a pracę zlecić tym, którzy się na tym znają. No taka jest rzeczywistość
szczebelek
Wybaczcie rządzą od dziesięciu miesięcy i teraz gdy rozpoczyna się kampania prezydencka mówią dokładnie o tym samym co Morawiecki rok temu 🤣🤣🤣 Gdzie byli przez ten czas? 🤣🤣🤣
Troll leśny
Morawiecki miał 8 lat na przygotowanie tego o czym mówił w zeszłym roku. A te śmieszne przepisy obecnie obowiązujące w tej dziedzinie to właśnie efekt jego pracy, bo gadanie się nie liczy
Pawelek
A gdzie był Morawiecki czy Maciereeicz i Błaszczak przez ostatnie 8 lat? Wojna na Ukrainie trwa od 2014 r. a ww. panowie rządzili już od 2015 r. do grudnia 2023 r.
HusarzPolski
Przygotowywali się do kampanii