Przemysł Zbrojeniowy

Rusza największy w Europie przetarg na indywidualne wyposażenie żołnierza

Francuzi rozpoczynają proces wymiany swoich karabinków szturmowych FAMAS – fot. M.Dura
Francuzi rozpoczynają proces wymiany swoich karabinków szturmowych FAMAS – fot. M.Dura

We Francji rusza postępowanie, w ramach którego ma zostać wyłoniony następca dla obecnie wykorzystywanego we francuskiej armii karabinka szturmowego FAMAS - informuje IHS Jane's Defence Weekly

To już kolejna próba wybrania następcy dla „karabinu szturmowego z Fabryki Broni w Saint-Etienne” FAMAS (Fusil d'Assaut de la Manufacture d'Armes de St-Étienne) podjęta przez dyrekcję generalną d/s uzbrojenia DGA (Direction générale de l'armement). Pierwsza rozpoczęła się w 2012 r. i miała się zakończyć przetargiem ogłoszonym w 2013 r. Ostatecznie przetarg ogłoszono dopiero 16 maja br. (postępowanie nr 14-70321) i dotyczy dostarczenia 90 000 karabinków szturmowych na amunicję 5.56 mm x 45 NATO. Francja będzie więc pierwszym europejskim krajem zachodnim, który rozpocznie kompleksową wymianę karabinków I generacji kalibru 5,56 mm.

Jest to fragment szerszego programu realizowanego w armii francuskiej – dotyczącego tzw. wyposażenia żołnierza przyszłości FELIN (fantassin à équipement et liaisons intégrés) i nowe karabinki mają być przystosowane do współpracy z elementami wchodzącymi w skład tego wyposażenia.

FAMAS – koniec pewnej epoki we francuskiej armii

Karabinek szturmowy FAMAS F1 jest wykorzystywany przez armie: Francji, Dżibuti, Gabonu, Senegalu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prace nad nim rozpoczęto w 1967 r. natomiast produkcja ruszyła w 1979 r. Karabinki FAMAS były budowane w różnych wersjach, ale najpopularniejszy był FAMAS F1, którego wyprodukowano około 400 000 egzemplarzy.

Obecne postępowanie na nowy karabinek jest o tyle interesujące dla innych państw, że Francja nie posiada już możliwości jego samodzielnego skonstruowania po zamknięciu w 2002 r. zakładów MAS w Saint-Etienne (a więc dwa lata po zakończeniu produkcji FAMAS-a) i musi go kupić za granicą.

Będzie to zresztą pierwszy taki przypadek w historii, kiedy podstawowy karabinek francuskiej piechoty nie będzie produkowany we Francji. Od początku, kiedy w ogóle pojawiło się tego typu uzbrojenie, a więc od 1717 r. Francuzi wykorzystywali do tego tylko swoje manufaktury i zakłady. Początkowo były to różne modele broni długiej, ale od 1777 r. zaczęto unifikację wprowadzając karabin Gribeauval, w 1866 karabin Chassepot, w 1886 r. karabin Lebel, później serię MAS (36, 49/56) i na końcu obecnie wykorzystywanego FAMAS-a.

Teraz najpoważniejszymi kandydatami branymi pod uwagę przez francuską armię są m.in.: niemiecki karabinek Heckler & Koch HK416A5, włoski Beretta ARX160, belgijski FN Herstal FN SCAR-L, australijski Thales Australia F90 i czeski CZ 805 BREN.

Zamówienie za 400 milionów euro

Zapotrzebowanie francuskiej armii obejmuje dostarczenie: 45 000 karabinków standardowych, 45 000 karabinków krótkich, dodatkowego wyposażenia (podwieszany granatnik 40 mm, części zamienne, zestawy naprawcze), amunicji (38 milionów sztuk nabojów 5.56 x 45 mm NATO ćwiczebnych; 92 tysiące granatów 40 x 46 mm NATO, 51 tysięcy granatów przeciwpancernych i przeciwpiechotnych, 13 tysięcy dymnych i 28 tysięcy treningowych) oraz dokumentacji technicznej. Dodatkowo założono, że zakłady produkujące karabinki lub ich najważniejsze elementy muszą się znajdować na terytorium Unii Europejskiej lub Europejskiej Strefy Ekonomicznej. Broń ma zostać dostarczona partiami –przy czym cała dostawa od momentu podpisania umowy ma trwać nie dłużej niż 168 miesięcy.

Kontrakt jest intratny (około 400 milionów euro), ale warunki wcale nie są łatwe do spełnienia. Zgłoszenia mają być przesyłane do DGA do 26 czerwca br. Zakłada się prowadzenie rozmów z więcej niż pięcioma podmiotami, które mają dostarczyć na własny koszt testowe egzemplarze swojego uzbrojenia wraz z dodatkowymi akcesoriami i amunicją.

Duże szanse w tym przypadku ma niemiecka firma Heckler & Koch, której karabinki G36KV już zostały kupione przez Francję by wspomóc żołnierzy walczących w Afganistanie natomiast ponad dwa tysiące karabinków H&K HK416 i HK417 jest już na wyposażeniu żołnierzy Dowództwa Operacji Specjalnych COS (Commandement des Operations Speciales) oraz brygady działań specjalnych wojsk lądowych BEST (Brigade des Forces Speciales Terre).

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.