Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosomak S.A odbiera kolejne pojazdy dla Wojska Polskiego

Lekkie Pojazdy Rozpoznawcze Legwan (KLTV).
Lekkie Pojazdy Rozpoznawcze Legwan (KLTV).
Autor. Rosomak S.A

Do zakładów Rosomak S.A dotarła z Korei Południowej kolejna partia lekkich pojazdów rozpoznawczych Legwan (KLTV). Łącznie dostarczonych zostało 14 pojazdów.

Dostawy południowokoreańskich pojazdów realizowane są na podstawie umowy z 2023 roku, która opiewa na kwotę 1,2 mld złotych. Kontrakt dotyczy dostawy blisko 400 egzemplarzy KLTV, które po odbiorze w Rosomak S.A i dostosowaniu ich do wymogów zamawiającego zostają przekazywane do wojska pod nazwą Legwan. Dostarczane do nas pojazdy są w wersji lekkiego wozu rozpoznania, pozwalając na zastąpienie części samochodów rodziny Honker (m.in. Skorpion-3). Dotychczas odebrane zostały jedynie trzy Legwany, z czego dwa od czerwca tego roku są testowane na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Ich zakończenie planowane jest na sierpień. Pozostały egzemplarz służy do nauki obsługi technicznej w Rosomak S.A. Dostawy wszystkich zamówionych pojazdów mają zostać zrealizowane w latach 2024-2030.

Legwan zapewnia załodze ochronę balistyczną zgodną na poziomie I wedle normy STANAG 4569 (jest możliwość podwyższenia poziomu ochrony). W dachu znajduje się właz wraz z obrotnicą, na której będzie można zainstalować różnego typu uzbrojenie, jak uniwersalne karabiny maszynowe kal. 7,62 mm, wielkokalibrowe kaemy kal. 12,7 mm lub granatniki automatyczne kalibru 40 mm. Z zakupem KLTV związany jest również transfer technologii, który pozwoli stopniowo przenosić produkcję poszczególnych podzespołów do Polski. Jego wielkość będzie jednak zależeć od rozmiaru zamówień, które mogą docelowo sięgnąć kilku tysięcy wozów.

Reklama

Legwan napędzany jest 3-litrowym tłokowym silnikiem wysokoprężnym Hyundai D6EB V6 o mocy około 225 KM. Połączony jest on z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. Wóz posiada niezależne zawieszenie oraz napęd na wszystkie koła, zaś opony są wyposażone w system Run Flat pozwalającym na dalszą jazdę mimo ich przebicia np. przez pociski z broni automatycznej. Maksymalna prędkość pojazdu może wynosić 130 km/h, a zasięg to 640 km.

Lekkie Pojazdy Rozpoznawcze Legwan (Kia KLTV) na badaniach w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej.
Lekkie Pojazdy Rozpoznawcze Legwan (Kia KLTV) na badaniach w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej.
Autor. WITPiS
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Był czas_3 dekady

    To ładnie, że zakupujemy pojazdy opancerzone dla armii ale wstyd, że nie są to produkty opracowane i wyprodukowane w polskich zakładach zbrojeniowych.

  2. Kalrin

    to już 17 wyprodukowanych w Korei. To ile docelowo ma ich powstać w Polsce? Połowa zamówienia? tak jak się okazało przy K2 i K9?

Reklama