Przemysł Zbrojeniowy

Rumuńska stocznia zwodowała patrolowiec dla Pakistanu

Fot. www.paknavy.gov.pk
Fot. www.paknavy.gov.pk

W stoczni holenderskiej grupy stoczniowej Damen w Gałaczu w Rumunii odbyła się uroczystość wodowania pierwszego z dwóch okrętów patrolowych, budowanych dla sił morskich Pakistanu.

Z informacji opublikowanej przez pakistańską marynarkę wojenną wynika, że 17 maja 2019 r. zwodowana została korweta. W rzeczywistości stocznia Damen w Gałaczu w Rumunii buduje okręty na bazie projektu pełnomorskiego okrętu patrolowego OPV2400 (offshore patrol vessels).

Patrolowiec ten został zbudowany do stanu pływalności w dwa lata po podpisaniu kontraktu (12 czerwca 2017 r.) i w rok po uroczystym cięciu pierwszych blach (kwiecień 2018 r.). Pierwszy okręt ma zostać jeszcze w tym roku przekazany do stoczni KSEW (Karachi Shipyard & Engineering Works) w Karaczi, gdzie zostaną zamontowane systemy specjalistyczne i uzbrojenia.

image
Fot. www.paknavy.gov.pk

Pakistan otrzyma w ten sposób za około 55 milionów dolarów pełnomorski okręt patrolowy o wyporności 1900-2300 ton i długości około 90 m. Maksymalna prędkość wynosi 23 węzły, autonomiczność 30 dni, zasięg - 5000 mil morskich. Rufowy pokład lotniczy ma być przygotowany na przyjęcie śmigłowców o wadze do 11 ton.

Komentarze