Przemysł Zbrojeniowy
Rosja: złamanie procedur przyczyną nieudanej próby rakiety Buława
Według rosyjskiego ministerstwa obrony nieudana próba rakiety balistycznej Buława była wynikiem łamania standardów technicznych podczas procesu produkcyjnego.  
Są już pierwsze oficjalne wyniki prac komisji badającej przyczyny nieudanej próby rosyjskiej rakiety balistycznej Buława. 6 września br. podczas badań państwowych atomowego okrętu podwodnego „Aleksander Newski” na Morzu Białym pocisk prawidłowo opuścił kontener startowy jednak trzy minuty po stracie zawiodły systemy pokładowe i uległ on samolikwidacji.
Według wiceministra obrony Jurija Borisowa nieudany lot był wynikiem naruszenia procedur podczas produkcji. Oczywiście natychmiast dodano informację, że do nieprawidłowości doszło jedynie przy tej – nieudanej rakiecie, ale to i tak nie zmienia faktu, że standardy przy produkcji rakiet balistycznych są lekceważone.
Borisow uspokaja, że trzy później wyprodukowane w tej serii rakiety są już sprawne i minister Obrony Narodowej Rosji Siergiej Szojgu zatwierdził plan prób pięciu następnych rakiet, które mają zostać przeprowadzone w przyszłym roku.
Buława (RSM-56 lub wg. NATO typ SS-NX-30) to nowa, trzystopniowa rakieta balistyczna z paliwem stałym - specjalnie przygotowywana dla nowych okrętów atomowych typu Borej, która ma być wykorzystywana operacyjnie nawet do 2045 r. Każda Buława ma zasięg ponad 8000 km i możliwość przenoszenia 10 poruszających się z hiperprędkością głowic atomowych lub celów pułapek.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie