Przemysł Zbrojeniowy

Rumuńska stocznia zwodowała patrolowiec dla Pakistanu

Fot. www.paknavy.gov.pk
Fot. www.paknavy.gov.pk

W stoczni holenderskiej grupy stoczniowej Damen w Gałaczu w Rumunii odbyła się uroczystość wodowania pierwszego z dwóch okrętów patrolowych, budowanych dla sił morskich Pakistanu.

Z informacji opublikowanej przez pakistańską marynarkę wojenną wynika, że 17 maja 2019 r. zwodowana została korweta. W rzeczywistości stocznia Damen w Gałaczu w Rumunii buduje okręty na bazie projektu pełnomorskiego okrętu patrolowego OPV2400 (offshore patrol vessels).

Patrolowiec ten został zbudowany do stanu pływalności w dwa lata po podpisaniu kontraktu (12 czerwca 2017 r.) i w rok po uroczystym cięciu pierwszych blach (kwiecień 2018 r.). Pierwszy okręt ma zostać jeszcze w tym roku przekazany do stoczni KSEW (Karachi Shipyard & Engineering Works) w Karaczi, gdzie zostaną zamontowane systemy specjalistyczne i uzbrojenia.

image
Fot. www.paknavy.gov.pk

Pakistan otrzyma w ten sposób za około 55 milionów dolarów pełnomorski okręt patrolowy o wyporności 1900-2300 ton i długości około 90 m. Maksymalna prędkość wynosi 23 węzły, autonomiczność 30 dni, zasięg - 5000 mil morskich. Rufowy pokład lotniczy ma być przygotowany na przyjęcie śmigłowców o wadze do 11 ton.

Komentarze (8)

 1. ubawiony

  z nowości w Polsce, to przenieśliśmy Stocznię MW do Radomia, a testy morskie Ślązaka trwają, na 20-lecie położenia stępki zdążymy!

  1. 222

   Zamiast dworować z pomysłu stoczni w Radomiu , podziękuj miłościwie nam panującym za przezorność. Biorąc pod uwagę znaczne podwyższenie poziomu mórz oraz tempo inwestycji.

 2. Olo

  Bardzo zgrabna jednostka, na Bałtyk i bliski Atlantyk. I czego nam więcej potrzeba?

  1. w

   Lotniskowców i fragat. BBN juz woła o fregaty, czekam na Lotniskowiec atomowy

 3. nie rumuńska!

  Stocznia jest holenderska, panie komandorze!

  1. Marcin

   Nie, stocznia jest w Rumunii więc jest rumuńska, należąca do koncernu holenderskiego Damen

  2. osibisa

   Nie, stocznia należy do holenderskiej firmy Damen, a znajduje się w Rumunii. Właścicielem stoczni nie jest Rumunia, tylko holenderska firma. Tak samo zresztą, jak stocznia Damen w Gdyni.

  3. Gts

   Co to za nowomoda. Jeśli stocznia nalezy do Damena to jest cholenderska, nawet jeśli leży w Rumunii. Obozy zagłady w Polsce postawione przez Niemców to czyje są? Uczulam więc nad rozsądnym określaniem własności.

 4. As

  Ta wiadomość celująco oddaje miejsce w jakim jesteśmy z konstrukcjami dla obronności.

 5. PSSRJAC

  W dwa lata..Ślązak...eh

  1. Wawiak

   Przy Ślązaku problemem było finansowanie...

 6. kluk

  Ale to Holendrzy zwodowali ....?

 7. Rzyt

  Rok nie 20 lat jak gawron

 8. Rzyt

  O okręt patrolowiec za 200mln złoty...nie za 600...to tylko utwierdza, że MW trzeba skreślić...na chwilę obecną i wrócić do niej, gdy będzie armia lądowa i powietrzna...1 Gawron w cenie 3 no ludzie to jakaś porażka i nikt nie poszedł siedzieć za to.