Przemysł Zbrojeniowy
MON bez pieniędzy na zakupy amunicji?
Program Narodowa Rezerwa Amunicyjna wymaga zmian, bo w obecnym kształcie nie zapewnia środków na realizację zakupów amunicji w kraju, utrudnia też pozyskiwanie środków bojowych za granicą. Jeśli więc zakupy amunicji artyleryjskiej mają być kontynuowane, niezbędne są zmiany w prawie.
- Program Narodowa Rezerwa Amunicyjna nie przyniósł oczekiwanego przełomu, jeśli chodzi o zakup amunicji 155 mm
- Koszty amunicji okazały się dużo wyższe, niż pierwotnie szacowano
- Do dalszych zakupów potrzebne są zmiany prawne
Narodowa Rezerwa Amunicyjna to ogłoszony jeszcze w marcu 2023 roku program, który miał na celu pozyskanie do 800 tys. sztuk amunicji 155 mm, a także rozbudowę krajowych zdolności produkcji środków bojowych tego typu. Jak się jednak okazuje, podpisany w grudniu 2023 roku kontrakt na zakup około 290 tys. sztuk amunicji za około 10,8 mld złotych niemal w całości wyczerpał pulę dostępnych środków. „Zostaje więc nieco ponad miliard złotych w ramach programu NRA” – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. bryg. dr Artur Kuptel, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie