Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rusza produkcja rosyjskich dronów kamikaze

Amunicja krążąca Lancet
Amunicja krążąca Lancet
Autor. Kalashnikov Group

Według informacji opublikowanych przez rosyjską agencję prasową TASS 14 kwietnia 2022 r. Rosja uruchomiła seryjną produkcję własnych samobójczych bezzałogowców (tzw. amunicji krążącej), które były testowane w Syrii, powiedział Niezależnemu Przeglądowi Wojskowemu ekspert Nikołaj Poroskow.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rosyjski przemysł obronny zaprojektował w ostatnich latach kilka rodzajów amunicji krążącej. Testy dronów ZALA Lancet i KUB-BLA zakończyły się w czerwcu 2019 r. i dostarczyły przemysłowi wiele wniosków w kontekście ich użycia i rozwoju. Są one produkowane przez firmę ZALA AERO z Grupy Kałasznikow.

Główny projektant ZALA AERO Aleksander Zacharow powiedział, że ZALA Lancet to inteligentna broń wielozadaniowa, która może niezależnie od operatora znaleźć przypisany cel i go zniszczyć. „Ma kanał telewizyjny do przesyłania obrazów w czasie rzeczywistym i potwierdza udane zniszczenie celu" – powiedział, dodając, że elektronika dronów jest w pełni aktualizowana co trzy lata.

Reklama

Czytaj też

ZALA AERO produkuje drony Lancet 1 i 3. Ten ostatni ma skrzydła w kształcie litery X i silnik tłokowy. Waży 12 kg i przenosi 3 kg ładunku wybuchowego do niszczenia lekko opancerzonych celów. Czas trwania lotu to maksymalnie 40 minut. Lancet-3 był testowany w Syrii, gdzie dziesiątki tych dronów niszczyło tam wskazane cele m.in. budynki i pojazdy.

TASS poinformował w kwietniu 2021 r., że dron kamikaze zniszczył pickupa wraz ze znajdującymi się w nim terrorystami z grupy Hayat Tahrir al-Sham (zakazanej w Rosji) i stanowisko karabinu maszynowego.

Czytaj też

ZALA AERO produkuje również inną amunicję krążącą, KUB-BLA. „KUB-BLA ma długość 950 mm i rozpiętość skrzydeł 1,2 metra. Ma silnik elektryczny, autopilota z naprowadzaniem satelitarnym lub za pomocą systemu optycznego" – powiedział Poroskow. W marcu 2019 r. dron kamikaze był pokazywany na targach IDEX w Abu Zabi i wzbudził duże zainteresowanie zagranicznych klientów. Grupa Kałasznikowa poinformowała w lutym 2022 r., że planuje wspólnie z handlowcem broni Rosoboronexport wypromować drona na rynku międzynarodowym. W listopadzie 2021 r. TASS poinformował o testach morskiego wariantu KUB-BLA.

Wojna na Ukrainie pokazuje, że drony po raz kolejny stanowią nieodzowne wsparcie dla żołnierzy. Amunicja krążąca może pełnić podwójną funkcję, zarówno dostarczać informację o ruchach przeciwnika spełniając funkcję mobilnego zwiadowcy, jak i wyeliminować go dzięki zamontowanej w niej głowicy bojowej. Tutaj również jej typ jest zależny od zadania, może bowiem przenosić głowicę odłamkową, termobaryczną czy kumulacyjną. Odpowiednie nasycenie wojsk tego typu efektorem pozwala na skuteczne oddziaływanie na przeciwnika, bardzo tanim kosztem. Dotychczas Rosjanie używali już na Ukrainie amunicji krążącej jednak jak się wydaje starszych typów i nie na duża skalę.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Varan

  Przestrzegam że lekceważenie wroga źle się kończy. Mnie jako obywatela interesuje czy jesteśmy w stanie zlikwidować takie drony wysłane na nas w dużych ilościach czy też ufając że są tam butelki wyciągnięte ze śmietnika, zajmiemy się czym innym niż środki do ich zwalczania.

  1. mejixe

   Nigdy nie należy lekceważyć wroga. A do netrulaizacji dronów są systemy Grupy WG. Tylko brak chęci ze strony decydentów, bo WB "to niedobra jest", bo nasza rodzima.

 2. Valdore

  Ciekawe, wg Rosjan dron kamikaze potwierdza udane zniszczenei celu:) Czyzby juz wierzyli w duchy?:)

  1. Extern.

   Może tuż przed uderzeniem w cel gdy już wiadomo że na pewno będzie trafienie wysyła jakąś szybką telemetrię. Nie wiem jak bardzo autonomiczne są te X drony, ale Warmate np. sam potrafi trafić w cel wskazany przez operatora, już od tego momentu samodzielnie dobierając odpowiednią ścieżkę podejścia i nurkowania. Więc algorytm w sumie wie czy pół sekundy przed uderzeniem trafi czy spudłuje. Dla elektroniki taki czas to bardzo długo na przygotowanie raportu i jego wysłanie.

  2. Valdore

   @Extern:"Ma kanał telewizyjny do przesyłania obrazów w czasie rzeczywistym i potwierdza udane zniszczenie celu"" Wybacz ale to co piszesz nie oznacza że skutecznie zniszczył cel, ale że jedynie trafił, co nie oznacza zawsze zniszczenia celu

 3. JAGODA

  Zbiornik paliwa z butelki plastikowej po Coca Coli będzie ? Bez analogów w Świecie "najnowocześniejsza myśl techniczna" ruSSkiej armii to ..… cywilny aparat cyfrowy z zaklejonym pokrętłem zasilania i butelka po wodzie zamiast wlewu paliwa.

  1. uze

   Nie będzie, bo Coca Cola się wycofała. ;-)

  2. Xergoos

   ale będzie ! już nie płacz dziewczynko że czegoś im zabraknie i że używają butelek... bo ten skowyt jest już tak ubogi umysłowo że aż poraża. A czym jest butelka jak nie pojemnikiem ?? może mają użyć plastikowej beczki ?? albo plastikowego baku w kształcie butelki? ja jebe...

  3. Ktos

   Czyli lancuch dostaw przerwany... produkcji nie bedzie.

 4. CdM

  Trzy sztuki miesięcznie. A w środku lustrzanka Nikona. Czy Rosja po upadku ZSRR zrobiła samodzielnie cokolwiek, co by nie było rozwinięciem sowieckiej techniki, było produkowane w większej ilości i hmm działało?

  1. Valdore

   @CdM, przy obecnym podejściu Japonii do Rosji to nawet z lustrzankami Nikona moga mieć problem:)

  2. Chyżwar

   @Valdore Jaki znowu problem? Kradną lustrzanki jak i wszystko inne na Ukrainie przecież.

  3. Valdore

   @Chyzwar i ci się taki ruski złodziej przyzna i grzecznie odda swój łup by mogli drony produkować??

 5. Chyżwar

  Przy obecnych sankcjach? Już to widzę. Chyba, że do środka będą pakowali pojedyncze tranzystory.

  1. RadamelFalcao

   Nie przesadzalbym z optymizmem. Czesci do takich zabawek dostana bez problemu. Nie nalezy kozakowac tylko sie szykowac na powazne klopoty tzn. Kacapjusze wnioski wyciagna ze swoich niepowodzen.

  2. Extern.

   Potrafią produkować układy scalone a nawet i procesory, więc już z tą propagandą aż tak nie przesadzaj. Oczywiście nie są to chipy na poziomie obecnych zachodnich czy azjatyckich. Przepaść technologiczna to coś około 20 lat. Dodatkowo linie produkcyjne mają znacznie mniej wydajne od czołowych firm, więc tych scalaków do dyspozycji będą mieli stosunkowo mało.

  3. Valdore

   @Extern, a sprawdziłęś gdzie powstaja te ih procesory?? Bo wszystkie nowsze od antycznych to na Tajwanie

 6. Holub

  Ciekawe czy jak w przypadku orłana elementy plastikowych butelek będą integralną częścią tej konstrukcji

  1. RadamelFalcao

   Nie widze w tym problemu, ze ktos uzyl butelki I Nikona. Lepiej miec 10000 tanich dronow ktorw mozna straicic niz 1000 drogich. Inna sprawa ze Ruskie byly drogie przez Korupcje.

  2. Sailor

   Radamel tak sobie wmawiajcie.

 7. szczebelek

  Będą je produkować, aż zabraknie części z Niemiec, Francji oraz Korei Płd w magazynach? 🤭🤫

  1. uze

   Póki co chyba wszystkie Raspberry Pi wykupili żeby cokolwiek z elektroniki tam ładować.

 8. biały

  żałosne nie mieli dronów , amunicji krążącej a wojne chcieli wygrać , potęga -chyba słomiana

Reklama